Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 5759
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Edycja Limitowana” czyli niepełnosprawni na scenie

Poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 8:06
Aktualizacja: Środa, 27 kwietnia 2016, 12:54
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: „Edycja Limitowana” czyli niepełnosprawni na scenie
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Od lutego br. w Jeleniej Górze działa pierwszy teatr składający się tylko z osób z zespołem Downa. W ostatnim czasie aktorzy „Edycji Limitowanej” wzięli udział w warsztatach z Justyną Wielgus – aktorką, tancerką, pedagogiem teatralnym i osobą odpowiadającą za ruch sceniczny w warszawskim Teatrze 21.

Justyna Wielgus była gościem Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, pod skrzydłami którego działa „Edycja Limitowana”.

- Podczas spotkania z jeleniogórskimi aktorami Justyna Wielgus dzieliła się kilkunastoletnim doświadczeniem pracy Teatru 21, który jest moją nieustająca inspiracją w pracy teatralnej i terapeutycznej – opowiada Ilona Sobol, założycielka Teatru „Edycja Limitowana”. - Zajęcia były nie tylko okazją do pracy nad warsztatem aktorskim, ale również przestrzenią do dialogu pomiędzy nami, twórcami teatru, aktorami i ich rodzinami. Była to okazja do otwartej rozmowy, jak zostaną przyjęte dorosłe „dzieci” jako aktorzy, czy nie spotkają się z szyderstwem, brakiem akceptacji, litością…- dodaje instruktorka.

Podczas spotkania próbowano też odpowiedzieć na pytanie: czy aktor z niepełnosprawnością to przede wszystkim aktor czy aktor niepełnosprawny? - Jeden z aktorów „Teatru 21” tak wypowiedział się na ten temat: „ (…) nie gramy po to, żeby było nam dobrze, ale żeby widz wyniósł coś ze spektaklu. My, aktorzy, mamy prawo coś przekazać innym”. I to właśnie był główny temat poszukiwań podczas naszego warsztatu: jaką historię do opowiedzenia noszą w sobie aktorzy - dodaje Ilona Sobol.

Założycielka teatru postanowiła bowiem, że nie będzie pisać gotowego scenariusza sztuki, którą zagrają aktorzy „Edycji Limitowanej”. - Intencją teatru jest opowiadanie przez aktora historii nieprawdziwych, ale o osobach z zespołem Downa jest tyle przekłamań w świecie pełnosprawnych, że postanowiłam odwrócić sytuację i wykorzystać teatr do opowiedzenia ich prawdziwego życia. Doświadczenia pomiędzy nami sprawnymi, dyktującymi warunki istnienia, to gotowy scenariusz na sztukę – mówi Ilona Sobol.

Obecnie teatr „Edycja Limitowana” skupia około 20 osób, z czego połowa to czynni aktorzy. - Zanim przystąpimy do pracy nad sztuką, musimy jednak popracować nad stworzeniem prawdziwego zespołu i poczucia bezpieczeństwa – mówi Ilona Sobol. Dlatego na przygotowanie pierwszej sztuki instruktorka daje sobie około roku.

Założycielka jeleniogórskiego teatru to terapeuta zajęciowy, instruktor dramowo-teatralny. Jest absolwentką Studium Terapii Zajęciowej o specjalizacji psychoterapia oraz Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, a także Warszawskiego Instytutu Teatralnego. Ukończyła liczne szkolenia: z zakresu pedagogiki, pedagogiki teatru, dramy, atrterapii. Prowadzi autorskie warsztaty rozwoju osobistego, terapii, realizuje spektakle, projekty terapeutyczno-artystyczne. Propaguje twórczą terapię i edukację. W ostatnich latach studiowała i pracowała w Warszawie. Do Jeleniej Góry wróciła w ubiegłoroczne wakacje i chcąc kontynuować swoją dotychczasową działalność od razu nawiązała kontakt z Jeleniogórskim Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa.

Tymczasem każdy z nas może pomóc Jeleniogórskiemu Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa przekazując swój 1 % podatku. Wystarczy w picie wpisać KRS 0000210992. Można dokonywać również wpłat (w postaci darowizny) bezpośrednio na konto:

Bank Zachodni WBK S.A. 1 Odz. w Jeleniej Górze
08 1090 1926 0000 0001 0261 0082
ul. Staromiejska 5/3, Jelenia Góra
tel: 884 632 170
NIP 611-25-22-095
Regon 231210520

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group