Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5501
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ewangelicy uratują wszystkich

Wiadomości: Karpacz
Poniedziałek, 10 grudnia 2007, 7:04
Aktualizacja: Wtorek, 11 grudnia 2007, 9:32
Autor: JEN
Fot. ROB
Posądzano ich o tworzenie konkurencji dla pogotowia. A chcieli tylko pomagać ludziom. Dzisiaj, po czterech latach działalności, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Diakonia Wang” jest jednym z najbardziej znanych ośrodków w regionie.

Niesienie pierwszej pomocy, wypożyczanie sprzętu medycznego i organizowanie kursów niesienia pierwszej pomocy dla lekarzy, prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci, prowadzenie grupy integracyjnej dla osób poruszających się na wózkach – tym zajmuje się „Diakonia”. Mieści się na terenie Parafii Ewangelicko–Augsburskiej „Wang”. Parafia opiekuje się też NZOZ–em.

– Gdyby zgromadzić w jednym miejscu cały nasz sprzęt, który wypożyczyliśmy pacjentom, zająłby dwa boiska do piłki nożnej – mówi Edward Wach, prowadzący wypożyczalnię sprzętu medycznego.

Podkreśla, że wśród pacjentów są głównie mieszkańcy powiatu, ale i Dolnego Śląska. Wszyscy chętnie korzystają z usług „Diakonii”, bo placówka dysponuje profesjonalnym sprzętem, a ceny za wypożyczanie tych urządzeń nie zmieniły się od trzech lat. Za łóżka szpitalne sterowane elektrycznie i pneumatyczne materace odleżynowe trzeba zapłacić 20 zł (za miesiąc), wózki inwalidzkie i toaletowe – 15 zł, balkoniki na kółkach i przestawne – 10 zł, kule – 5 zł.

Zakład prowadzi też opiekę nad przewlekle chorymi. Pielęgniarki dojeżdżają do ich domów. Również w nagłych przypadkach pomagają na miejscu, w gabinecie zabiegowym placówki.
Edward Wach skupił wokół siebie grupę 10 osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich i organizuje dla nich, wspólnie z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych wycieczki. Byli już w teatrze, kinie – a nawet – na przejażdżce po górach.

NZOZ DW organizuje także w całym kraju kursy pierwszej pomocy dla lekarzy. Ma do tego prawo, gdyż jest oddziałem Polskiej Rady Resustyzacji. Jest to organizacja zapoznająca lekarzy z najnowszymi sposobami udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia. Tym zajmuje się ratownik medyczny mgr Tomasz Górecki.

Jak powiedział proboszcz parafii ewangelicko–augsburskiej ks. Edwin Pech, szeroka działalność placówki medycznej należącej do parafii jest możliwa dzięki temu, że pracują w niej osoby o wszechstronnych umiejętnościach. Na przykład Edward Wach – elektromonter z wykształcenia – jest jednocześnie stolarzem, ogrodnikiem i konserwatorem, a Edyta Wiśniewska pielęgniarką, ale też i znakomitym pedagogiem i prowadzi świetlicę środowiskową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Karpaczanin 10-12-2007 9:18
To naprawdę wspaniałe co ci ludzie robią , wzór do naśladowania dla innych potencjalnie zainteresowanych tego typu działalnością . BRAWO - BRAWO !
~PATI 10-12-2007 11:29
A JA ICH NIE ZNAM.PIERWSZY RAZ O NICH SŁYSZĘ! ALE OBY TAK DALEJ.
zloty666 10-12-2007 12:43
Wzór dla innych tego typu jednostek !!! BRAWO ! BRAWO !
~ktos 10-12-2007 14:54
ich popieram i podziwiam, tych lekarzy ze szpitala jednak nie..Dlaczego, to wiadomo
~Rudebwoy 10-12-2007 16:41
BRAWA DLA NICH... :)
~bary33 10-12-2007 17:45
Nareszcie pozytywny tekst i pozytywne komentarze. No i brawka ode mnie bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
~grr 10-12-2007 18:57
ludzie, przeciez to niemcy! finansowani przez niemieckiego podatnika! uwazajcie na nich! ;-) dziwilem sie, ze jeszcze nikt nie zamiescil tego typu komantarza wiec jajestem pierwszy! ;-)
~alicja 10-12-2007 21:43
Jak rozumiem,Niemcy nie mają prawa pomagać i są od razu podejrzani.Oj,przedmówco,zastanów się nad sobą.Nacjonalista,kurcze.
~alicja 10-12-2007 21:48
Moja poprzednia wypowiedź to oczywiście żart!Podobnie jak mojego przedmówcy.Rzeczywiście,od dawna nie czytałam żadnych pozytywnych komentarzy.Ludzie lubią ponarzekać,a tym razem nie ma na co.Stąd nasze dwa wpisy,tak dla zasady,żebyście się mieli na baczności.Z pewnością ktoś coś wynajdzie na tych ludzi i nie omieszka ich obsmarować.
~poczytajcie 11-12-2007 3:13
<i> regulamin złamany </i>
~Do Autora tekstu 11-12-2007 8:59
Drogi/a JEN. Czytając ten artykuł, uważam, że tytuł jest chybiony, a nawet wręcz ironiczny. Świadczy to o niczym innym, jak o Pańskiej niskiej kompetenecji językowej. Pisząc o sprawach społecznie użytecznych nie powinno sie zamies...ć takiego nagłówka, gdyż stoi on w opozycji do całości tekstu, co jest wyrazem braku profesjonalizmu autora..."Ewangelicy uratuję wszystkich"...proszę to dobrze przemyśleć..Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group