Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7186
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Hiszpanie zmodernizują i przebudują oczyszczalnię

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 23 lutego 2012, 8:26
Aktualizacja: 8:26
Autor: Angela
Fot. Angela
Wczoraj w ratuszu przedstawiciele władz miasta, spółki Wodnik i hiszpańskiej firmy Cadagua, która wygrała przetarg na zadanie „Projektowanie, rozbudowa i modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Jeleniej Górze – etap II” podpisali umowę na realizację inwestycji. Trwają prace nad projektem, prace rozpoczną się w sierpniu i potrwają do 2015 roku.

Hiszpańska firma Cadagua zaproponowała za to zadanie najniższą cenę opiewającą na około 21 mln zł. Przedstawiciele firmy podkreślali, że mają ogromne doświadczenie w takich usługach. Podobne inwestycje wykonywali już bowiem w Poznaniu, we Wrocławiu, Olsztyn czy Chorzowie. W Jeleniej Górze pracowali już przy budowie Zakładu Uzdatniania Wody.

- Jest to zadanie skomplikowane, ale podobne inwestycje już wykonywaliśmy, więc niczego się nie obawiamy. Trudność przy oczyszczalniach ścieków wynika z niepewności biologicznej. Są to „organizmy żywe” i nie mamy nad nimi stuprocentowej kontroli. Jest pewne ryzyko, że coś może być bardziej skomplikowane, niż jest to założone w projekcie. Naszym zadaniem jest zaprojektowanie i wybudowanie. Już rozpoczęliśmy prace nad projektem. Pierwsza łopata przy fizycznych robotach powinna być wbita na początku sierpnia br. Przy realizacji zadania, które potrwa 28 miesięcy, będzie pracowało około 100 osób, będą to Polacy – mówił Francisco Javier Benebeu z firmy Cadagua.

Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik podkreślał, że jest to kolejne zadanie składające się na cały projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra” dofinansowanego z Funduszu Spójności, który będzie realizowany do 2015 roku.
- Jest to szalenie ważna inwestycja, ponieważ skanalizowanie miasta to nie wszystko. Musimy też te ścieki utylizować. Jelenia Góra jako centrum aglomeracji i główna zlewnia ścieków przyjmuje też ścieki z gmin Jeżów Sudecki i Janowic Wielkich. Jest to jedyna kubaturowa i technologiczna inwestycja w rozumieniu urządzeń technologicznych – powiedział Wojciech Jastrzębski.

W ratuszu mówiono, że drugi etap modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków znacząco zwiększy jej moce przerobowe. Rozbudowa oczyszczalni potrwa do 2015 roku. Do tego czasu do miejskiej kanalizacji przyłączone zostanie lewobrzeżna część Cieplic, Sobieszów, Goduszyn i wiele innych terenów Jeleniej Góry, tak więc od 2015 roku wszyscy mieszkańcy powinni mieć możliwość korzystania z bieżącej wody i odprowadzania ścieków. Czeka na to siedem i pół tysiąca jeleniogórzan, którzy obecnie korzystają z szamb, bo nie mają innego wyjścia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ia 23-02-2012 10:28
To juz wiadomo , że czeka nas kolejna kolejna kolejna podwyżka!
~mm 23-02-2012 10:55
zlewnia ścieków przyjmuje też ścieki z gmin Jeżów Sudecki - extra wiadomość - po cichu, chyba w nocy ktoś w gminie wybudował ka...lizację, brawo za informacje.
~wbb 23-02-2012 11:10
Kiedyś w socjaliżmie był I etap reformy,potem II etap reformy a potem wszystko to szlag trafił.a...logia?
~ 23-02-2012 12:34
Dlaczego mam takie przeczucie, że pracownicy Wodnika pojadą wkrótce na "szkolenie" do Hiszpanii? Najlepiej w sezonie ;-)
~ruty 23-02-2012 14:09
a na fotach najwieksi wyjadacze za nic nierobienie!
Piipi Jelonkowa 23-02-2012 20:17
.. dobrze,że będą zatrudnieni Polacy ! .. bo Hiszpanie wyjeżdzają teraz w Norwegii,a .. tam są również Polacy !
~ole! 23-02-2012 20:28
I tak to u nas bywa , żeby usprawnić problem ze smrodem z własnych gówien musimy mieć ścisłe kontakty z Hiszpanią (niektórzy zobaczą na własne oczy jaki to piękny kraj) . Odbędą się szkolenia u wykonawcy (na miejscu u niego) jak się podciera dupę bo u nas w Polsce nikt tego zrobić nie umie , a jak umie to podciera ją pozłacanym papierkiem i proponuje szkolenia na miejscu w Pacanowie.
~ 23-02-2012 20:45
oby nie było jak z chińczykami na autostradzie!
Piipi Jelonkowa 23-02-2012 20:49
..do - [~OLE ! ] ~Hiszpania przystąpiła do Unii /1989 / kraj,gdzie ochrona natury jest jeszcze ..DUZYM PROBLEMEM ! Mają "nasze" ptaki,które tam zimują i te które już do Polski nie powroca, gdyż są okrutnie ZABIJANE ! Hiszpania jest ..JUZ w Unii od 1989,ale .. biedne kury-nioski nadal w klatkach /przyp. niedozwolony w EU / .. STRASZNIE jest trudno znaleść jajka od szcześliwych kurek .. "de gallinas criadas al aire libre" Moze .. Polacy naucza ich szacuknu do nie tylko ich,ale NASZEJ Natury !
~o'le 23-02-2012 23:55
no to za meter zapłacimy ze 2-dyszki , kocham "chiszpanie"
~``` 24-02-2012 12:42
Faktycznie znawcy HISZPANIE się obudzili,mógł Urząd rozpisać konkurs w śród mieszkańców i pewnie by się zdziwił jakich mamy mądrych ludzi i znowu cudze chwalicie......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group