Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5819
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Góry na przedwiośniu nie żartują

Wtorek, 11 marca 2008, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Góry na przedwiośniu nie żartują
Z perspektywy ulicy Wolności Karkonosze wyglądają malowniczo. Ale na szlakach jest bardzo groźnie.
Fot. TEJO
Dwa groźne wypadki w Karkonoszach powinny przemówić do rozsądku turystom, którzy planują wycieczki na najwyższe pasmo Sudetów. Na szczytach zamarzł Czech, a na Śnieżce poślignął się i spadł w 200–metrową przepaść inny turysta.

W Karkonoszach mimo oznak wiosny jest bardzo niebezpiecznie. Wciąż leży śnieg, którego warstwa topnieje wprawdzie pod przygrzewającym za dnia słońcem, ale w nocy zamarza. Tworzy się niebezpiecznie śliska warstwa lodu. To właśnie na takim lodowym języku poślizgnął się w minioną niedzielę 25-latek.

Do zdarzenia doszło na Śnieżce. Mężczyzna „zjechał” 200 metrów w dół i – jak mówią goprowcy – cudem przeżył. Mocno poobijany trafił do jeleniogórskie szpitala.

Tyle szczęścia nie miał Czech, który udał się w samotną wyprawę w okolice Łabskiego Szczytu. Turysta chciał dojść z Pecu do Szklarskiej Poręby. W górach zastała go noc. Nie przeżył niskiej temperatury. Jego zwłoki odnalazł śmigłowiec Horskiej Służby, która poszukiwała mężczyzny.

– Sokoły, śmigłowce ratunkowe, które spieszyły na pomoc ofiarom górskich zdarzeń, już zakończyły misję – powiedział nam tymczasem Maciej Abramowicz, naczelnik Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dlatego goprowcy nie docierają już tak szybko do poszkodowanych. Ratownicy apelują do turystów o ostrożność: zakładanie odpowiedniego obuwia, wybieranie bezpiecznych szlaków i rozsądne planowanie wycieczki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group