Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5856
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gdzie na stałe przeniosą skansen wojskowy?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 10 sierpnia 2011, 8:49
Aktualizacja: Sobota, 13 sierpnia 2011, 10:05
Autor: Angela
Toczą się rozmowy na temat przeniesienia Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego z ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze oraz z Łomnicy z dzierżawionych obiektów do nowej lokalizacji. Być może trafią do… dawnej przychodni przy ulicy Mickiewicza lub w okolice obwodnicy.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze jest jedną z instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego. W swojej strukturze posiada cztery oddziały. Jeden z nich to Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, który mieści się w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej z budynkiem wystawowo-biurowym i wystawą plenerową broni ciężkiej. Drugi z wystawą plenerową sprzętu radiolokacyjnego znajduje się w Łomnicy. Obydwa obiekty są obecnie dzierżawione. To blokuje podjęcie większych remontów czy działań związanych z rozbudową. O problemach z tym związanych z Gabrielą Zawiłą, dyrektorką Muzeum Karkonoskiego, rozmawiał ostatnio wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.

- Podczas spotkania dyrektor Muzeum Karkonoskiego przedstawiła wicemarszałkowi Mołoniowi możliwości przeniesienia tych oddziałów muzeum. Zaproponowała okolice obwodnicy miasta, co wiązałoby się jednak z wysokimi kosztami. Kolejną propozycją było przeniesienie oddziałów do obiektu używanego wcześniej jako zespół przychodni lekarskich, który obecnie jest w gestii urzędu marszałkowskiego – czytamy w informacji prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego to największa na Dolnym Śląsku ekspozycja broni ciężkiej używanej po 1945 roku przez Wojsko Polskie, m.in. czołg T-34-85, wyrzutnia haubiczna, stacja radiolokacyjna, haubica 122 mm, armata przeciwpancerna 75 mm, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów oraz wiele innych eksponatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 10-08-2011 9:12
Już widzę turystów pchających się do zwiedzania skansenu na Mickiewicza. Przecież nawet mieszkańcy nie wiedzą gdzie jest ta ulica. Skansen powinien pozostać na sudeckiej. Tam jest od zawsze i przy drodze na Karpacz i przynajmniej go widać. Tylko ceny za wstęp powinny być znacznie mniejsze. Bo takie pieniądze za oglądanie kupy złomu to lekka przesada
~amm 10-08-2011 9:49
Jeśli nowa lokalizacja przy obwodnicy jest kosztowna, przy Mickiewicza to BZDURA (ko tam zajrzy oprócz złodziei złomu ? ) to dlaczego rezygnować z obecnej lokalizacji przy Sudeckiej ?
~ 10-08-2011 10:19
rezygnują z lokalizacji przy sudeckiej bo pewnie gdy obwodnica będzie działać to będzie tam większy ruch i potrzeba będzie miejsc na działalność handlową, a taki złom będzie tam przeszkadzał. Pewnie lepsze będzie tesko lub lidl na tym miejscu, hehe
~ 10-08-2011 10:30
będzie tam stacja paliw
~www 10-08-2011 10:34
BEDZIE NOWA BIEDRONKA LUB NETTO WOW!!!!!
~tetete 10-08-2011 10:37
Przy budowanej obwodnicy jest idealna działka nadająca się na ten cel. Można tam z powodzeniem rozmieścić sprzęt z ulicy Sudeckiej jak i z Łomnicy. Jest tam budynek, który można adoptować na cele wystawiennicze, kawiarnię i administrację. Jest miejsce na parking. Można by tam było organizować pikniki. Idealne miejsce na rodzinne wycieczki. Działka ta obejmuje były park techniczny jednostki wojskowej. Teren jest częściowo utwardzony i stoją na nim byłe garaże, które też w jakimś stopniu można wykorzystać. Jest to rozwiązanie perspektywiczne, które można finansować w kolejnych latach, bądż ubiegać się o srodki unijne. Podkreślić należy, że skansen cieszy się ogromnym powodzeniem /rocznie odwiedza go prawie 10 tys. ludzi. Ten teren miasto otrzymało od wojska za darmo / ok. 10 ha pod budowaną
~sqandal 10-08-2011 11:19
i mają racje złomiarze ze rozkradają ten złom , bo co to za skarb , czołgi i jakieś zezłomowane działa , ile razy można to oglądac , zezłomowac i po sprawie
~OLO 10-08-2011 12:01
powinni sprawdzić jednego generała, który dobrodusznie (mając miejsce na Sudeckiej) przekazal sprzet na prywatne pole w Łomnicy. Taki tam złoty interesik na koniec swojej działalności
~ 10-08-2011 12:34
na plac ratuszowy z tym wszystkim .
~hekktor 10-08-2011 12:37
ekonomia głupcze...........na Mickiewicza pies z kulaw a nogą nie przyjdzie, przy obwodnicy gości nie zabraknie TO CO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE I PRZYNIESIE ZYSKI !!!!!
~ 10-08-2011 12:44
Najbardziej,, paląca,,sprawa w ofercie turystycznej Jeleniej Góry.Ciekawe tylko komu przeszkadza obecny stan rzeczy.SKANSEN to SKANSEN,powinien być utrzymany w swoim stylu,aby odczuć atmosferę tego miejsca.Jest w Kołobrzegu takie ,,polowe muzeum,,namioty handlowe tylko z akcesoriami wojskowymi(żadnej chińszczyzny/,błotko,trawka,fotograf,hangary wszystko oprawione wojskową piosenką- SUPER ATRAKCJA! szczególnie dla dzieci.Warunki polowe.Nie ma murowanych kawiarni,restauracji bo tam przyjeżdża się na CHWILĘ!.To miejsce specyficzne i takim powinno zostać.W naszym mieście- NIE! TUTAJ MUSI BYĆ PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ!. PROSTOTA-szczególnie w tym przypadku jest na miejscu.Panie Prezydencie dziwię się mocno-Pan nie ma pieniędzy? Odrobina rozsądku!
~Gap'a 10-08-2011 13:21
A czy to własnie w dawnej przychodni przy ulicy Mickiewicza nie miał powtać Inkubator Przedsiebiorczości i Park Technologiczny? Prezydent Zawiła w kampanii wyborczej własnie to miejsce wskazywał. A może juz Inkubator i Park powstały? Tylko gdzie? Czy ktos z Panstwa może coś o tym wie?
~Klem 10-08-2011 13:34
pan prezydent nie da skrzywdzić małżonki i własnej kieszeni, park Sudecki potrzebuje sklepów ! ;);) a czyy miasto potrzebuje muzeum, które potrzebuje zwiedzających ? może koło placu zabaw na Malinniku :)
~ 10-08-2011 14:45
kolo stacji CPN pana Tyraly jest sporo miejca obok stojacego juz zlomu
~sese 10-08-2011 15:29
Ale prymitywne wypowiedzi! Widać, że nie trafiają żadne tozsądne argumenty.
~kapral 10-08-2011 16:09
Najlepszym miejscem jest byly stadion na ul.Grunwaldzkiej naprzeciw dawnej WOSR przy Jelonkach
~ 10-08-2011 18:01
Nie wiem o jakich argumentach mówisz/sese/ale urzędnicze faktycznie do mnie nie trafiają. Nie lubię bezmyślnego wydawania pieniędzy i burzenia wszystkiego tylko dlatego,że ktoś ma kaprys.Jest wiele rzeczy do zrobienia a ta wydaje mi się nie najważniejsza.Obiekty wojskowe mają specyficzną ,,urodę,,a to skansen przedmiotów wojskowych i taki powinien zostać z odrobiną kosmetyki i pomysłu i oczywiście rozsądnym nakładem finansowym.Swoją drogą ciekawe ile taka przeprowadzka i rozbudowa ma kosztować?Skoro zwykły skwerek z fontanną kosztuje 750 000.
~............ 10-08-2011 20:54
Panie Prezydencie, nie szkoda pieniędzy wyrwanych podatnikom na te przenosiny? Niech to żelastwo stoi tam gdzie stało! To nawet ciekawie wygląda w tym miejscu koło Łomnicy, przynajmniej dużo ludzi ogląda z daleka te radary, a miejsce złomów wojskowych przy Sudeckiej też jest właściwe, bo to tam była przecież jednostka wojskowa. Niech chociaż ten złom będzie przypominał kawał historii Jeleniej Góry, miasta, w którym kiedyś były aż dwie jednostki wojskowe: zielonych poborowych przy Sudeckiej, a szarostalowych kadetów i zlewów przy Grunwaldzkiej. Po co to burzyć przenosinami w miejsce, do którego pies z kulawą nogą nie zajrzy? Tę kasę naprawdę lepiej przeznaczyć na remont jakiejś kamienicy na Wojska Polskiego. Zaznaczam, że jestem z całkiem innej dzielnicy, nie z centrum.
~Jano 10-08-2011 21:00
Na plac ratuszowy to jest najlepsze miejsce ,i niech tam gnije to wszystko mało jest wolnych miejsc po za miastem żeby ten złom umieścić ,jaszcze mało rupieci w tym naszym mieście stoi ,kto to jeszcze ogląda i komu to złomowisko potrzebne basen by w tej dziurze wybudowali ,jakąś kręgielnie ,coś użytecznego dla młodzieży ,żeby zatrzymać ją w tym mieście ,a ci znowu złomowisko będą im pokazywać widzę że wasz Zawiła dalej muzealnie myśli ,jak nie książnice to muzeum miasto normalnie naukowe ,tylko jakoś nikt z tego nie korzysta.
~WYBORCA ! 10-08-2011 23:10
Na Mickiewicza czołgi nawet nie wjadą . Acha jest możliwośc rozebrania ogrodzenia i będzie GIT !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group