Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6151
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Flagowe święto

Wtorek, 1 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 1 maja 2007, 9:49
Autor: TEJO
Nie wszędzie pełno biało-czerwonych symboli narodowych. Wspólne Miasto chce ułożyć „żywą flagę”.

Kilka tysięcy flag zdobi ulice Jeleniej Góry przed przypadającym 2 maja Świętem Flagi Państwowej. Wielu jeszcze nie wie o uroczystym charakterze tego dnia, który został ustanowiony jako święto niespełna trzy lata temu, 16 marca 2004. Nie wszędzie też flagi wiszą, choć teoretycznie powinny.

– Przyzwyczailiśmy się, że flagi wiszą już na 1 maja. Kiedyś zdejmowało się je na 3 maja, święta oficjalnie nie obchodzonego. A później znów wieszano na 9 maja w Dzień Zwycięstwa – mówi Władysław Mirecki, jeden ze starszych jeleniogórzan. O Święcie Flagi słyszał, ale uważa, że należy się jej szacunek zawsze, nie tylko w dniu święta.

Nie wszyscy tak myślą: co roku z ulic Jeleniej Góry znika wiele flag ukradzionych przez nieznanych sprawców. Nie są rzadkie obrazki, kiedy flagi poniewierają się po chodnikach. Tymczasem, zgodnie z prawem, niszczenie symboli narodowych jest karalne.

W stolicy Karkonoszy kiedyś flagi były „dostarczane” instytucjom i osobom odpowiedzialnym za świąteczny wystrój ulic, domów i gmachów publicznych, głównie 1 i 9 maja oraz 22 lipca. W pozostałe dni wieszanie flag nie było dozwolone, chyba że za specjalnym przyzwoleniem.

Dziś narodowe flagi są dostępne na wolnym rynku, ale nie cieszą się wzięciem. Sprzedaje się bez drzewca (do nabycia w sklepach ogrodniczych).
Oprócz mieszkańców, którzy chcą przyozdobić flagami dom, kupowane są przez kibiców, ale też niezbyt często. Ostatnio – z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Niemczech zaopatrywali się w chorągwie narodowe fani futblolu, którzy jechali kibicować polskim piłkarzom.
Flagi można wieszać, zachowując odpowiedni szacunek, przy każdej okazji.

<b> Żywa flaga
przy ratuszu </b>
Młodzi członkowie stowarzyszenia Wspólne Miasto planują 2 maja w dniu Święta Flagi Państwowej heppening patriotyczny. Przy ratuszu ma powstać największa w historii Jeleniej Góry żywa flaga. Każdy chętny, który przyjdzie na plac Ratuszowy, dostanie białą lub czerwoną kartkę. Z nich zostanie ułożona flaga, a uczestnicy heppeningu zostaną na pamiątkę sfotografowani z ratuszowej wieży. Celem wydarzenia ma być krzewienie szacunku dla barw narodowych oraz uświadomienie istnienia Święta Flagi Państwowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
327
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group