Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10390
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Goście z Rwandy w Rzemiosłach

Poniedziałek, 26 września 2016, 7:47
Aktualizacja: 7:54
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Goście z Rwandy w Rzemiosłach
Fot. Użyczone/ZSRA
Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze gościł niecodzienną delegację. Szkołę odwiedzili goście z Rwandy. Podczas spotkania z młodzieżą opowiadali o warunkach życia i nauki dzieci oraz młodzieży z państwa w środkowo–wschodniej Afryce.

Uczniów jeleniogórskich „Rzemiosł” odwiedził założyciel szkoły Umutara Deaf School dla dzieci głucho-niemych w Rwandzie Dominique Ndagijimana wraz z żoną i jednocześnie dyrektor tej szkoły Elevanie Kamana. Gościom towarzyszyła Izabela Godyń, misjonarka z Jeleniej Góry oraz tłumacz i prezes Fundacji „Pomarańczowa Droga” Małgorzata Kupnicka.

Podczas spotkania z młodzieżą goście opowiadali o warunkach życia i nauki dzieci oraz młodzieży w Rwandzie. Prezentowali też zdjęcia uczniów przedstawiających się w języku migowym. Uczniowie jeleniogórskiej szkoły byli bardzo wzruszeni, widząc warunki, w jakich żyją ich rówieśnicy.

- Spotkanie było pouczające. Uświadomiłyśmy sobie w jakim dobrobycie żyjemy. Mamy żywność, ubrania, prąd, wodę, a nasi rówieśnicy z Rwandy muszą po wodę chodzić 5 km – mówiły uczennice fototechnika Gabrysia, Natalia i Ola.

Goście tłumaczyli, że tamtejsze dzieci pomimo bardzo ciężkich warunków, braku podstawowych materiałów dydaktycznych i przyborów szkolnych, bardzo chętnie się uczą i nabywają umiejętności pozwalające w dorosłym życiu zarobić na jedzenie.

- Zaskoczyło mnie, że ci ludzie pomimo biedy, są tak ze sobą zżyci, dzielą się bardzo skromnym posiłkiem, są zaradni i pomysłowi, co widać było na zdjęciach – mówił Dominik Ruman, uczeń drugiej klasy technikum.

Po spotkaniu z uczniami goście zwiedzili szkołę i zostały im przekazane dary zebrane przez młodzież, pracowników szkoły, Radę Rodziców i Hurtownię JAG-Agnieszka Korczyńska z Sobieszowa. Akcję z ramienia szkoły koordynowały: wicedyrektor Anna Szydłowska-Robak oraz pedagog Dorota Zdanowska.

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group