Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9315
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Fenomenalny recital Iwony Sobotki w Wojanowie

Niedziela, 4 maja 2014, 8:43
Aktualizacja: 11:32
Autor: Manu
Region: Fenomenalny recital Iwony Sobotki w Wojanowie
Fot. BM
W piątkowy wieczór (2 maja) w sali Pałacu Wojanów, w ramach festiwalu muzyki klasycznej „Majowe Spotkania Muzyczne”, główną gwiazdą koncertu była sopranistka Iwona Sobotka. Artystce na fortepianie akompaniował Ángel Cabrera z Hiszpanii, laureat dwóch międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. José Iturbi w Walencji oraz im. Edvarda Griega w Oslo. Pomysłodawcą imprezy jest Dolina Pałaców i Ogrodów.

Jeśli mówi się o niej jako o jednej z najlepszych dziś polskich śpiewaczek, to właśnie dzięki takim występom. Iwona Sobotka obdarzona jest nie tylko głosem o pięknej barwie, ale ogromną muzykalnością. Dała fenomenalny recital, słuchało się jej z wielką przyjemnością. Koncert artystki przykuwał uwagę już samym ambitnym programem.

Przybyłych na koncert gości powitał dyrektor Pałacu Wojanów - Wacław Markowski. Na początek prawykonanie utworów pieśni Richarda Straussa: “Meinen Kinde“ (Moje dzieci) op. 37 nr 3, “Allerseelen“ (Dzień Zaduszny) op. 10 nr 8, “An die Nacht“ (Na noc) op. 68 nr 1 oraz “Schlechtes Wetter“ (Zła pogoda), op. 69 nr 5. Iwona Sobotka ułożyła z nich wyrafinowaną muzyczną „opowieść”, zmienną w nastrojach i tempach. Część pierwszą wypełniły potem pieśni Josepha Marxa: “Hat dich die Liebe berührt“ (Można dotknąć miłości), “Nocturne” (Nokturn), “Selige Nacht“ (Błogosławiona noc) i “Pierrot Dandy“ (Pierrot Elegant). Dalej w programie wieczoru znalazły się kompozycje Claude Debussy'ego: “Beau Soir“ (Piękny wieczór), “Clair de Lune“ (Blask księżyca) i “Apparition“ (Wygląd).

W części drugiej koncertu zabrzmiały pieśni i utwory fortepianowe mistrza małych form Gabriela Fauré: “Après un rêve” (Po śnie), “Clair de lune” (Blask księżyca) i “Mandoline” (Mandolina). Publiczność usłyszała także dzieła Fernando Obradorsa: “Al Amor” (Miłość), “Del cabello más sutil” (Bardzo subtelne włosy) i “El Vito”, a na koniec dwie pieśni Xaviera Montsalvatge: “Canción de cuna para dormir a un negrito” (Kołysanka murzyńska) i “Canto Negro” (Czarna granica).

Iwona Sobotka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształciła się również pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause'a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Powszechnie doceniana za jej interpretacje polskiego repertuaru wokalnego - w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego. Jej pierwsza solowa płyta z pieśniami Szymanowskiego została uhonorowana nagrodą „Fryderyk” za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym I nagroda w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku (wynikiem tego był recitalowy debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku) oraz Grand Prix niezwykle prestiżowego międzynarodowego konkursu muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (2004). Występowała w całej Europie, w obu Amerykach i Japonii.

Ángel Cabrera, pianista, akompaniator i kameralista, studiował na Esther Zillarbide Abaroa. Jego nauczycielami byli potem także: Galina Eguiazarova, Eldar Nebolsin, Márta Gulyás, Boris Bloch, Fernando Puchol, Luis Rego i Aldo Ciccolini w Folkwang Universität der Künste w Essen i Reina Sofía School of Music w Madrycie. Stypendium Omar del Carlo umożliwiło mu uczestnictwo w Tanglewood Music Festival w Bostonie pod kierunkiem takich muzyków jak Leonard Bernstein i Zubin Mehta.

Iwona Sobotka zaśpiewa także dzisiaj (4 maja) o godz. 19.00 w Pałacu Wojanów w koncercie finałowym „Alla Polacca”, gdzie usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina (Sonata g-moll na wiolonczelę i fortepian op. 65), Mieczysława Karłowicza (4 pieśni), Henryka Wieniawskiego (Polonez koncertowy D-dur op. 4) i Juliusza Zarębskiego (Kwintet g-moll op. 34). Obok znakomitej sopranistki wystąpią: Ángel Cabrera – fortepian, Michał Szymanowski – fortepian, Ania Staśkiewicz – skrzypce, Jiří Kabát – altówka, Benedict Kloeckner – wiolonczela, Maria Machowska – skrzypce oraz Przemysław Witek – fortepian.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group