Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6421
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Góry w oczach mistrzów

Sobota, 23 czerwca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Góry w oczach mistrzów
Fot. Agnieszka Gierus
Grafiki Tittela i jego uczniów w Muzeum Karkonoskim.

W piątek otwarto nową wystawę w salach Muzuem Karkonoskiego. W placówce można podziwiać dzieła Augusta Tittela oraz tworzących pod jego wpływem dziewiętnastowiecznych grafików z tak zwanej szkoły kowarskiej.

Tittel pochodzi z Saksonii, kształcił się w Dreźnie a w Karkonosze przyjechał w 1801 roku. Osiedlił się w Kowarach i tam prowadził wydawnictwo graficzne, które produkowało pamiątkowe obrazki dla przeciętnych turystów, zachowując przy tym walory artystyczne.

– Nie poprzestawał na realistycznie przedstawianym krajobrazie górskim i widokach panoramicznych, wykonał też serię widoków okolicznych miast, uzdrowisk, zamków i pałaców. Jako jeden z pierwszych artystów przedstawił pejzaż zimowy na podstawie studiów z natury, zjazd na rogatych saniach z Przełęczy Okraj – informują organizatorzy.

Wydawał też albumy i przewodniki po Karkonoszach i okolicach ilustrowane własnymi grafikami. W swoim zakładzie kształcił uzdolnionych artystycznie adeptów. Jego uczniami byli Carl Mattis, Carl Julius Rieden, Ernst Wilhelm Knippel.

– Wystawa będzie punktem wyjścia do cyklu ekspozycji poświęconych przedstawicielom "szkoły kowarskiej". W zbiorach posiadamy sporą kolekcję grafik artystów kowarskich, które będą prezentowane na wystawie. Pragniemy na nich pokazać jak najpełniej ich dorobek twórczy – zapowiada Muzeum Karkonoskie.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w MK przy ulicy Matejki 28 w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group