Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8442
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Hiszpanie zmodernizują i przebudują oczyszczalnię

Czwartek, 23 lutego 2012, 8:26
Aktualizacja: 8:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Hiszpanie zmodernizują i przebudują oczyszczalnię
Fot. Angela
Wczoraj w ratuszu przedstawiciele władz miasta, spółki Wodnik i hiszpańskiej firmy Cadagua, która wygrała przetarg na zadanie „Projektowanie, rozbudowa i modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Jeleniej Górze – etap II” podpisali umowę na realizację inwestycji. Trwają prace nad projektem, prace rozpoczną się w sierpniu i potrwają do 2015 roku.

Hiszpańska firma Cadagua zaproponowała za to zadanie najniższą cenę opiewającą na około 21 mln zł. Przedstawiciele firmy podkreślali, że mają ogromne doświadczenie w takich usługach. Podobne inwestycje wykonywali już bowiem w Poznaniu, we Wrocławiu, Olsztyn czy Chorzowie. W Jeleniej Górze pracowali już przy budowie Zakładu Uzdatniania Wody.

- Jest to zadanie skomplikowane, ale podobne inwestycje już wykonywaliśmy, więc niczego się nie obawiamy. Trudność przy oczyszczalniach ścieków wynika z niepewności biologicznej. Są to „organizmy żywe” i nie mamy nad nimi stuprocentowej kontroli. Jest pewne ryzyko, że coś może być bardziej skomplikowane, niż jest to założone w projekcie. Naszym zadaniem jest zaprojektowanie i wybudowanie. Już rozpoczęliśmy prace nad projektem. Pierwsza łopata przy fizycznych robotach powinna być wbita na początku sierpnia br. Przy realizacji zadania, które potrwa 28 miesięcy, będzie pracowało około 100 osób, będą to Polacy – mówił Francisco Javier Benebeu z firmy Cadagua.

Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik podkreślał, że jest to kolejne zadanie składające się na cały projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra” dofinansowanego z Funduszu Spójności, który będzie realizowany do 2015 roku.
- Jest to szalenie ważna inwestycja, ponieważ skanalizowanie miasta to nie wszystko. Musimy też te ścieki utylizować. Jelenia Góra jako centrum aglomeracji i główna zlewnia ścieków przyjmuje też ścieki z gmin Jeżów Sudecki i Janowic Wielkich. Jest to jedyna kubaturowa i technologiczna inwestycja w rozumieniu urządzeń technologicznych – powiedział Wojciech Jastrzębski.

W ratuszu mówiono, że drugi etap modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków znacząco zwiększy jej moce przerobowe. Rozbudowa oczyszczalni potrwa do 2015 roku. Do tego czasu do miejskiej kanalizacji przyłączone zostanie lewobrzeżna część Cieplic, Sobieszów, Goduszyn i wiele innych terenów Jeleniej Góry, tak więc od 2015 roku wszyscy mieszkańcy powinni mieć możliwość korzystania z bieżącej wody i odprowadzania ścieków. Czeka na to siedem i pół tysiąca jeleniogórzan, którzy obecnie korzystają z szamb, bo nie mają innego wyjścia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
203
Nigdy
22%
Rzadko
42%
Czasami
23%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group