Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4174
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Góry Olbrzymie na olbrzymim dziele

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 października 2009, 12:00
Aktualizacja: 12:01
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Panoramę Karkonoszy ze ścinków gazet wykonały dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2. Areną działań było Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze. Nad małymi adeptami sztuki czuwali Joanna Kowalczyk i Grzegorz Jędrasiewicz, edukator BWA.

Lekcja sztuki w BWA poświęcona była Karkonoszom. Wystawa fotografii z okazji półwiecza Karkonoskiego Parku Narodowego wciąż wisi w galeryjnych ramach. Zdjęciami przedstawiającymi najwyższe pasmo Sudetów oczami 18 fotografików zainspirowali się drugoklasiści z „dwójki”.

– Obejrzeliśmy fotografie. Wprowadziłam dzieci w tajniki metody tworzenia obrazu za pomocą kolażu – mówi Joanna Kowalczyk. Technika ta, polegająca na przyklejaniu kawałków podartych gazet na duże kartonowe tło z naniesionym profilem Karkonoszy, nie była dla dzieci trudnym wyzwaniem. Oprócz aspektu artystycznego, lekcja dała też garść wiadomości z geografii. Dziewczęta i chłopcy musieli bowiem opisać najwyższe karkonoskie szczyty: na panoramie znalazła się ich wysokość i nazwa.

Imponujących rozmiarów dzieło nie zmieści się niestety w przestrzeni galeryjnej. Dlatego uczniowie zwiniętą w rulon pokaźną panoramę zabrali do szkoły. Przy okazji pobytu w BWA dzieci spotkały także jednego ze współautorów wystawy, Krzysztofa Kuczyńskiego. Ten tłumaczył najmłodszym, dlaczego sfotografowane przez niego Karkonosze są białe, ale nie ma na nich śniegu. – Zdjęcia te robiłem z filtrem czułym na podczerwień, której nasze oczy nie widzą. W tym promieniowaniu zieleń wychodzi na biało – wyjaśnił fotografik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

piipi 16-10-2009 15:41
..ale *fajne zdjęcie nr.18 ! ~Dzieci Jelonkowe .. pod wielkim parasolem Gór Olbrzymich ! ~Hi .. nie widzę na tej fotce Pana Grześia .. chyba zabrakło tam dla *niego miejsca !
~mm 16-10-2009 18:13
Grzesio Jędrasiewicz - EDUKATOR BWA - sam się tak nazwał? Dobre, prawie jak Giertych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group