Wtorek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 9924
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Euroregion Nysa świętuje 25–lecie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 5 marca 2017, 7:30
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2017, 7:12
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Część oficjalna z odznaczeniami państwowymi, pamiątkowymi medalami, wspomnieniami i podziękowaniami oraz część artystyczna z wieloma znakomitymi gośćmi – w programie obchodów 25–lecia Euroregionu Nysa po polskiej stronie, które odbyły się w piątek (3.03) w Jeleniej Górze.

Podczas uroczystości Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP wręczył Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymali je Henryk Sławiński i Marian Stebelski, zaś Złote Krzyże Zasługi: Paweł Domagała, Wojciech Kapałczyński, Piotr Roman (prezydent Euroregionu Nysa) i Krzysztof Zieliński. Około 100 pamiątkowych medali wręczono m.in. przedstawicielom miast i gmin euroregionu. To właśnie Euroregion Nysa jako pierwszy w Polsce i tej części Europy był wzorem dla pozostałych (Silesia, Beskidy i inne), których przedstawiciele również pojawili się w Filharmonii Dolnośląskiej.

- To, co było jest godne najwyższego uznania, a to co będzie jest wyzwaniem – powiedział prezydent Bolesławca, który zaznaczył, że w jego mieście każde przedszkole współpracuje ze swoim odpowiednikiem po czeskiej stronie. - To jest nieprawdopodobna szansa dla mieszkańców trójstyku, że mamy takie narzędzie, którego nam zazdroszczą w Warszawie, Wrocławiu. W ciągu kilkudziesięciu minut możemy pojechać do innego kraju, realizować wspólne projekty. Udało się stworzyć wartość polegającą na współpracy ludzi dobrej woli – podkreślił Piotr Roman, który ma wrażenie, że nasz euroregion za mało się promuje, a ma powody do dumy, bo to tysiące projektów. - To właśnie do nas przyjeżdżali prezydenci, premierzy, odpalali Schengen – mówił prezydent Euroregionu Nysa.

Obszar obejmujący Euroregion Nysa zamieszkuje ok. 1,7 miliona osób w Polsce, Czechach i Niemczech. - Jest to najbardziej dynamicznie działający region i nie jest to tylko kurtuazja. Życzę utrzymania tego tempa rozwoju i realizacji kolejnych zadań. W zasadzie nie ma w tym regionie miejscowości, w której nie byłoby odciśnięte pozytywne piętno Euroregionu Nysa – stwierdził Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Czasy się zmieniają, więc przed organizacją kolejne wyzwania. - Myślę, że Euroregion musi przestać być wyłącznie jednostką dzielącą pieniądze na małe projekty, które są tak samo uciążliwe w procedurach jak duże projekty. Czas na to, żeby przełamywać bariery stereotypów, niechęci między Polakami, Czechami i Niemcami, bo tu jest jeszcze co robić – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Wielu przedstawicieli władz po części oficjalnej opuściło salę im. Stefana Strahla (w tym prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła czy marszałek województwa Cezary Przybylski). Część artystyczna była wyjątkową okazją do prezentacji niezwykłego połączenia orkiestry symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej z dziecięcymi chórami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jeleniej Górze i DPS Vrabcaci z Jablonca nad Nysą. Wystąpiła również pochodząca z Jeleniej Góry Michalina Brudnowska (obecnie Teatr Rampa w Warszawie), a także słynny czeski pianista Ivo Kahanek i zespół folkowy Szyszak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~On 5-03-2017 9:20
Euroregion "Nysa" nie spełnił pokładanych w nim nadziei - nie zbliżył społeczności trzech krajów. Wydano kilka miliardów złotych na ten cel i jak nie było polsko-niemieckiej i polsko - czeskiej przyjaźni, tak nie ma. Stowarzyszenie gmin, jakim jest Euroregion, stało się jedynie przekaźnikiem pieniędzy i płaszczyzną międzynarodowych spotkań, z których nic nie wynikło. Niemcy spotykali się z nami lub byli partnerami jedynie po to by, niewspółmiernie do strony polskiej, sięgać po wielkie pieniądze. Euroregion to po prostu interesy trzech stron. Niczego nie posiadające, tworzone ad hoc, stowarzyszenia sięgały po unijne pieniądze. Partnerstwo jest tylko dla projektu; nie ma trwałego efektu w postaci zbliżenia społeczności i organizacji trzech krajów. Kończą się pieniądze, kończy się przyjaźń.
~1000 słów 5-03-2017 9:52
"Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymali je Henryk Sławiński i Marian Stebelski" gdzie są fotografie? za to pełno zdjęć orkiestry jak by z jakiegoś benefisu.
~XxX 5-03-2017 10:21
Po raz kolejny towarzystwo wzajemnej adoracji organizuje gale i wręcza sobie medale... Ciągle te same twarze, widać na relacjach z wszystkich imprez. Jeleniogórska "śmietanka".
~Patriota 5-03-2017 11:11
kolejne kliki,zbiera mi się na wymioty.
~HJj 5-03-2017 14:51
Biba po imprezie była spox
~adwokat 5-03-2017 18:09
A czy coś dostała Zofia Czernow?
~WYRZUTEK 5-03-2017 18:48
Czernow to KŁAMCA !!! A Zawiła jej wspólnik.
~j 5-03-2017 19:29
A machałek nic a tak się stara u prezesa !!!
~ototo 5-03-2017 19:53
Muppet Show!
~Giwo 5-03-2017 21:29
A mogło być tak pięknie! 25 lat zmarnowanych możliwości na wzajemne spotkanie się trzech narodów. A na prawde - tak długo jak będą dysproporcje finansowe, zupełnie inne potrzeby kulturowe i mentalne, tak długo tego typu projekty jak solenizant nie spełnią się. Na zachodzie to działa ale inne są tam realia - jest pełna wzajemność. Tam pogranicze zawsze się przenikało i najczęściej mówi jednym językiem, a czasami przechodziło po wielekroć od sąsiada do sąsiada.To a...logia do naszych ziem wschodnich. Jedyna realna korzyść to że można w strukturze Euroregionu przechować pewną grupę "swoich" na których chwilowo brakuje pomysłu, a szkoda oddać konkurencji. W skrócie to taka nieformalna przechowalnia kadr na później.
~Minona 5-03-2017 22:40
W 1985 r. zawarto międzyrządowe porozumienie pomiędzy Czechosłowacją, Polską i Niemiecką Republiką Demokratyczną o wzajemnej współpracy regionów przygranicznych. Ze strony Polskiej regionem takim było nie tylko województwo jeleniogórskie ale także wrocławskie, legnickie i wałbrzyskie jako makroregion Dolny Śląsk. Ze strony czeskiej tzw.kraje samorządowe /liberedzki i hradecki/. Ze strony NRD - Okręg Drezdeński. Dominującą działalnością była międzynarodowa wakacyjna wymiana dzieci i młodzieży. Twierdzenie, że Euroregion Nysa to "pierwszy" ....itd itp. jest naciaganer. Euroregion Nysa to twór przekształcony i wypełnienie dziury, która powstała po upadku komunizmu w krajach tzw. demoludu
~Grzesiek_1 5-03-2017 23:15
http://wyborcza.biz/biznes/1,147584,19669652,nigdy-czegos-takiego-nie-widzielismy-czesi-maja-problem-z.html a tak wygląda praktyka we współpracy :)
~foto 6-03-2017 8:31
Sądząc po zdjęciach, to jest to święto orkiestry symfonicznej pod batutą Zofii Czernow a nie Euroregionu
~Minona 6-03-2017 12:03
Istnienie Euroregionu jest z czegoś i przez kogoś finansowane. Ile to kosztuje i kto za to płaci? Jaka jest struktura organizacyjna i personalna? Warto ukazać jakie są zadania i cel działalności Euroregionu. Jakie korzyści z istnienia Euroregionu mają jego mieszkańcy /i nie tylko mieszkańcy/. Funkcjonowanie Euroregionu odbierane są /moim zdaniem niesłusznie/ jako sposób na wzajemne międzynarodowe jednodniowe wycieczki w wąskim gronie urzędniczo-towarzyskim, umożliwiające rozliczenie delegacji służbowych. Czy tak jest naprawdę? Na pewno nie. Ale warto ukazać Euroregion w sposób transparentny, aby wyeliminować nieprawdziwe.
~IPN pamięta 6-03-2017 14:19
http://www.inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=237956&q=jakubiec%20jeleniej&page=1&url=[|typ=0]
~paradise 6-03-2017 19:36
A gdzie Jacek Jakubiec !? przecież to On tworzył euroregion!
~nysa 8-03-2017 7:47
Tych co tworzyli nie ma!!! są obecnie niepoprawni politycznie. Ale stare ubeki dostały ordery! jednym z glównych twórców Jest JACEK JAKUBIEC !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group