Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 8415
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Grunt pod obwodnicę. Papierowe przekazanie

Środa, 15 września 2010, 7:48
Aktualizacja: 7:49
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Grunt pod obwodnicę. Papierowe przekazanie
Fot. UM
Wczoraj w gabinecie dyrektora miejskiego zarządu dróg i mostów wykonawca odebrał dokumenty dotyczące budowy pierwszego etapu obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry. Także wczoraj zarząd województwa dolnośląskiego zdecydował o dofinansowaniu inwestycji połową kwoty, zamiast wcześniejszych 38 procent.

- Dotrzymujemy słowa – mówią Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego oraz Jerzy Łużniak, wicemarszałek dolnośląski. Zarząd województwa – po wcześniejszych obietnicach – zdecydował o zwiększeniu procentowego poziomu dofinansowania projektu z 38 do 50 procent. Obecnie będzie to kwota 41.812.499 złotych i 70 groszy.

Prace teoretycznie mają trwać 18 miesięcy, ale wiceprezes firmy ABM Pol – Dróg z Legnicy, Grzegorz Kochański zastrzegł, że ten termin może się wydłużyć przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Prace rozpoczynają się bowiem z końcem lata i będą prowadzone również zimą. Dokładna wartość tej inwestycji to osiemdziesiąt dwa miliony dziewięćset trzydzieści tysięcy złotych. W przyszłym tygodniu nastąpi symboliczne wbicie łopat w miejscu, gdzie rozpoczną się roboty drogowe.

Budową pierwszego etapu obwodnicy od Wincentego Pola do ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze zajmie się konsorcjum dwóch firm wyłonione w drodze przetargu: lider ABM Pol – Dróg z Legnicy oraz Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe z Bydgoszczy. Zakres prac całej inwestycji to budowa zarówno drogi na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wincentego Pola do skrzyżowania z ulicą Sudecką przy wylocie w kierunku na Karpacz i Kamienną Górę, jak i węzła Grabarów.

W części drogowej prace będą prowadzone na odcinku ponad dwóch kilometrów z towarzyszącą jej drogą pieszo – rowerową. Jezdnie będą pokryte masą mineralno – bitumiczną, a ciągi pieszo – rowerowe, kostką betonową. Firma ma również odnowić system kanalizacji deszczowej, rowy odwodnieniowe i przepusty pod drogą i na zjazdach. Wzdłuż ulicy Podgórnej w celu ochrony przed hałasem zamontowane zostaną ekrany akustyczne. Wykonawca będzie musiał przełożyć też media. Wybudowane zostaną wiadukt oraz estakada drogowa nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi linii Wrocław – Zgorzelec o łącznej długości 149 metrów.

W ramach budowy węzła Grabarów powstanie wiadukt o konstrukcji stalowej nad krajową „trójką” wraz z przebudową istniejących zjazdów w kierunku ulicy Wincentego Pola oraz z budową nowego mostu i przebudową istniejącego przez rzekę Bóbr. Poszerzona zostanie też ulica Konstytucji 3 Maja na pasy włączeń i wyłączeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1204
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group