Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4739
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Euroregion „Nysa” bez Powiatu Jeleniogórskiego?

Środa, 27 grudnia 2017, 8:21
Aktualizacja: Czwartek, 28 grudnia 2017, 5:18
Autor: WAC
Region: Euroregion „Nysa” bez Powiatu Jeleniogórskiego?
Fot. WAC
Czy Powiat Jeleniogórski zrezygnuje z członkostwa w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregion „Nysa”? Uchwała w tej sprawie znalazła się w programie odbywającej się 20 grudnia sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego, jednak na wniosek jej wiceprzewodniczącego Krzysztofa Wiśniewskiego została zdjęta z obrad. Radni chcą jeszcze podyskutować na ten temat z przedstawicielami euroregionu.

Istniejący od 1991 roku Euroregion „Nysa” obejmuje trzy obszary u styku granic Polski, Czech i Niemiec Stolicami euroregionu są Jelenia Góra, Liberec i Żytawa. W Polsce grono członków Euroregionu liczy 44 gminy oraz siedem powiatów. Czy w tym gronie wkrótce zabraknie Powiatu Jeleniogórskiego?

Wniosek w sprawie opuszczenia grona członków Euroregionu Nysa przez Powiat Jeleniogórski złożył jego Zarząd. - Przesłanką, jaka stała u podstawy powstania tego wniosku jest fakt, że od dłuższego czasu nasz powiat za pośrednictwem Euroregionu nie pozyskał żadnych środków finansowych – mówi starosta Anna Konieczyńska. - Dzieje się tak, bo programy, które są realizowane za pośrednictwem tego stowarzyszenia obecnie nie bardzo przystają do zadań naszego powiatu. Są one bardziej skierowane do gmin. Nasza składka roczna płacona do kasy „Nysy” wynosi obecnie 13,5 tysiąca złotych rocznie. Nie jest to może zbyt dużo, ale na pewno w naszym „trudnym” budżecie przyda się na inne cele – dodaje starosta.

W gronie władz powiatu zdania na temat jego dalszego być albo nie być w łonie organizacji są podzielone. Zwolennikiem pozostania powiatu w Euroregionie jest K. Wiśniewski. – Uważam, że Euroregion robi wiele dobrego i powinniśmy jako powiat nadal w nim być – mówi wiceprzewodniczący Rady Powiatu. - Nie można tej kwestii rozpatrywać jedynie w kategoriach materialnych, ale trzeba patrzeć również na kwestie społeczne. Zwłaszcza, że fundacje oraz stowarzyszenia z naszego terenu mogą aplikować o pieniądze za pośrednictwem „Nysy” - podkreśla.

Temat dalszego członkostwa powiatu w euroregionie powróci na najbliższej sesji Rady Powiatu. Najprawdopodobniej zostaną na nią zaproszeni przedstawiciele zarządu „Nysy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group