Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 6692
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Festiwal obrzędów w Domu Kultury Muflon

Niedziela, 21 października 2018, 6:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 października 2018, 6:09
Autor: MDK "Muflon"
Jelenia Góra: Festiwal obrzędów w Domu Kultury Muflon
Fot. MDK "Muflon"
Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze, w dniach 23 – 27 października, zaprasza do udziału w wyjątkowym „I Festiwalu Obrzędów – Przodkowie”, którego tematyka dotyczy obrzędów związanych z zachowaniem pamięci o przodkach, pożegnaniem i śmiercią.

Szczególne miejsce na festiwalu zajmie też kultura dawnych Kresów i wschodnich terenów Polski (w obecnych i przedwojennych granicach), która przybyła do naszego regionu wraz z przesiedleńcami po II wojnie światowej oraz poniemiecka kultura tzw. „ziem odzyskanych”.
Zaplanowano szereg wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych: konkurs literacki na epitafium, warsztaty genealogiczne, warsztaty edukacyjne, spotkania, projekcje filmowe i wydarzenie performatywne.

Program festiwalu:

23.10.2018 (wtorek), godz. 8.30 i 11.00

WARSZTATY GENEALOGICZNE „Podróż w krainę przodków” (dla szkół podstawowych 6-8 klasa i gimnazjalnych – tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy).
Dwugodzinne warsztaty połączone z krótkim wykładem skierowane są dla dzieci ze starszych szkół podstawowych (6-8 klasa) i gimnazjalnych. Poprowadzi je Wojciech Szczerepa – historyk, archiwista, specjalista od kwerend genealogicznych, pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

24.10.2018 (środa), godz. 17.00

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU – otwarcie wystawy fotograficznej „Nasi przodkowie” połączone z rozstrzygnięciem konkursu literackiego na epitafium i wręczeniem nagród.
Równolegle, w zaaranżowanym odpowiednio mini studio fotograficznym, każdy chętny będzie mógł zrobić pamiątkowe rodzinne zdjęcie w ramach akcji „Rodzinny portret”, a następnie odebrać je wydrukowane w MDK „Muflon”. Rodzinne zdjęcia zaprezentowane zostaną również podczas wystawy pofestiwalowej.

25.10.2018 (czwartek), godz. 8.30 i 11.00

PRZODKOWIE. WARSZTATY W OBSZARZE EDUKACJI KULTUROWEJ (dla dzieci i młodzieży w wieku 8-12 lat i 13-18 lat – tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy).
Warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży (w dwóch grupach wiekowych, podzielonych rozwojowo ze względu zawartość merytoryczną zajęć na dwie grupy wiekowe: 8-12 lat, 13-18 lat) będą przestrzenią do wspólnej podróży poprzez temat związany z utratą i żałobą w nawiązaniu do zasobów kultury tradycyjnej, w której temat śmierci i łączności ze zmarłymi przodkami przez wiele wieków był obecny na pierwszym planie wielu praktyk kulturowych. Prowadzący: Paweł Grochocki.

26.10.2018 (piątek), godz. 19.00

KONCERT PIEŚNI PRZEJŚCIA w wykonaniu duetu Grochocki_Odorowicz (miejsce: kościół pw. NSPJ w Sobieszowie, ul. Cieplicka 219). Obsada: Paweł Grochocki – głos, Paweł Odorowicz – altówka, Olga Kozieł – głos. Pieśni przejścia to koncert zbudowany z polskich pieśni obrzędowych, ze zdecydowaną dominacją lubelskich pieśni żałobnych. Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, a wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Grochocki – zdystansowany badacz i archiwizator polskich pieśni, rejestrator życia, śmierci, i historii zaklętych w słowa, na scenie niczym grecki narrator przeprowadza widzów poza miejsce zwane samym końcem. Tam już czeka Odorowicz, by – chwilowo puste – miejsce po zapomnianej codzienności zapełnić mieszanką spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem…

27.10.2018 (sobota), godz. 17.00

FINAŁOWE WYDARZENIE PERFORMATYWNE: „Wypełnić pustkę”. (Wstęp tylko z wejściówką – do odbioru w MDK „Muflon” do 12.10.2018).
Finałowe wydarzenie performatywne „Wypełnić pustkę” o przodkach i materii pamięci, labirynt doświadczalny oraz obrzędową ucztę przygotuje Monika Kucia. Scenografię, obiekty: Dominika Kulczyńska. Chleb, zakwas, opowieść: „Chlebodawca” – Arek Andrzejewski. Współpracuje przy wydarzeniu również Lidia Zawistowska, a szklane obiekty i zastawę dostarczy Huta Szkła Kryształowego „Julia” z Piechowic. Zaśpiewa zespół „Z lasu” w składzie Jagna Knittel, Ewa Grochowska, Maniucha Bikont, Anna Jakowska, Julita Charytoniuk, Karolina Podrucka, Olga Kozieł, Joanna Gancarczyk.

W czasie wydarzenia odbędzie się pokaz filmu „Swarycewycze” Jagny Knittel.

Organizatorzy zapraszają też do rozmowy o tradycjach zadusznych i do wspomnień o przodkach i bliskich zmarłych: „Sięgając do ludowej tradycji obrzędowej wspólnie zastanowimy się co dziś dajemy zmarłym na ostatnią drogę i co zostawiamy żyjącym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym dziś jest śmierć, jakie znaczenie ma uczta pożegnalna, co zostało nam z tradycji, jaka jest teraźniejszość, miejsce śmierci i pożegnania w kulturze. Porozmawiamy o naszej relacji z przodkami i bliskimi po śmierci. Wysłuchamy opowieści o rytualnych płaczach w kulturze ludowej – czym są? Czy pieśnią, czy rozmową ze zmarłym, na ile są teatralne, kiedy mają miejsce, o czym kobiety w nich mówią, na ile ich melodyka jest zastrzeżona do kontaktu z zaświatami”.

Obrzędowa uczta, która będzie stanowiła centrum wydarzenia, ma zwrócić uwagę na to, że w ogromnym stopniu to pokarm opowiada o ziemi, z której człowiek przyszedł. Istotą wydarzenia jest również ukazanie związków i połączeń pomiędzy obrzędami, naturą, kulturą, historią i tradycją.
Opiekę merytoryczną nad całością sprawować będzie Monika Kucia – promotorka regionalnych i szlachetnych smaków, projektantka kulinarnych wydarzeń i międzynarodowych wizyt studyjnych. Członek Rady Programowej Festiwalu Nowe Epifanie i Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Autorka scenariuszy i performerka niekonwencjonalnych wydarzeń kulinarnych, które inaugurują wielkopostny Festiwal Nowe Epifanie.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Więcej informacji udziela sekretariat MDK „Muflon” nr tel. 75 755 37 70.
Projekt „I Festiwal Obrzędów – Przodkowie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group