Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 5482
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Historyczne odkrycia na Szubienicznym Wzgórzu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 13 maja 2012, 8:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 maja 2012, 7:18
Autor: Agrafka
Fot. D. Wojtucki
Ludzkie kości, żuchwy z zębami, szesnastowieczna moneta, nietypowy daszek i ogniwo z łańcucha egzekucyjnego, to tylko niektóre z wartościowych znalezisk odkrytych na Wzgórzu Kościuszki, zwanym dawniej Wzgórzem Szubienicznym. – Przedmioty te przybliżą historię straceńców, a dzięki kościom będzie można ustalić, jak się odżywiali, na co chorowali, a nawet w jaki sposób pracowali – mówi Daniel Wojtucki, ze Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa.

Od 28 kwietnia do 5 maja członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze i studentów archeologii z Krakowa przeprowadzili badania archeologiczne na dawnej Szubienicznej Górze, gdzie w XVI w. znajdowała się kamienna szubienica w kształcie wieży. Wraz z murowanymi filarami miała do 8 m wysokości, a szubieniczne słupy wspierały belki egzekucyjne. Historyczne źródła podają wykonanie ok. 50 egzekucji w tym miejscu.

- Odsłonięty został fragment fundamentu murowanej szubienicy o grubości ok. 95 cm i średnicy całkowitej wynoszącej niemal 550 cm. Podczas badań wewnątrz cylindrycznej studni szubienicy odkryto zalegające bez układu anatomicznego kości ludzkie, m.in. żuchwę z czterema zębami, należące do straconych w tym miejscu skazańców. Od XVI i do XVIII w. wieszano tu mieszkańców za największe zbrodnie i pozostawiano na szubienicy do momentu, aż ciało wisielca samo się rozłożyło, stąd obecność porozrzucanych kości różnych przestępców. Za jednym razem mogło ich wisieć nawet kilkunastu, byli bowiem przestrogą dla innych mieszkańców – wyjaśnia Daniel Wojtucki.

Oprócz kości odnaleziono gwoździe z konstrukcji szubienicy, skoble oraz jedno ogniwo łańcucha egzekucyjnego. Nieoczekiwanym i rzadkim znaleziskiem były resztki dachówki, z daszku, który mógł znajdować się nad wejściem do szubienicy.

- Warto podkreślić, że jest to odkrycie na skalę europejską, bo do tej pory nie odkryto szubienicy, która byłaby zadaszona. Ponadto była otynkowana co również jest rzadkością. Do interesującego odkrycia należy zaliczyć również monetę z 1541 r., odnalezioną w zaprawie fundamentowej, co pozwala wskazać czas wzniesienia tej szubienicy. Był to pieniądz o niewielkiej wartości na tamte czasy, jednak dziś jego wartość historyczna jest ogromna, ponieważ dzięki niemu możemy datować to miejsce kaźni - mówi Daniel Wojtucki.

W miejscu, gdzie obecnie znajdują się schodki, nieco poniżej szubienicy był plac, na którym kaci ścinali mieczem np. matki, które zabiły noworodki. Warto podkreślić, że w latach 30-tych XX wieku znaleziono tu szkielet kobiety bez głowy i z przebitym sercem, a w taki właśnie sposób karano za dzieciobójstwo.

W Archiwum Państwowym we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze zachowało się również wiele informacji na temat funkcjonowania tego miejsca straceń i wykonanych tutaj wyroków najwyższego wymiaru kary. Pierwsza zanotowana egzekucja odbyła się w 1519 r. kiedy spalono tu matkę z synem, możliwe, że za czary. Wtedy prawdopodobnie istniała na wzgórzu szubienica drewniana, natomiast po roku 1541 z pewnością wzniesiono już kamienną. W 1545 r. ścięto mężczyźnie głowę za cudzołóstwo, a w 1591 r. powieszono tu trzech złodziei za włamanie się do ratusza. Tracono tu ludzi za fałszowanie pieniędzy, morderstwa, czy też współżycie ze zwierzętami.
- Szubienica była remontowana przynajmniej dwa razy, tuż przed ważnymi wyrokami. We wrześniu 1699 r. przed powieszeniem tureckiego złodzieja i w październiku 1737 r., gdy stracono także złodzieja. Za najcięższe zbrodnie wieszano na łańcuchach, ponieważ łańcuch wolniej się zaciskał i agonia trwała dłużej. Natomiast za lżejsze wykroczenia wieszano na powrozie, czyli plecionej linie, która zaciskała się szybko na szyi. Straceńcy wisieli nieraz nawet dwa lata, a ponieważ szubienica była widoczna z miasta, wisielcy pomagali stróżom prawa w utrzymaniu porządku w mieście – dodaje Daniel Wojtucki.

Miejsce to uważano za przeklęte, dlatego nawet przy remontach wykonawcy prac nie chcieli pracować tam w pojedynkę, lecz grupami. Ponadto przez okres trwania prac uderzano w bębny, aby odstraszyć złe duchy. Pierwszą czynność przy remoncie szubienicy musiał wykonać burmistrz lub inny przedstawiciel z miasta, by dać przykład braku lęku przed straconymi tu przestępcami i ukazać, że prace nie okryją nikogo hańbą. Szubienicę rozebrano w listopadzie 1778 r. a już wiosną następnego roku wybudowano nową przy drodze z Jeleniej Góry do Kowar. Na Wzgórzu Szubienicznym miały miejsce także tzw. ośle pochówki, czyli chowano osoby niegodne np. samobójców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~balbinka 13-05-2012 8:46
fajny tekst, obok cmentarze, rzeczywiście kto mieszka w okolicy mieszka z duchami... huuuu huuuuuuu
~ 13-05-2012 8:49
powołajmy komisje śledczą czy przypadkiem to nie był zamach
~ 13-05-2012 9:25
nieziemski filmik, dosłownie ;)
~Kacperjg 13-05-2012 9:44
W drugiej minucie słychać strzały
~ 13-05-2012 10:18
A w Maciejowej tam gdzie Biedronka, to też tak się pieścili z pozostałościami po ludziach? Czy raczej zgarnęli i wylali fundament pod Biedronkę???
~Markus 13-05-2012 12:17
Błędem jest stwierdenie, że tam w XVI w. znajdowała się kamienna szubienica – am może murowana? Szubienica musiała sie tam już dawniej znajdowac, skoro znany jest nam wyrok z 20 sierpnia 1479 r. Jeżeli historyczne źródła podają wykonanie ok. 50 egzekucji, dlaczeko dr Wojtucki w swojej ksiażce o miejscach skazan w Jeleniej Górze podał tylko 32 takie przypadki? Czy jeleniogórska szubienica była zadaszona, musza to historycy i archeologowie najpierw udowodnić. Szubienice były prymitywnymi obiektami i na przykładach innych trudno sobie wyobrazic ten jeleniogórski „luksus“. Że odnalesiono tam jedna monete błledem historyka jest stwierdzenie, że w 1541 r. wzniesiono szubienice. W 1519 zostala tam spalona Margaretha Beumelin z meżczyzna (czy to matka i syn – trudno powiedziec). Chyba ze chodzi
~Markus 13-05-2012 12:18
Chyba że chodzi o problem, do kiedy stała szubienica drewnianna, a od kiedy kamienna czy tez murowana! Że szubienica tuż przed ważnymi wyrokami była remontowana jest falszywym stwierdzeniem. Jezeli w 1699 r. kogoś za kradziez powieszono, nie było to powodem do wydawania pieniedzy na remont szubienicy. W 1737 znane sa tylko dwa przypadki wykonania wyroku, ze stycznia i lutego. Okreslenie „współżycie ze zwierzętami“ jest troche błedne, chodzi tutaj głównie o sodomię ze zwierzęciem. Jeżeli sie wie jaka wysoka range i szacunek posiadal burmistrz, który co roku na nowo był wybieran, a co należało do kata, który sie szubienica na podstwawie umowy z miastem zajmował, to takie stwierdzenie “pierwszą czynność przy remoncie szubienicy musiał wykonać burmistrz” jest bez podstaw, albo falszywi
~Markus 13-05-2012 12:19
Jeżeli sie wie jaka wysoka range i szacunek posiadal burmistrz, który co roku na nowo był wybieran, a co należało do kata, który sie szubienica na podstwawie umowy z miastem zajmował, to takie stwierdzenie “pierwszą czynność przy remoncie szubienicy musiał wykonać burmistrz” jest bez podstaw, albo falszywie interpretowane. Że szubienice od XIII i czasami od XIV w. należały do krajobrazu każdego niemieckiego miasta, jest ogónie wiadome i nie ma co sie dziwic, że i tutaj ona była. Że tak było, pisali o tym wszyscy (a bylo ich czterech) kronikarze miasta. Skazancy nie miele tego prawa, aby byc pochowanym na cmentarzu, dlatego ta góra zawiera wiele zwłok. Tam też byli i inni pochowani (np. samobójcy), którzy niegodni byli chrzescijanskiego pochówku w miescie.
~ 13-05-2012 12:51
odremontowac ,odbudowaqc i zrobic koleją atrakcję turystyczną,,,,,,a zapomniałem ze polacy nie umieją zarabiać pieniędzy
~ 13-05-2012 13:45
Tutaj znajdziecie dużo ciekawych informacji na temat tego odkrycia: http://histmag.org/?id=2025
~Kedar 13-05-2012 14:07
wieszac na nowo!!! next matka madzi!!!
~dobra rada 13-05-2012 14:24
ci archeolodzy powinni oddać swoje znalezisko do a...lizy specjaliscie, jest takim np. p. szymon wrzesiński, znany z publikacji o sprawach katowskich
Piipi Jelonkowa 13-05-2012 15:25
.. powinni zbudowac na tym miejscu kapliczkę ! .. to tylko zagubione dusze,które mogą straszyc !
Piipi Jelonkowa 13-05-2012 15:35
~Widziałam Video ..*i* boję się ,bo .. Młodzi archeolodzy pracują bez rękawiczek ! .. oby *ich nie dosięgła klątwa,bo tak było z archeologami i egiptologami,którzy otrzymali szybką śmierc od "przeszukiwanego"Tutanchamona
~ 13-05-2012 20:09
Nie kapliczkę, tam zbudować tylko biedronkę jak w Maciejowej na byłym cmentarzu ją stawiają! No chyba,że i kapliczkę ale wzorem nowomody w Biedronce :)
Piipi Jelonkowa 13-05-2012 20:24
..do - [~Autora postu z godz.20:09 ] .. masz rację ! .. Maciejowa może miec podobne kłopoty np.z żywiołem ! .. jak Kozanów /wrocławski/który ma domy wybudowane na cmentarzu ewangielickim ! Powódz pokazała,że ten teren jest już zajęty ! /..przyp.1997 / ~Klątwa ?
~balbinka 13-05-2012 20:27
jezuuuu ale sie ludzie podniecacie, gosciowi zazdroscicie czy jak? jakie to ma znaczenie dla nas mieszkancow czy gosc napisal 1 ksiazke czy 20? za miesiac i tak nie bede pamietac tego arta pozatym ze tam na gorze wykopano szkielet i ludzi likwidowano i sie bali tego mijsca to mi do zycia wystarczy, amen
~Kukułka 13-05-2012 20:31
Kości wykopywano i jeszcze sporo ich tam leży do wykopania i to w całości, nie tak jak na filmie widać we fragmentach.
~ 13-05-2012 21:42
ciekawe jak
~ 13-05-2012 21:59
Ale to ciekawe... Mieszkam w pobliżu parku, jestem w nim niemal codziennie i nie wiedziałam o szubienicy... Ileż to ciekawych historii kryją miejsca codziennych spacerów.
~wiewiórpark. 13-05-2012 22:32
A wracając do tematu rewitalizacji w/w. Czy można dowiedzieć się według jakiego klucz są wycinane drzewa w parku?.
~` 14-05-2012 6:37
Polacy jako psy do gardeł sobie skaczą jaki naród takie obyczaje.
~ich 14-05-2012 8:33
COMPLEXA tam stracić i reszta choloty
karmazyn 14-05-2012 10:25
Dziwne rzeczy tutaj piszą. Z tego, co mi wiadomo, osoby posądzane o wampiryzm grzebano w taki sposób, że ścinano im głowę i umieszczano między nogami pogrzebanego, zaś serce przebijano kołkiem. Czyżby w dawnej Jeleniej Górze dzieciobójczynie traktowano na równi z wampirami?
~ 14-05-2012 12:40
Dużo ciekawych informacji na temat tego odkrycia znajdziecie pod tym linkiem: http://histmag.org/?id=2025. Bardzo ciekawa dyskusja w komentarzach na ww. stronie.
~ 14-05-2012 15:29
Masonów chowano z czaszka i skrzyżowanymi piszczelami, generalnie to jest troszkę symboli masońskich na epitafiach kościelnych w Jeleniej Górze
~ 14-05-2012 15:52
Dużo ciekawych informacji na temat tego odkrycia znajdziecie pod tym linkiem: https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=19992 Bardzo ciekawa dyskusja w komentarzach na ww. stronie.
~Bezdomny 14-05-2012 20:16
Uwolniono zarazę ! wypuścili duchy !! Dopiero się zacznie!! tego bez głowy już widziałem , miałem z nim do czynienia tuż po 23,45 ,bezgłowy grasuje po Jeleniej z "Marychą" w ręku / dymiło się , to zauważyłem / powiązany łancuchami wokół biodra, brzdękoli jak idzie, kurde mało co brakło bym popuścił !!. Niedawno tu zamieszkałem i takie jajca!!! Już się muszę wyprowadzic tylko dla tego że ten gościu bez" łba" napisał na piasku kijem ZNAK- MASZ - przerypane!! / to jakiś dawny german- cudzołożnik / teraz zapewne " wyposzczony" po tylu wiekach leżenia. ALE się będzie działo! Ludziska, dawajta dyla z Jeleniej bo nie popuści niewiastom , taki już jest będzie niedobrze z tym bezgłowym, zapewniam że nie był sam, jeszcze kilku wychodziło z tego kręgu straceńców! ŁOLA BOGA
~Aaaaaaaaa!! 14-05-2012 20:30
No to otworzyli PUSZKĘ PANDORY!!!!, będą darmowe wystepy po północy !!!!Strażniki z halabardami się naganiają za nimi , albo i nie ? Złe duchy dołączą do PO? czy do innych ? Może do komuny przystaną? Ciężko wyczuć co zrobią, jednak należy zbratać się znimi choć to tylko uwolnione dusze zapewne poradzą na tą sytuację w kraju? Może przegonią władców obecnych do czeluści piekielnych? taki manewr polityczny byłby dobry na chwilę obecną.
~Abel 14-05-2012 20:56
Ruskie napewno tam zaminowali i tylko czekać jak dupnie! Dziadzio moj osobisty wyznał ten sekret. Mówił że już mu nie zależy na życiu i wszystko ujawni. Bedzieta spierniczać z tego parku jeszcze szybciej jak te kościotrupy wyniuchają że coś nie gra. DOŚĆ BEZWGLĘDNY JEST TEN BEZ GŁOWY- rozmawiał z mym dziaduniem zaraz po zgonie w nocy. Wynikło z naszej konwersacji że jest pies na BABY a jeszcze pociągają go szatyni !! '' Leżakował'' z wieloma babami , i z chwilą gdy zapatrywał się na chłopców to któraś zazdrosna doniosła gdzie trzeba , dlatego o łepetynę skrócili gościa.Czas wynosić się z Jeleniej uznałem i tak czynię.Niech to wszystko szlag trafi , do czego to doszło??!!!!!
~Abel 14-05-2012 20:59
Jeszcze Amen zapomniałem , bo tak przystoi
~Hihihihihi 14-05-2012 21:05
Do Abela /Dostałem maila z zaswiatów że Argamedon blisko, ot co.
~ 14-05-2012 21:49
A to lepsze niż kabaret: http://www.bossowski.pl/2010/07/21/lwoweckie-zaglebie-plagiatorow/
~OBSERWATOR 14-05-2012 22:13
@ 14-05-2012 21:49 | ~ | IP: *.internetia.net.pl: Czy ty w ogóle zdajesz sobie sprawę kogo linkujesz??? Autor strony, którą podajesz od lat zajmuje się pomawianiem osób, z którymi prowadzi prywatne wojenki, ujawnia publicznie ich adresy e-mailowe, numery IP, tajemnicę prywatnej korespondencji itp., co jest ŁAMANIEM PRAWA. Tym samym pokazuje, że jego "styl dyskusji" jest poniżej jakiegokolwiek poziomu akceptacji! DLACZEGO ADMINISTRACJA NIE USUWA WPISÓW TEJ SAMEJ OSOBY Z IP: *.internetia.net.pl, KTÓRA WRZUCA TUTAJ LINKI DO OSZCZERSTW I POMÓWIEŃ UMIESZCZANYCH NA PRYWATNYCH STRONACH???
~zdegustowany 14-05-2012 23:50
Właśnie, co tu jeszcze robi link do strony Bossowskiego - starego esbeka i wiecznego pieniacza internetowego, który za nic ma prawo i zwyczajną ludzką przyzwoitość? Może to on sam ukrywa się za IP: *.internetia.net.pl?
~ 15-05-2012 10:59
zmieńmy nazwę na Wzgórze Kostuszki
~ 15-05-2012 12:35
Do 10:59~ : Dobre, naprawdę dobre- już sobie przyswoiłem :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group