Piątek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 7170
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fałszywy wynalazca usłyszał wyrok

Wiadomości: Region
Czwartek, 21 czerwca 2012, 8:43
Aktualizacja: 8:44
Autor: Angela
Fot. Angela
Dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat oraz wpłacenie na rzecz pokrzywdzonych kwoty 967262,00 euro – taką karę w minionym tygodniu w jeleniogórskim Sądzie Okręgowym usłyszał 65–letni Stanisław H. z Bolesławca, któremu postawiono zarzuty przypisania sobie autorstwa wynalazków.

Jak informuje Violetta Niziołek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, prokurator oskarżył Stanisława H. o przypisanie sobie autorstwa wynalazków dotyczących urządzeń i sposobów prowadzenia procesu termo-katalitycznego przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych na komponenty paliw płynnych oraz inne produkty i sprzedał je dwóm zagranicznym spółkom za 967262,00 Euro. Zdaniem prokuratora sfałszował on również dokumenty związane z wynalazkami, które były chronione zgłoszonymi patentami.

- Zarówno w trakcie prowadzonego przez Prokuraturę śledztwa, jak i w toku postępowania przed Sądem Okręgowym, Stanisław H. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i złożył wyjaśnienia sprzeczne z zebranym w sprawie materiałem dowodowym – informuje Violetta Niziołek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
- Jednakże sąd uznał Stanisława H. za winnego podzielając jednocześnie stanowisko prokuratora co do przyjętej kwalifikacji prawnej – dodaje.

Wyrok jest nieprawomocny. Zarówno obrońca oskarżonego, jak i Prokurator Okręgowy złożyli już wnioski o odpis orzeczenia i najprawdopodobniej zamierzają się odwoływać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~wagarowicz 21-06-2012 10:49
Przepraszm panią od polskiego, że na lekcjach gdy a...lizowaliśmy wiersze nie uważałem lub byłem nieobecny dlatego mam trudności z odpowiedzią na pytanie: "co autor miał na myśli...?"
goscniedzielny 21-06-2012 11:14
Porządna kwota ten 1 mln euro , jak widać Polacy mają świetne wynalazki, które można dobrze sprzedać. Jak znam życie pewnie współtwórcy wynalazku się pożarli i stąd taka akcja. Czasem naprawdę trudno jest ustalić kto jest twórcą, szczególnie gdy nad tym pracuje wielu ludzi. Tak czy siak, pieniądze za wynalazek już dawno pewnie zainwestowane w bliższą lub dalszą rodzinę, a sam oskarżony formalnie finansowym bankrutem pozostaje obecnie :)
~dde 21-06-2012 13:45
po prostu miał złego adwokata, albo sędzia ma konszachty z prokuratorem- dlaczego z zasady nie uznaje się stanowiska oskarżonego tylko prokuratury. A co jeśli człowiek naprawdę jest niewinny???? czy sędzia i prokurator poniosą konsekwencje błędnego oskarżenia?????
~Wild Darius 21-06-2012 14:57
Na lekcji fizyki i chemii nauczyłem się pewnych spraw. Ostatnio chciałem tą wiedzę wykorzystać do zabawy, ale zapomniałem, jakich użyć materiałów, więc zapytałem wujka google i przy okazji dowiedziałem się, że dana rzecz może być wykorzystana w inny sposób i zacząłem projektować dane urządzenie. Po jakimś czasie, w internecie znalazłem szkic bardzo podobnego systemu, co prawda mój jest lepszy i wydajniejszy, ale droższy w wykonaniu. Z uwagi na prostotę urządzenia, nie wykluczam, że istnieją identyczne projekty do mojego, a nawet i urządzenia. Widziałem też podobne urządzenie opatentowane patentem okresowym, w latach 50tyh, a tak w ogóle, to wiadomo o tym było już dwieście lat temu. CDN
~Wild Darius 21-06-2012 15:20
... Czy jak będę sprzedawał produkty w oparciu o swój projekt, bardzo podobny do innych, niemal, że identycznych, to też mi grozi sąd?
goscniedzielny 21-06-2012 17:58
~Wild Darius , najlepiej skontaktuj się z rzecznikiem patentowym, on udzieli Tobie bezpłatnej porady. Na moje oko ochrony patentowej już nie ma, a urządzenie stanowi stan techniki, ale może warto rozważyć ochronę urządzenia wzorem przemysłowym, tutaj nie jest wymagana nowość urządzenia, a istotą jest jego unikalna konstrukcja. Przy odrobinie inwencji dobry rzecznik patentowy, może w ten sposób zastrzec kilka, kilkanaście wariantów tego samego urządzenia w ramach jednego zgłoszenia. Dodatkowym atutem jest 25 lat ochrony i możliwość późniejszego odnawiania co 5 lat.
~ 21-06-2012 19:49
dobrze ze ja juz prochu nie musze wymyslac ani zadnej rzeczy ktorej jeszcze nie ma
~Wild Darius 21-06-2012 21:51
Do Gościaniedzielnego. Wielkie dzięki za podpowiedz. W tych tematach jestem słaby, a szukać mi się nie chce, no i z czasem też nie bardzo.
~aci 21-06-2012 23:18
panu Łągiewce też sprzątnieto pomysł i co jak sprawa wygląda Interesuje sie ktoś/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group