Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5294
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Góry na przedwiośniu nie żartują

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Wtorek, 11 marca 2008, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: TEJO
Z perspektywy ulicy Wolności Karkonosze wyglądają malowniczo. Ale na szlakach jest bardzo groźnie.
Fot. TEJO
Dwa groźne wypadki w Karkonoszach powinny przemówić do rozsądku turystom, którzy planują wycieczki na najwyższe pasmo Sudetów. Na szczytach zamarzł Czech, a na Śnieżce poślignął się i spadł w 200–metrową przepaść inny turysta.

W Karkonoszach mimo oznak wiosny jest bardzo niebezpiecznie. Wciąż leży śnieg, którego warstwa topnieje wprawdzie pod przygrzewającym za dnia słońcem, ale w nocy zamarza. Tworzy się niebezpiecznie śliska warstwa lodu. To właśnie na takim lodowym języku poślizgnął się w minioną niedzielę 25-latek.

Do zdarzenia doszło na Śnieżce. Mężczyzna „zjechał” 200 metrów w dół i – jak mówią goprowcy – cudem przeżył. Mocno poobijany trafił do jeleniogórskie szpitala.

Tyle szczęścia nie miał Czech, który udał się w samotną wyprawę w okolice Łabskiego Szczytu. Turysta chciał dojść z Pecu do Szklarskiej Poręby. W górach zastała go noc. Nie przeżył niskiej temperatury. Jego zwłoki odnalazł śmigłowiec Horskiej Służby, która poszukiwała mężczyzny.

– Sokoły, śmigłowce ratunkowe, które spieszyły na pomoc ofiarom górskich zdarzeń, już zakończyły misję – powiedział nam tymczasem Maciej Abramowicz, naczelnik Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dlatego goprowcy nie docierają już tak szybko do poszkodowanych. Ratownicy apelują do turystów o ostrożność: zakładanie odpowiedniego obuwia, wybieranie bezpiecznych szlaków i rozsądne planowanie wycieczki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 11-03-2008 9:13
...w gorach jest niebezpiecznie...ale takze na lakach i przy lasach.~Polskie Radio Program 1..informuje o zagrozeniu .....KLESZCZE sie pojawily !!. ~Czy Jelonka moze nas o tym poinformowac..czy jelonkowe laki i lasy sa bezpieczne ?.
~pepas 11-03-2008 11:18
do piipi......Niestety nie jesteśmy i my bezpieczni, dzikie koty które dokarmiam na swojej posesji wręcz są "oblepione" kleszczami to wynik łagodnej zimy. Pozdrawiam
~turysta 11-03-2008 12:52
Beztroska nizinnych turystów jest czasami zaskakująca. Sam widziałem późną jesienią ,,spacerowiczów,, z ,,gołymi brzuchami i w szpilach idących na Śnieżkę.
~*Maura* 11-03-2008 19:33
Świetne zdjęcie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group