Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8610
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Fiasko rozmów, będzie strajk?

Poniedziałek, 19 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 lutego 2007, 16:43
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Fiasko rozmów, będzie strajk?
Fot. Krzysztof Knitter
Nie przynoszą skutku rozmowy związkowców Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego na temat podwyżek płac i przywrócenia przywilejów w firmie.

Części postulatów nie da się spełnić, ponieważ na ich realizację MZK nie ma pieniędzy. Wcześniej zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak oświadczył, że na ewentualne rozwiązanie problemów przewoźnika można inaczej podzielić środki, które zostały mu przyznane w budżecie. Takiego rozwiązania jednak nie zastosowano.
Przypomnijmy, że kierowcy zarabiający średnio na rękę około 1300 złotych, chcą dostawać o 300 złotych więcej.

Pracownicy chcą także powrotu niektórych przywilejów socjalnych, choćby biletu wolnej jazdy i ulg dla członków swoich rodzin. Pod żądaniami podpisały się wszystkie związki zawodowe działające w MZK.
W tym przypadku decyzja nie należy do władz miasta, ale do rady, która ustala taryfę przewozów i ceny oraz decyduje o ewentualnych ulgach.

Zastępca prezydenta J. Łużniak zaprzeczył przy tym pogłoskom, jakoby MZK miał być prywatyzowany, ale nie wykluczył przekształcenia zakładu w spółkę prawa handlowego.
Kierowcy, głównie osoby w sile wieku, zmian się obawiają. – Wielu z nas pracuje tu od lat i czeka na osiągnięcie wieku emerytalnego. Młodzi do pracy w firmie się raczej nie garną – argumentują związkowcy.
Tłumaczą to faktem, że miejski przewoźnik nie motywuje młodych. – Znaczącej podwyżki płac nie było tu od dawna – mówią. – A warunki pracy są trudne.

Widmo strajku komunikacji miejskiej na razie nie zostało oddalone. Związkowcy zapowiadają wstąpienie na drogę sporu zbiorowego z dyrekcją. Jeśli nie przyniesie to rozwiązania, będą protestować: najpierw pikiety pod ratuszem, później – ograniczenia w kursowaniu autobusów, w końcu – przerwanie pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
492
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group