Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 3891
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gondolą na Śnieżkę

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 8 sierpnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Nie tylko na Izerski Stóg w Świeradowie będzie można wjechać nietypową kolejką.

Gondole wwiozą turystów także na najwyższą górę Sudetów, Śnieżkę. Tyle że nie z Karpacza, ale z czeskiego Pecu pod Snezkou. Czesi zdecydowali, że będą modernizować wyciąg, którego stan techniczny jest coraz gorszy.

Czeskie krzesełka (lanovka) jeżdżą już od kilku dziesięcioleci. Początkowo nie rozważano kwestii inwestowania w nowoczesność. Wyciąg miał działać dopóki, dopóty się nie rozsypie. Teraz okazuje się, że będzie inaczej.

Kolejka będzie unowocześniana na miarę XXI wieku. Turyści, chcący nie przemęczając się, zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy, wjadą tam na wygodnych kanapach, w wagonach przypominających gondole.

To nie pierwsza inwestycja po czeskiej stronie góry. Przypomnijmy, że Czesi już budują nowe schronisko w formie akwarium. Przeszklony obiekt, w którym będzie urządzony punkt widokowy, poczta i lokal gastronomiczny, być może zostanie otwarty jeszcze w tym roku.
Przed niekorzystnym wpływem pogody chronić ma specjalny płyn izolacyjny wlany pomiędzy bardzo grube szyby, stanowiące ściany budynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Smart 8-08-2007 8:19
A w polszy wyprzedająmajątek i likwidująwszystko zgodnie z duchem pana Kononowicza... Fajnie...
~Czesi znowu lepsi 8-08-2007 8:27
Czesi kolejny raz nam pokazują w jakim kiewrunku powinna rozwijac się turystyka, oczywiście z poszanowaniem przyrody i jak narazie jedynie z tego co obserwuje obecny Burmistrz Świeradowa Pan Roland Marciniak oraz burmistrz Mirska Pan Jaśinski są w stanie filozofią myślenia sprostać nowoczesnym wyzwanią jakie stwarza nowoczesna turystyka. Niestety muszą się jeszcze zmagać z wieloletnimi zaniedbaniami dosłownie bagnem, które zostawił poprzedni burmistrz Świeradowa Pan Szereniuk w górach izerskich i samym mieście.
~cezar 8-08-2007 8:35
U nas się gada a w Czechach buduje.
~zioom 8-08-2007 10:02
"dopóki, dopóty "hmm a nie powinno byc na odrwot >??? "dopóty, dopóki"
~Wilma 8-08-2007 10:47
"zioom" ma rację. Rodacy, język stanowi podstawę tożsamości narodowej!
~gondolier 8-08-2007 11:35
czesi beda dudki zbierac od wygodnych turystow, my bedziemy obserwowac wspinających sie zapalencow z konserwami w plecakach...:)
~bary33 8-08-2007 12:57
Kolejny dowód na to, że można popijać knedle kiepskim piwem, mówić śmiesznym językiem i być sprytnieszym od innych...
~jelinek 8-08-2007 15:45
Gospodarni Czesi jak zwykle w czołówce. Z przyjemnościa spędzam wolny czas po drugiej stronie Karkonoszy.Drogi budowane są zgodnie z logiką, szerokie z poboczami dla pieszych, rowerzystów. Dobrze się stało, że już po zakończeniu wojny oddaliśmy Czechom stację kolejową tuż przy Harrachovie, dzisiaj z tego dworca kolejowego prowadzi linia kolejowa do wielu miejsc wartych obejrzenia m.in.Semily, Żlezny Brod.Doceniają to turyści, których spotyka się w czeskich Karkonoszach.
~jo 8-08-2007 17:13
czeskie karkonosze sa jak inne karkonosze .... im sie opłaca a czemu nam się nie opłaca???
~Pik Krzysztof do wszystkich ! 8-08-2007 17:49
Trzy lata temu po raz pierwszy pisałem na temat wybudowania gondoli powyżej Jagniątkowa,aby po wyjechaniu do Chatki AKT można powędrować na Bażynowe Skały i drugi szczyt Karkonoszy Wielki Szyszak.W zimie oczywiście piękna nartostrada na której śnieg leży od listopada do maja.Cały kompleks narciarski oczywiście poza KPN.Turystykę wysokogórską ,narciarstwo można zintegrować z leczeniem uzdrowiskowym Cieplic.Niestety komuś na tym zależy żeby Cieplice upadły i satale ktoś pisze w komentarzach o budowie gondoli na Chojnik,który jest odległy o 10 km od Bażynowych Skał i leży u podnuża Karkonoszy i świadczy o nieznajomości terenów górskich należących do naszego miasta.Trzy lata w opóżnienia w rozwoju turystycznym naszego miasta to dużo.Jesteśmy na drodze turystów do Karpacza i Szklarskiej Poręby.To jest nasz atut i jeszcze bliskość najwyżych Karkonoszy i stolicy zimowej Czech.Wszystko to niewykorzystane i stracone dzięki uporowi samorządu ,ktory interesuje się jedynie wyborami.Tylko kto ich wybierze ,bo ja na pewno nie !!!!!!!!i
~observer 8-08-2007 19:13
I to ma być turystyka?Wozić tyłek to każdy potrafi, a zdobyć się na odrobine wysiłku na wspinaczkę to ciężko? Jeszcze trochę i zbudują asfaltówkę na samą Śnieżkę żeby wygodnisie mogli podjechać na sam szczyt...
~prawie 8-08-2007 19:16
prawie to wszystko prawda. tyle, że Czesi w zamian za zgodę na modernizację kolejki na śnieżkę zrezygnowali ( bo taki był warunek) z budowy wyciągi i nartostrady Z Pecu pod Śnieżkę. Coś za coś. Ale wszyscy mają rację pisząc, że w Czechach to jakoś wszystko z sensem jest robione. W tym wypadku też policzyli, że więcej zarobią na Śnieżce niż na nartostradzie. Zresztą niczego nie odkryli. W Karpaczu też więcej kasy zarabiają na turystach letnich i najchętniej zimą w ogóle by nie pracowali.
~noisy 8-08-2007 20:46
Czesi budują schronisko i Gondole a my Elektrownie na wodospadzie <sciana> żenada...
~Scigałem się na Snieżkę w niedzielkę 8-08-2007 20:54
Kolarzy wraz z osobami towarzyszącymi było 500 na samym szczycie.Plus turyści około tysiąca z rotacją .W sumie obliczyłem ,że w tym dniu na Śnieżce prtzebywało około 30 000 osób nie wliczając Czechów.Rachunek jest prosty i dla KRP i dla zainteresowanych.Tylko komu to wytłumaczyć.Myślę ,że do samorządu potrzeba ludzi gór dopiero to ruszy.Na razie z obecnymi władzami to zapaść,która odbije się n a naszych kieszeniach,,że nie wykorzystujemy swoich warunków naturalnych.Myślę,że nie jest za późno i Samorząd weźmie się do roboty w dziedzinie turystyki.
~Jacek Potocki 9-08-2007 11:49
A' propos stwierdzenia, że "U nas się gada a w Czechach buduje" – "gadanie" o przedmiotowej sprawie trwało w Czechach 20 lat. Pierwsza koncepcja budowy nowej kolejki i restauracji na Śnieżce, utrzymana w duchu gigantomanii typowej dla komunistycznej epoki, pojawiła się w 1987 roku. Ostateczny kształt inwestycji jest efektem długich negocjacji między zainteresowanymi stronami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group