Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7702
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wojcieszów: Himalaiści spełnili marzenie chłopca

Sobota, 8 grudnia 2018, 9:15
Aktualizacja: Niedziela, 9 grudnia 2018, 12:12
Autor: Przemek Kaczałko
Wojcieszów: Himalaiści spełnili marzenie chłopca
Fot. Przemek Kaczałko
Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Wojcieszowie był miejscem wyjątkowego spotkania. Podopieczni SOSW oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojcieszowie mieli okazję spotkać się z himalaistami – Rafałem Fronią i Krzysztofem Stasiakiem, którzy opowiedzieli o swojej pasji i zaprezentowali sprzęt, którym posługują się podczas arcytrudnych górskich wypraw.

W trakcie spotkania członkowie programu "Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera" prezentowali zdjęcia i filmy z wyprawy na Manaslu. Nie zabrakło opowieści o ostatniej wyprawie na K2. W spotkaniu, poza podopiecznymi ośrodka, uczestniczyli uczniowie klubu turystyki górskiej ze Szkoły Podstawowej w Wojcieszowie pod opieką Magdaleny Spornej. Dla wszystkich było to ciekawe doświadczenie, bowiem mieli też okazję przymierzyć ubrania himalaistów, zapoznać się ze sprzętem używanym podczas zdobywania szczytów oraz spróbować suszonych owoców, którymi żywią się uczestnicy wypraw na "dachy świata".

Co istotne, kameralne spotkanie w wojcieszowskiej placówce było spełnieniem marzenia jednego z podopiecznych SOSW.

W tym roku najstarsza klasa przysposabiająca do pracy ma taki program "Realizowanie marzeń uczniów odchodzących ze szkoły". Dzisiaj jest to spełnienie marzeń Krystiana, który chciał porozmawiać z himalaistami - powiedziała Iwona Jancik, dyrektorka SOSW w Wojcieszowie.
O to właśnie chodzi w życiu. Ja spełniam swoje marzenia i wiem ile to dla mnie znaczy, więc jeśli czyimś marzeniem - w co aż trudno mi uwierzyć - jest spotkanie z nami, to czuję się trochę jak święty Mikołaj - wyznał Rafał Fronia, uczestnik wielu wypraw na ośmiotysięczniki. - Krystian bardzo dużo wie na temat himalaizmu i bardzo dużo chce jeszcze wiedzieć, ma wielką chłonność. Widziałem jak się otworzył i wszystko go interesuje - zauważył himalaista z Jeleniej Góry.

Jak podkreślili goście ośrodka, młodzi ludzie potrafią zadawać pytania nieoczywiste.

Dla mnie to wielka nauka. Czasami jesteśmy na spotkaniu w hospicjum czy oddziale onkologicznym i głównym założeniem jest, żebyśmy przekazali tym młodym ludziom chęć walki i siłę, a okazuje się, że my guzik wiemy tak naprawdę o walce. To ci młodzi, chorzy ludzie pokazują nam czym jest walka, bo oni walczą o swoje życie, a nie o pasję. Z takiego spotkania uczymy się wszyscy nawzajem i wynosimy tylko pozytywne wrażenia - wyznał Rafał Fronia, który zdradził nam, że kolejne spotkanie z nim będzie możliwe już w styczniu 2019 roku w jeleniogórskim Jagniątkowie. Wkrótce będzie podany termin i miejsce.

Twoja reakcja na artykuł?

15
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group