Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2590
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Egzamin z Wielkim Bratem

Poniedziałek, 31 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 15:51
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Za dwa miesiące zmienią się zasady zdawania na prawo jazdy. Zmniejszy się liczba manewrów na placu, w samochodach pojawią się kamery.

Szef resortu infrastruktury właśnie podpisał ustawę o nowych zasadach zdawania. Nowe przepisy wejdą w życie 10 stycznia. Zmniejszy się liczba manewrów zaliczanych na placu. Będziemy zdawać jedynie jazdę przodem i tyłem po łuku, który będzie szerszy. Obowiązkowo będzie trzeba zaliczyć podjazd pod górkę. Parkowanie równoległe (tzw. koperta) kierowcy wykonają podczas jazdy po mieście. Zmiany dotyczą również szkolenia. Kursanci na zajęciach nauczą się zasad udzielania pierwszej pomocy i jazdy w nocy.

Podczas egzaminu przyszli kierowcy pojadą... szybciej, bo z prędkością ponad 70 km na godzinę. Najbardziej kontrowersyjną zmianą jest kamera zamontowana w aucie podczas egzaminu. Ma to zniechęcić do przyjmowania łapówek, a w razie kontrowersyjnych decyzji, będzie dowodem błędów popełnianych przez kierowców. Na wprowadzenie zmian naciskali przede wszystkim instruktorzy.

- Obecność instruktora jazdy podczas egzaminu sprawi, że kursant będzie czuł się pewniej - uważa Janusz Jasiak ze Stowarzyszenia Instruktorów Kształcenia Kierowców. - Skończą się sytuacje, w których ludzie będą oblewani z byle powodu.

Jednak szef WORD mówi, że zmiany nie poszły w dobrym kierunku.
- Potrzebne są badania psychologiczne, bo wielu ludzi nie nadaje się do bycia kierowcą - mówi Janusz Płaneta, dyrektor ośrodka. - Wszyscy ekscytują się pomysłem kamer w samochodach, a przecież bądźmy szczerzy: egzaminator inwigilowany będzie po prostu surowszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group