Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6028
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ekologiczna „szóstka” protestowała na szóstkę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 15:20
Aktualizacja: Wtorek, 22 kwietnia 2008, 7:38
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Foliowe reklamówki niszczą środowisko – pod takim hasłem dziewczęta i chłopcy ze swoimi nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 6 uczcili w poniedziałek happeningiem dzień swojego patrona Włodzimierza Puchalskiego.

Kolorowy pochód uczniów przeszedł ulicami Cieplic pod markety na osiedlu Orle. Tam młodzi ludzie rozdawali klientom sklepów i ciepliczanom ekologiczne torby. Jedne z papieru, inne z płótna. – Niektóre wykonaliśmy samodzielnie, inne tylko przyozdobiliśmy – powiedzieli nam uczniowie szóstych klas z „szóstki”.

Pomysłodawczynią akcji jest Urszula Sebastian, nauczycielka i opiekunka samorządu szkolnego. Nie bez powodu uczniowie wybrali akcję przeciwko zaśmiecaniu środowiska zrywkami i torbami foliowymi. Kiedy na osiedlu Orle otwarto markety, ich okolice od razu stały się śmietniskiem. Wyrzucone przez mieszkańców torebki roznosił wiatr. Sami też rzucają zrywki, gdzie popadnie.

Młodzieży z SP nr 6 nie podoba się taka rzeczywistość i chcą ją zmienić. Łatwo nie będzie, bo nie wszyscy mieszkańcy chętnie brali od nich torby. Niektórzy szybko pozbywali się ich, inni nie bardzo wiedzieli, na czym polega sens akcji. Wyrzucona torba foliowa rozkłada się w środowisku nawet 400 lat!

Z okazji dnia patrona zorganizowano w szkole także zbiórkę rozrzuconych torebek. Najskuteczniejsi okazali się czwartoklasiści. Był też konkurs wiedzy o Włodzimierzu Puchalskim, znanym przyrodniku i badaczu natury, fotografie i filmowcu, autorze pierwszych polskich filmów przyrodniczych.

Święto uczciły też młodsze klasy. Nauczycielki zorganizowały im miniplayback. Uczniowie wcielili się w wielkie gwiazdy estrady. Największe brawa zebrała Julia Kaczmarek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~xxxxx 21-04-2008 15:46
brawa dla ty dzieci ,a w nawiasie ja dziękuje w sklepach za foliowe reklamówki, w cerrfurze są bardzo ładne torby które kosztują tylko 4.50 są bardzo masywne,polecam je i kolorowe nie to co w kauflandzie,to co oni sprzedają to jest szary szajs
~Aaron Pałkin 21-04-2008 17:49
Foliowe torebki nie niszczą środowiska tylko ludzie którzy mają problem z trafieniem śmieciem do śmietnika. Te opakowania to tylko ułamek procenta wszytskich śmieci. Inna to sprawa to w jaki sposób torba papierowa jest ekologiczna? Do produkcji papieru zuzywa się drewno a drewno pochodzi z drzewa, które trzeba ściąć zeby wyprodukować papier. Następna sprawa, podczas produkcji papieru zużywa się więcej wody niż podczas produkcji torebek foliowych. To gdzie tu ekologia? Dzieci mogłyby zrobić happening i nauczyć ludzi wrzucać śmieci do śmietnika, to byłoby bardziej porzyteczne niż akcja z folią.
~misio 21-04-2008 18:12
Brawo dla szkoły. Należy edukować od najmłodszych lat - tak trzymać!
HankaOdRumcajsa 21-04-2008 18:40
Jestem dumna że skończyłam tę szkołę... Brawo!!!
~Ks Karkonosze 21-04-2008 19:24
o żal.. Ja bym tak za nie wiem co nie wyszedł na ulicę... Pozdrowienia i wyrazy współczucia... ;]
~~Emeryt 21-04-2008 20:40
Bardzo dobra akcja - ucząca od małego ekologii. Można by jeszcze petycję do sklepów (a właściwie do Ministerstwa Ochrony Środowiska) złożyć o nieodpłatną możliwość pakowania w papierowe worki zakupów jak to jest w cywilizowanych krajach, gdzie koszt worków ponosi SPRZEDAWCA A NIE KLIENT ! No ale nie tylko budowy stadionów ale i tego musimy się widać nauczyć w naszym pięknym kraju.
~niezłe! 21-04-2008 22:05
Bardzo dobrze, że w końcu zaczęto edukację. Osobiście zrobiłbym protest o zwiększenie ilości pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Chodzi o to, aby np. do pojemników na plastik można było wrzucać nie tylko butelki typu PET, ale również reklamówki foliowe, kubki po maśle, jogurtach lub margarynie, plastikowe doniczki itp.
~do Emeryta 21-04-2008 23:08
Nie tylko musimy się nauczyć jak piszesz budowy stadionów.My w końcu musimy nauczyć się wszyscy dbać o środowisko i poczynając, każdy od siebie np: jak wyprowadzasz psa to po nim posprzątaj,idziesz ulicą nie wyrzucaj byle gdzie odpadków,są odpowiednie pojemniki to wyrzucaj tam śmieci, a nie zaśmiecaj rzeki czy rowu lub lasu,nie wypalaj liści itd. tego niestety musimy się nauczyć sami ,a nasze kochane dzieci przecież przykład biorą od nas.Nie szukaj winy u innych spójrz na siebie.A szkole i dzieciom składam serdeczne gratulacje.Super pomysł.
~Jeleniogórzanka 27-04-2008 15:35
Jeśli ktoś czuwa nad wyglądem miasta, jako Jeleniogórzaninka,proszę o zadbanie, aby wszelkie naklejane ogłoszenia (typu: sprzedam/kupię mieszkanie, wypiorę dywan, posprzątam mieszkanie, poszukujemy ludzi do fizycznej pracy -Work Service, wróżka, itp.) zniknęły z latarni w naszym pięknym mieście, wiat przystanków autobujowych jak również z metalowych "szafek" energetycznych. Prośbę swą motywuję mniejszą atrakcyjnością Jeleniej Góry jako miejsca turystycznie ślicznego krajobrazowo jak również samego serca Jeleniej Góry, które wygląda jak jedno wielkie ogłoszenie, które po burzy zaraz brzydko odstaje i ledwo co wisi, pomiętolony świstek! Te wszystkie brzydkie fiszki poźniej sa wyśmiewane przez np. często odwiedzających nas turystów z Niemiec, czy podczas różnych imprez innych mieszkańców państw poza- i europejskich. Przyjeżdżają raz, widzą syf, i więcej tu nie przyjeżdżają a my w ten sposób nie zarabiamy na turystyce, gastronomii i pamiątkach. Szkoda było by, gdyby przestali nas odwiedzać (dofinansowywać) turyści podczas swych przyjazdów... (Nie wspominając o brudach na ulicach... tego tez jesteśmy sami winni)
~Dziadu 2-06-2008 9:24
Pogieło ich, takie dziecia za ochronę środowiska? Wzięłyby się za poprawianie ocen, a nie robienia laski ekologom
~ger 2-06-2008 9:25
rtge

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group