Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7844
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to ulica Kilińskiego

Wtorek, 10 listopada 2009, 21:03
Aktualizacja: 21:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Fotozagadka: to ulica Kilińskiego
Fot. TEJO
Dzisiejszą bursę, a dawny arsenał przedstawia nasze dzisiejsze zagadkowe zdjęcie. Nagrodę niespodziankę od wydawnictwa „Oferta” wygrał wyłoniony w losowaniu pan Józef Wiącek.

Dziś to siedziba Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, a w zasadzie jeden z obiektów całego kompleksu, w którym w latach I wojny światowej mieścił się Arsenał oraz Królewska Komenda Powiatowa (w wolnym tłumaczeniu). Ulica Kilińskiego nosiła nazwę Zapfenstrasse, czyli „Szpuntowa”.

Ivo Łaborewicz podaje, że źródłosłów tego miana to najpewniej znajdująca się w pobliżu Gospoda Pod Szpuntem. Zanim „szpunt” trafił na szyldy w XVIII uliczkę tę zwano także Unterm Kirchberge (pod Wzgórzem Kościelnym). Przed powstaniem znajdującego się na wzniesieniu Kościoła Łaski była to droga „Bey der Obermuehle”, czyli po prostu „Młyńska” – ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo kanału Młynówka i lokalizację w pobliżu młyna miejskiego.

Szczęście tym razem uśmiechnęło się do pana Józefa Wiącka, który niespodziankę od „Oferty” może odebrać od czwartku w naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 w godz. 12 – 16. Dziękujemy Państwu za udział w tej fotozagadce i zapraszamy na kolejne jej wydanie za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group