Poniedziałek, 9 września
Imieniny: Jacka, Piotra
Czytających: 16937
Zalogowanych: 82
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Festiwal Etno w cygańskich i bałkańskich rytmach

Poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 7:32
Aktualizacja: Wtorek, 13 sierpnia 2013, 7:52
Autor: Mea
Region: Festiwal Etno w cygańskich i bałkańskich rytmach
Fot. Mea
Występy dzieci romskich, cygańskich zespołów, spektakl oraz koncerty folklorystycznych grup – to niektóre z atrakcji na Cororo, czyli II Festiwalu Etno im. Stefana Dymiter w Kowarach. Impreza trwała dwa dni i zakończyła się wczoraj (11.08.).

W drugim dniu festiwalu wystąpili m.in.: zespół Terne Cierchenia i ludowa grupa Mitlos, a gwiazdami wieczoru byli Agata Siemaszko i Kuba ‘Bobas’ Wilk oraz Przyjaciele, którzy grają folklorystyczną muzykę.

- Śpiewamy utwory zbliżone do muzyki bałkańskiej, zarówno w języku romskim, jak i polskim. Jesteśmy Romami, więc muzykę mamy we krwi, ale śpiewamy też po polsku, by mieszkańcy mogli zrozumieć o czym są teksty. Są to pieśni głównie o miłości, ale też o przeżyciach Romów i wędrownym życiu w taborze. Występujemy od 2004 r., najpierw jako zespół dziecięcy. Na festiwalu w Kowarach gramy po raz trzeci. Powinno być więcej takich imprez, by dzięki nim ludzie integrowali się i poznawali kulturę romską – mówił Robert Bladycz, który prowadzi kamiennogórski zespół romski Terne Cierchenia, czyli Młode Gwiazdy.

Festiwal nosi imię Stefana Dymitera (1938-2002), który był romskim skrzypkiem, wirtuozem, znanym głównie jako Cororo, co oznacza w języku romskim - ślepy. Przydomek narodził się z jego ułomności, gdyż w wyniku choroby w dzieciństwie stracił wzrok. To jeden z najsławniejszych polskich muzyków ulicznych. Współpracował z Piwnicą pod Baranami, nagrał dwie płyty z cygańską kapelą Romano Drom. Pochowany został w Kowarach, gdzie jego rodzina mieszkała od 1960 r.

- Pomysł festiwalu zrodził się już w 2003 r., w pierwszą rocznicę śmierci Stefana Dymitera. Zorganizowaliśmy wtedy Dni Kultury Romskiej. Od ubiegłego roku impreza nosi nazwę Cororo, Festiwal Etno im. Stefana Dymitera i finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi”. Dzięki temu mogliśmy otworzyć się również na inne formy muzyki np. bałkańską. W pierwszym dniu wystąpił Ciaci Vorba, jeden z bardziej znanych w Europie zespołów, wykonującą muzykę folkową – opowiadał Dariusz Kaliński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach.

Podczas koncertów prezentowany był również cygański tabor z namiotami, drewnianymi powozami oraz kotłem na ognisko. Publiczność była zachwycona śpiewem, tańcem oraz strojami artystów.

- Podoba mi się festiwal. Piosenkarze pięknie śpiewają, mogłoby być więcej takich imprez – mówiła Katarzyna Rokosz z Kowar. - Jest fajnie, dziewczyny mają piękne suknie i ładnie tańczą – dodał Wojtek, wnuczek pani Katarzyny.

- Właśnie dzięki takim imprezom można poznać kulturę romską, która jest bardzo ciekawa. Przy okazji upadają wszelkie stereotypy, a pozostaje miła atmosfera wspaniałej zabawy – podkreślał pan Edward z Kowar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
400
Powinien zostać, gdzie jest
54%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
46%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Festyn na Czarnym
 
Aktualności
Myslovitz i Red Lips w Jeleniej Górze
 
Kultura
Pokazy wytopu szkła w Muzeum Karkonoskim
 
Kilometry
Pociągiem już 120 km/h!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group