Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4607
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Hrabia Schaffgotsch z wycieczką w Cieplicach

Środa, 23 maja 2018, 6:09
Aktualizacja: Czwartek, 24 maja 2018, 7:47
Autor: MP
Jelenia Góra: Hrabia Schaffgotsch z wycieczką w Cieplicach
Fot. Karolina Matusewicz–Górniak
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze gościło grupę 38 osób składającą się z wykładowców szkół wyższych oraz uczniów szkoły językowej Zu Hause e.V. z Lipska. Wśród uczestników był Carlos Frederico hrabia von Schaffgotsch mieszkający w Wiesbaden.

Szkoła językowa prowadzona przez Dr. Jörga Kretschmera działa w ramach Stowarzyszenia Integracji Społecznej Cudzoziemców, a co roku podczas Zielonych Świątek organizuje wycieczki na Śląsk. Tym razem grupa odwiedziła Kotlinę Jeleniogórską i miała zapoznać się z bardzo bogatą i interesującą historią tej ziemi, w tym z dziedzictwem rodu Schaffgotschów. Z tego też powodu wśród uczestników wycieczki znalazł się Carlos Frederico hrabia von Schaffgotsch mieszkający w Wiesbaden.

Portugalsko brzmiące imiona hrabiego nie powinny dziwić bowiem urodził się on w 1951 roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Tak naprawdę nazywa się Karol-Fryderyk Gotard Maria Kacper Melchior Baltazar Ulryk hrabia Schaffgotsch. Jest synem Hansa Ulryka urodzonego w 1927 roku w Kopicach (Górny Śląsk), zmarłego w Biberach a.d. Riss w 2009 roku.

Hrabia Carlos Frederico jest kupcem wydawniczym. Jego żoną była Helena księżniczka zu Hohenloche-Bartenstein z którą ma dwie córki Zofię i Annę Luizę. W Niemczech jest przewodniczącym Das Brasilianische Kulturzentrum in Frankfurt CCBF e.V.

Gości w Muzeum przyjęto bardzo serdecznie, a szczególnie hrabiego Schaffgotscha, który z zaciekawieniem zapoznał się z wystawcami stałymi z których część dotyczy jego rodu. Hrabia nie należy do głównej śląskiej linii Schaffgotschów z Cieplic, ale do górnośląskiej na Szombierkach, Karbiu, Bobrku, Kopicach itd. Jego przodkiem był Hans-Ulryk Gotard Schaffgotsch na Kopicach, ożeniony z Joanną Grycik zwaną „śląskim kopciuszkiem”. Ta linia Schaffgotschów posiadała we Wrocławiu pałac, który obecnie jest siedzibą Klubu Studenckiego „Pałacyk”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
306
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group