Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4757
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Głaz na pamiątkę początków miasta

Sobota, 22 maja 2010, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Głaz na pamiątkę początków miasta
Fot. Karolina
Przy kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie Dolnej położono pamiątkowy kamień wykonany z kombinacji dwóch granitów. Jest to pierwszy tego typu kamień w mieście pod Szrenicą.

Miejsce usytuowania kamienia nie jest przypadkowe. To właśnie Dolna stanowi najstarszą część Szklarskiej Poręby. Pomnik znajduje się w malutkim parku przy samym wejściu do kościoła. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest miejscowy radny i historyk sztuki, Przemysław Wiater. Maciej Wokan obrobił materiał i wyrzeźbił napis: „Tutaj był początek miasta Szklarska Poręba 1366 – 2010”.

To właśnie na terenie Dolnej otworzono pierwsze huty szkła, które funkcjonowały już na przełomie XIII i XIV wieku. Po raz pierwszy nazwa miasta pojawiła się 7 sierpnia 1366 r. w dokumencie, dotyczącym sprzedaży przez Sydila Molsteyna szklarzowi Kuncze huty szkła w "Schribirshau" (Schreiberhau, czyli Pisarski Wyrąb). Później dokument ten poświadczył książę świdnicko-jaworski, Bolko II Mały.

Podstawą pamiątkowego kamienia jest zwietrzelinowy granit. – Nie można było w nim wyrzeźbić napisu, ponieważ sypał się spod dłuta – powiedział Maciej Wokan. Zamiast szukać nowego kamienia, co zajęło by więcej czasu, użyto płyty z granitu izerskiego, którą wmontowano w podstawę. Na terenie Szklarskiej Poręby jest to pierwszy kamień, wykonany tego typu metodą.

Kombinacja połączenia starego granitu z nowym ma także swój symboliczny wyraz. Zwietrzelinowa podstawa oznacza początek miasta, czyli 1366 r. Natomiast płyta z granitu izerskiego, pochodzącego z tutejszych terenów, odnosi się do teraźniejszości. Kamień jest dostępny dla wszystkich, którzy chcą go obejrzeć i zrobić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group