Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9792
Zalogowanych: 123
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Fenomenalny recital Iwony Sobotki w Wojanowie

Niedziela, 4 maja 2014, 8:43
Aktualizacja: 11:32
Autor: Manu
Region: Fenomenalny recital Iwony Sobotki w Wojanowie
Fot. BM
W piątkowy wieczór (2 maja) w sali Pałacu Wojanów, w ramach festiwalu muzyki klasycznej „Majowe Spotkania Muzyczne”, główną gwiazdą koncertu była sopranistka Iwona Sobotka. Artystce na fortepianie akompaniował Ángel Cabrera z Hiszpanii, laureat dwóch międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. José Iturbi w Walencji oraz im. Edvarda Griega w Oslo. Pomysłodawcą imprezy jest Dolina Pałaców i Ogrodów.

Jeśli mówi się o niej jako o jednej z najlepszych dziś polskich śpiewaczek, to właśnie dzięki takim występom. Iwona Sobotka obdarzona jest nie tylko głosem o pięknej barwie, ale ogromną muzykalnością. Dała fenomenalny recital, słuchało się jej z wielką przyjemnością. Koncert artystki przykuwał uwagę już samym ambitnym programem.

Przybyłych na koncert gości powitał dyrektor Pałacu Wojanów - Wacław Markowski. Na początek prawykonanie utworów pieśni Richarda Straussa: “Meinen Kinde“ (Moje dzieci) op. 37 nr 3, “Allerseelen“ (Dzień Zaduszny) op. 10 nr 8, “An die Nacht“ (Na noc) op. 68 nr 1 oraz “Schlechtes Wetter“ (Zła pogoda), op. 69 nr 5. Iwona Sobotka ułożyła z nich wyrafinowaną muzyczną „opowieść”, zmienną w nastrojach i tempach. Część pierwszą wypełniły potem pieśni Josepha Marxa: “Hat dich die Liebe berührt“ (Można dotknąć miłości), “Nocturne” (Nokturn), “Selige Nacht“ (Błogosławiona noc) i “Pierrot Dandy“ (Pierrot Elegant). Dalej w programie wieczoru znalazły się kompozycje Claude Debussy'ego: “Beau Soir“ (Piękny wieczór), “Clair de Lune“ (Blask księżyca) i “Apparition“ (Wygląd).

W części drugiej koncertu zabrzmiały pieśni i utwory fortepianowe mistrza małych form Gabriela Fauré: “Après un rêve” (Po śnie), “Clair de lune” (Blask księżyca) i “Mandoline” (Mandolina). Publiczność usłyszała także dzieła Fernando Obradorsa: “Al Amor” (Miłość), “Del cabello más sutil” (Bardzo subtelne włosy) i “El Vito”, a na koniec dwie pieśni Xaviera Montsalvatge: “Canción de cuna para dormir a un negrito” (Kołysanka murzyńska) i “Canto Negro” (Czarna granica).

Iwona Sobotka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształciła się również pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause'a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Powszechnie doceniana za jej interpretacje polskiego repertuaru wokalnego - w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego. Jej pierwsza solowa płyta z pieśniami Szymanowskiego została uhonorowana nagrodą „Fryderyk” za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym I nagroda w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku (wynikiem tego był recitalowy debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku) oraz Grand Prix niezwykle prestiżowego międzynarodowego konkursu muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (2004). Występowała w całej Europie, w obu Amerykach i Japonii.

Ángel Cabrera, pianista, akompaniator i kameralista, studiował na Esther Zillarbide Abaroa. Jego nauczycielami byli potem także: Galina Eguiazarova, Eldar Nebolsin, Márta Gulyás, Boris Bloch, Fernando Puchol, Luis Rego i Aldo Ciccolini w Folkwang Universität der Künste w Essen i Reina Sofía School of Music w Madrycie. Stypendium Omar del Carlo umożliwiło mu uczestnictwo w Tanglewood Music Festival w Bostonie pod kierunkiem takich muzyków jak Leonard Bernstein i Zubin Mehta.

Iwona Sobotka zaśpiewa także dzisiaj (4 maja) o godz. 19.00 w Pałacu Wojanów w koncercie finałowym „Alla Polacca”, gdzie usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina (Sonata g-moll na wiolonczelę i fortepian op. 65), Mieczysława Karłowicza (4 pieśni), Henryka Wieniawskiego (Polonez koncertowy D-dur op. 4) i Juliusza Zarębskiego (Kwintet g-moll op. 34). Obok znakomitej sopranistki wystąpią: Ángel Cabrera – fortepian, Michał Szymanowski – fortepian, Ania Staśkiewicz – skrzypce, Jiří Kabát – altówka, Benedict Kloeckner – wiolonczela, Maria Machowska – skrzypce oraz Przemysław Witek – fortepian.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
430
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
51%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group