Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5986
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Galeria Sudecka bez zgody na budowę. Chwilowo

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 sierpnia 2013, 7:22
Aktualizacja: Czwartek, 22 sierpnia 2013, 7:13
Autor: Angela
Fot. Angela
Po wniosku Stowarzyszenia Ochrony Wywłaszczonych, Wojewoda Dolnośląski uchylił pozwolenie na budowę Galerii Sudeckiej. – Sprawa dotyczyła formalności i nie ma żadnego wpływu na terminowość wykonania inwestycji – zapewnia Paweł Słupski ze spółki Echo Investment. – Prezydent Jeleniej Góry ponownie wydał nam pozwolenie i prace trwają – dodał przedstawiciel inwestora.

Chodziło o projekt spółki Echo Investment, który obejmuje przebudowę i rozbudowę istniejącego od ponad 13. lat Centrum Handlowego Echo przy al. Jana Pawła II, przy obecnym markecie Real.

Uchylenie decyzji nastąpiło ze względów formalno-prawnych, bo Urząd Miejski w Jeleniej Górze przed wydaniem zezwolenia na realizację projektu zamiennego budowy Galerii Sudeckiej (złożonego przez inwestora w trakcie realizacji budowy) nie rozpatrzyło wniosku Stowarzyszenia Ochrony Wywłaszczonych i Ochrony Środowiska z Jeleniej Góry. Stowarzyszenie złożyło odwołanie od wydanej decyzji, a Wojewoda Dolnośląski ją uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

- W trakcie realizacji inwestycji wystąpiliśmy do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze z wnioskiem o wydanie zgody na realizację projektu zamiennego II etapu budowy czyli budowy fundamentów, konstrukcji budynku itp. – wyjaśnia Paweł Słupski ze spółki Echo Investment. – Miasto taką zgodę wydało, ale wcześniej nie rozpatrzyło wniosku tego Stowarzyszenia, które odwołało się do Wojewody. Zgodnie z prawem Wojewoda zgodę cofnął i przekazał do ponownego rozpoznania. 12 sierpnia br. prezydent poinformował nas, że Stowarzyszenie nie zostało dopuszczone do udziału na prawach stron i dwa dni później wydał ponowne zezwolenie na budowę według tego projektu zamiennego z rygorem natychmiastowej wykonalności ze względu na ważny interes inwestora, który ponosił koszty dotyczące prowadzonej budowy i zatrudniania ludzi – dodaje Paweł Słupski.

Przedstawiciele inwestora zapewniają, że ta sprawa nie ma żadnego znaczenia dla terminowego wykonania inwestycji. - Zawsze przy takich budowach zakłada się nawet kilkunastodniowy postój prac chociażby ze względu na pogodę – mówi Paweł Słupski. – Poza tym w czasie wyjaśniania tych formalności prace cały czas trwały, bo realizowaliśmy pierwszy etap prac według starego projektu, a uchylony został projekt zamienny dotyczący kolejnego etapu. Inwestycja nie jest więc w żaden sposób zagrożona i jest realizowana zgodnie z harmonogramem, który zakończenie prac przewiduje na I połowę 2014 roku – dodaje przedstawiciel inwestora.

Centrum handlowo-rozrywkowe ma mieć 100 sklepów, restauracji i punktów usługowych oraz 7-salowe kino Helios z częścią kawowo-barową, a także parking na 1 800 miejsc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 21-08-2013 7:56
szał ciał, tylko kto bedzie do tych 100 sklepów i restauracji przychodził? chyba tylko poogladac, bo z kasą to w naszym mieście krucho.....
~łojtam 21-08-2013 8:15
Nie wiem dlaczego tak się oburzacie na to że ktoś buduje coś. Nie masz kasy? weź się do roboty, nie chce Ci się? no to już popatrz po sobie. Inwestor doszedł do wniosku że warto więc na pewno to wielokrotnie przemyślał. Nie jest tak że garstka ludzi stanowiąca zarząd pewnego dnia spotyka się i ustalają od poniedziałku budujemy centrum handlowe. Jak biegasz po Jeleniej to zwróć uwagę ile jest lokali do wynajęcia nie do sprzedania. Do sprzedania jakoś mało. Przypadek, nie sądzę.
~kola6 21-08-2013 8:49
I niech się buduje mam dość centrum gdzie nie ma jak zaparkować a jak już jest to płać.Poza tym w centrum to tylko same banki.Centrum nie przyciąga,bo czym.
~niełojtam 21-08-2013 8:51
Niestety w dużym skrócie wygląda to tak, że spotyka się zarząd i decyduje. Wystarczą przykłady Galerii Górskiej, Focus, Grodzkiej i jeszcze nierozpoczętej PKS, które np. w obliczu rozbudowy G.Sudeckiej mają minimalne szanse na sukces. Ktoś zdecydował o ich projekcie lub powstaniu (zapewne z różnych powodów), ale chyba nie na podstawie danych z przeprowadzanych badań rynku, konkurencji, potencjału nabywczego itp. Powody takich nieracjonalnych decyzji są raczej bardziej przyziemne... Tak czy inaczej trzymam kciuki za G.Sudecką, bo ich szanse z dotychczasowych projektów oceniam najwyżej.
~Euhhh 21-08-2013 9:05
Jak sie pozbeda Reala bedzie ok bo poki co w porownaniu do Carrefoura jest tragedia. Towaru malo, muzyka usypiajaca, a co za tym idzie ludzi garstka...
~ 21-08-2013 10:24
i dobrze że garstka ludzi, można w spokoju zrobić zakupy. poza tym ludziom z miasta bliżej do tesco dlatego jest tam zawsze full...
~ 21-08-2013 11:15
na to są pieniądze ale żeby ulice w jeleniej górze wyremontować to nie ma
~ 21-08-2013 11:27
100 sklepow 100 restauracji 100 punktow uslugowych oraz parking na 1800 miejsc- no no faktycznie rozmachał sie w marzeniach
~zakupczyk 21-08-2013 12:39
Nie martwcie się, kto tam bedzie kupował.Jak otworzyli Real, to ludzie po 4 telewizory tachali...
Tapney 21-08-2013 13:49
W jeleniej górze są osoby, które mają pieniądze, żeby kupować w tych sklepach - o to się nie martwcie. To, że większość komentatorów tutaj woli siedzieć na necie i hejtować na cały świat zamiast wziąć się za siebie i zarobić jakiś hajs - nie jest problemem, serio, nikt się Wami nie przejmuje, przecież to Wasze ... przebimbane życie. Ja chętnie zajrzę do tej galerii kiedy zjadę do rodziny do Jeleniej. Swoja drogą przypominam, że inwestor jest właścicielem Pasażu Grunwaldzkiego we Wrocławiu, więc na interesie na pewno się znają i nie robią pochopnych ruchów, drogie polaczki (małymi specjalnie).
~ 21-08-2013 15:10
w realu ludzie kupuja tylko przeceny bo jest najdrożzsy sklep w jelenie gorze nawet w rondzie jest taniej
~PL 21-08-2013 15:29
A co to za dziwadło te stowarzyszenie wywłaszczonych . Przeciez to widać ,że im o kasę chodzi to takie pijawki a może sie uda coś ugrać.
~zu.ska5 21-08-2013 15:31
Zjedli obiadek,echo stawia,wojwewoda nie jadł-nie dojechał,na wynos niema jadła,decyzja cofnięta.
~do Tapney 21-08-2013 15:57
A ja też lubię hejtować i wcale nie uważam, że mam przebimbane życie. Wręcz przeciwnie. Trzeba mieć z życia jakąś radość, a nie tylko całe życie gnać za kasą.
~ 21-08-2013 17:48
Bzdury piszecie. Przez brak porządnej galerii z kinem, ja i wiele moich znajomych przynajmniej raz w tygodniu muszę cisnąć do Wrocka lub Wałbrzycha na zakupy, do kina itd. Zamiast wydawać pieniądze w Jeleniej, na pracujących w galerii jeleniogórzan, robię to we Wrocławiu! Dlaczego!? Przez bezrobotnych ... siedzących przed komputerem i tryskających jadem na wszystko i wszystkich.
~co za naród 21-08-2013 17:51
JG jest jedynym miastem tej wielkości w Polsce, które nie ma prawdziwego centrum handlowego i nie ma normalnego kina. Osoby hejtujące powstanie tej galerii to zwykłe trole i zachęcam do olewania z góry na dół tego, co piszą. Ciekawy jestem, ilu z nich nie przyjdzie na zakupy i z dziećmi zobaczyć film. Oszołomy i nieudacznicy, zastanówcie się raczej co szanowne stowarzyszenie chce ugrać oprotestowując tą inwestycje...
~co za lud 21-08-2013 18:32
W pełni popieram wypowiedz z 17:51. Nawet najmniejsze miasteczka mają galerie z kinem tylko Jelenia nie ma. Czyżby nadal mieszał Pan Robert P., który tak długo oprotestował budowę Focus Mall, że budowa nie ruszyła chyba przez 3 lata ?
~tak mysle 21-08-2013 18:37
Wojewoda najwięcej protestów ma chyba z Jeleniej Góry. Każda inwestycja w naszym mieście jest oprotestowana, wiecznie ktoś się odwołuje i skutecznie blokuje budowę. To dzięki takim protestom brak jest w Jeleniej galerii z prawdziwego zdarzenia
~hejter 21-08-2013 19:12
Hejtowanie to może nie jest szczyt szczęścia, ale prawdę mówiąc jest dużo ciekawsze niż szlajanie się po jakich tandetnych galeriach.
~k.......a 21-08-2013 20:21
popatrzcie na to z tej strony, ludzie będą mieli prace i to jest najważniejsze.
~jaciepier 22-08-2013 0:33
@hejter szanowny pan pewnie szlaja się wyłącznie po takich galeriach jak Louvr i Uffizi... Co za bezdenny tłuk z szanownego pana
~do 00:33 22-08-2013 23:01
A ty po czym się szlajasz? Po targowiskach z chińskimi podróbami?
~Quincy 10-11-2013 11:49
Do 21-08-2013 07:56 | ~ *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*) Nikt nie każe Ci chodzić do galerii. Nie mniej jednak jest to inwestycja, która moim zdaniem jest przydatna. W Zgorzelcu istnieje galeria. Dobudowano 3 salowe Multikino. Galeria, która z początku świeciła pustką zapełniła się i tętni w niej życie. Co do wniosku Stowarzyszenia Wywłaszczonych. Taki wniosek jest bezzasadny. Po wywłaszczeniu gruntów każda osoba otrzymuje słuszne odszkodowanie. Jest też druga sprzeczność. Grunty wywłaszczane są przez Władze miejskie TYLKO na budowę np. dróg, budynków użytku publicznego, urzędów itp. Spółka ECHO wybudowała przed 13 laty budynek pod hipermarket i inne sklepy, a więc, jak właściciele gruntów mogli zostać wywłaszczeni? Z pewnością dorobili się, sprzedając grunty po cenie rynkowej lub wyższej.
~Quincy 10-11-2013 12:01
Tryskacie jadem, tylko w jakim celu. Nie chcecie chodzić do galerii siedźcie w domach. Proste. Mnie osobiście brakuje miejsca na zrobienie zakupów i tęsknię za pewnymi sklepami, których nie wymieniam, by nie robić niepotrzebnej reklamy i nie złościć nabuzowanych internautów. Powiem krótko, nowa galeria, to miejsca pracy. Ciekawa oferta, kino, restauracje, kawiarenki, ot miejsce spotkań. Tak, jak ktoś napisał wyżej jedzie do Wrocławia lub do Wałbrzycha. Kogo nie stać nie pójdzie. Jelenia Góra nie ma ciekawej oferty handlowej. Ul. 1 go Maja zmienia się w ulicę bankową, bowiem zamykane sklepy "biorą" banki. Jedna z ciekawych kawiarenek vis a vis salonu PLUS ma tak astronomiczne ceny, że już tam nie pójdę. Liczę na pozytywne zmiany :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group