Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 12135
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gdzie na stałe przeniosą skansen wojskowy?

Środa, 10 sierpnia 2011, 8:49
Aktualizacja: Sobota, 13 sierpnia 2011, 10:05
Autor: Angela
Toczą się rozmowy na temat przeniesienia Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego z ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze oraz z Łomnicy z dzierżawionych obiektów do nowej lokalizacji. Być może trafią do… dawnej przychodni przy ulicy Mickiewicza lub w okolice obwodnicy.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze jest jedną z instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego. W swojej strukturze posiada cztery oddziały. Jeden z nich to Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, który mieści się w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej z budynkiem wystawowo-biurowym i wystawą plenerową broni ciężkiej. Drugi z wystawą plenerową sprzętu radiolokacyjnego znajduje się w Łomnicy. Obydwa obiekty są obecnie dzierżawione. To blokuje podjęcie większych remontów czy działań związanych z rozbudową. O problemach z tym związanych z Gabrielą Zawiłą, dyrektorką Muzeum Karkonoskiego, rozmawiał ostatnio wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.

- Podczas spotkania dyrektor Muzeum Karkonoskiego przedstawiła wicemarszałkowi Mołoniowi możliwości przeniesienia tych oddziałów muzeum. Zaproponowała okolice obwodnicy miasta, co wiązałoby się jednak z wysokimi kosztami. Kolejną propozycją było przeniesienie oddziałów do obiektu używanego wcześniej jako zespół przychodni lekarskich, który obecnie jest w gestii urzędu marszałkowskiego – czytamy w informacji prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego to największa na Dolnym Śląsku ekspozycja broni ciężkiej używanej po 1945 roku przez Wojsko Polskie, m.in. czołg T-34-85, wyrzutnia haubiczna, stacja radiolokacyjna, haubica 122 mm, armata przeciwpancerna 75 mm, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów oraz wiele innych eksponatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
677
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group