Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2990
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Góry w oczach mistrzów

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 23 czerwca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Grafiki Tittela i jego uczniów w Muzeum Karkonoskim.

W piątek otwarto nową wystawę w salach Muzuem Karkonoskiego. W placówce można podziwiać dzieła Augusta Tittela oraz tworzących pod jego wpływem dziewiętnastowiecznych grafików z tak zwanej szkoły kowarskiej.

Tittel pochodzi z Saksonii, kształcił się w Dreźnie a w Karkonosze przyjechał w 1801 roku. Osiedlił się w Kowarach i tam prowadził wydawnictwo graficzne, które produkowało pamiątkowe obrazki dla przeciętnych turystów, zachowując przy tym walory artystyczne.

– Nie poprzestawał na realistycznie przedstawianym krajobrazie górskim i widokach panoramicznych, wykonał też serię widoków okolicznych miast, uzdrowisk, zamków i pałaców. Jako jeden z pierwszych artystów przedstawił pejzaż zimowy na podstawie studiów z natury, zjazd na rogatych saniach z Przełęczy Okraj – informują organizatorzy.

Wydawał też albumy i przewodniki po Karkonoszach i okolicach ilustrowane własnymi grafikami. W swoim zakładzie kształcił uzdolnionych artystycznie adeptów. Jego uczniami byli Carl Mattis, Carl Julius Rieden, Ernst Wilhelm Knippel.

– Wystawa będzie punktem wyjścia do cyklu ekspozycji poświęconych przedstawicielom "szkoły kowarskiej". W zbiorach posiadamy sporą kolekcję grafik artystów kowarskich, które będą prezentowane na wystawie. Pragniemy na nich pokazać jak najpełniej ich dorobek twórczy – zapowiada Muzeum Karkonoskie.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w MK przy ulicy Matejki 28 w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Obserwator 23-06-2007 15:44
Naprawdę znakomita wystawa!
~muminek 23-06-2007 18:33
A propo karkonoszy wiecie ze od 01.07.07 bedzie trzeba placic za wstep na teren Karkonoskiego Parku?. cena za wstep bedzie wliczona w wyciag na kope, nie bedzie juz mowi "ja jestem miejscowy i nie musze placic" taka wspaniala niespodzianke szykuje nam dyrektor KPNu. WSTYD!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group