Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 7906
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Głowa Hitlera u leśniczego

Sobota, 21 lutego 2009, 8:00
Aktualizacja: 8:00
Autor: Ania
REGION: Głowa Hitlera u leśniczego
Fot. Ania
Niecodzienną „ozdobę” można zobaczyć w leśniczówce w Karpaczu. Jednym z elementów wystroju jest bowiem pomalowana na złoto głowa Adolfa Hitlera, kanclerza III Rzeszy. Niektórych gości to bawi, inni uważają, że taka figura nie powinna być wystawiana.

Stefan Śliwiński, miejscowy leśniczy, nie widzi w tym nic złego. Teraz przygotowuje się do przeprowadzki, ale kontrowersyjnego zabytku nie zamierza się pozbyć. Tym bardziej, że popiersie ma „ciekawą” historię.

– Figurę Adolfa Hitlera razem z koniakiem, który początkowo uznaliśmy za truciznę znalazła moja matka w ogrodzie w Jeleniej Górze. Mieszkała w bloku przy ulicy Morcinka 22. Początkowo nie chciała mi jej pokazać, bo bała się, że będę miał z tego powodu kłopoty, ale ja zachowałem ją do dzisiaj – mówi Stefan Śliwiński.

Głowa Adolfa Hitlera została odpowiednio oprawiona i obecnie stanowi ozdobę domu emerytowanego już leśniczego. Wiele osób ma mieszane uczucia jeśli chodzi o potraktowanie popiersia złotolem. Jednak pomalowany na złoto kanclerz z mocno czerwonymi ustami raczej wywołuje śmiech niż jakiekolwiek negatywne uczucia.

Typowe popiersie wodza III Rzeszy, jakie od 1933 roku znajdowało się niemal w każdym niemieckim urzędzie, wyrzucili lub ukryli opuszczający Jelenią Górę jej rdzenni mieszkańcy w 1945 roku. Część „spadku” po hitlerowcach zniszczono, część zachowała się w muzealnych magazynach. A część wciąż jeszcze czeka na odkrycie. Tych przedmiotów nie powinno się niszczyć, ale zachować jako świadectwo niechlubnej historii naszych zachodnich sąsiadów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group