Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 8901
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Efektowne centrum na pięćsetlecie miasta

Środa, 25 lipca 2007, 0:00
Autor: JEN
Kotlina Jeleniogórska: Efektowne centrum na pięćsetlecie miasta
Fot. JEN
W Kowarach powstanie wielki kompleks edukacyjny, sportowy i noclegowy dla miejscowych i turystów.

W Jeleniej Górze jubileusz za kilka miesięcy i wciąż nie ma pomysłu, jak go uczcić. W Kowarach świętować będą za sześć lat i już wiedzą, co z tej okazji w mieście powstanie.

W 2013 roku miasto będzie obchodziło 500-lecie fundacji. Na urodziny grodu planuje się oddanie do użytku kompleksu obiektów pod nazwą: Centrum Edukacji „Colegium Jagiellonicum Civitas Kowarensis”. Obiekt położony będzie na blisko 30 hektarach w centrum Kowar, tuż za urzędem miasta i w bliskiej okolicy osiedla Wichrowa Równia.

Pod tą nazwą kryje się zamiar stworzenia na bazie dwóch obiektów Szkoły Podstawowej nr 1 oraz jeszcze kilku budynków wzniesionych na posesjach w pobliżu tej placówki oraz boisk sportowych kompleksu edukacyjnego.

Centrum składać się będzie z części środkowej, gdzie mieścić się będzie jedna szkoła podstawowa. Z lewej strony znajdzie się hala sportowa z pływalnią, a z prawej, biblioteka, schronisko noclegowe, jadłodajnia i bufety oraz kompleks sportowych boisk. Każda z tych trzech części będzie zamknięta całością i posiadała osobne wejścia.
Dzięki temu samodzielna będzie szkoła, hala sportowa oraz noclegownia z gastronomią i kompleks sportowych boisk.

Centrum będzie czynne przez cały rok, bo latem przyjmowało będzie niezasobnych turystów, którzy chętnie skorzystają z tanich noclegów oraz niedrogiego wyżywienia. Tym chętniej będą to robić, bo na miejscu będzie tradycyjna i nowoczesna biblioteka multimedialna oraz boiska i hala sportowa z basenem.

Gorącym orędownikiem tego pomysłu jest dyrektorka SP nr 1 Małgorzata Krysiak, która wierzy w realizację tego zamierzenia. Znalazła zrozumienie do tego u poprzednich i obecnych władz miasta. Walczy o to konsekwentnie, bo wiele zabiegów kosztowało kierownictwo szkoły przejęcie obiektu należącego kiedyś do PTTK, zburzenie baraków należących do tej firmy oraz wyczyszczeniem tego terenu. Większość związanych z tym prac wykonali pracownicy szkoły.

To były przygotowania do tej inwestycji, ale najważniejsze, że tanim kosztem został już wykonany przez wrocławskich projektantów projekt budowy tej inwestycji, której koszt przekroczy 28 mln zł. Zakłada się, że miasto wyłoży na to tylko 15 procent – czyli ponad 4 mln zł, reszta będzie pochodzić z funduszy europejskich (75 proc.) i państwowych (10 proc.).
Dyrektor M. Krysiak mówi, że w znacznym stopniu centrum będzie zarabiało na siebie, prowadząc noclegownię na 50 miejsc, bufety i gastronomię, a także wynajmując halę sportową, krytą pływalnię i kompleks odkrytych boisk sportowych.

Już teraz SP nr 1 zarabia na siebie w ten sposób. Proponuje wypoczynek letni (kolonie) dla dzieci z zewnątrz. W ubiegłym roku wpłynęło z tego tytułu 100 tys. zł. W tym roku będzie podobnie. W ten sposób personel szkoły przygotowuje się do gospodarnego prowadzenia nowoczesnego centrum edukacyjnego, które powstanie w Kowarach w 2013 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
562
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group