Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6543
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Edukacyjny skwer

Wiadomości: Szklarska Poręba
Niedziela, 4 października 2020, 8:06
Autor: WAC
Fot. UM Szklarska Poręba/Arkadiusz Lipin
Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szklarskiej Porębie były głównymi bohaterami otwarcia nowego Skweru Ducha Gór, który znajduje się na rogu ulic 1 Maja i Turystycznej w Szklarskiej Porębie.

Poza maluchami, wśród gości uroczystości, która odbyła się kilka dni temu, byli: burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, prezes zarządu LGD Partnerstwo Ducha Gór Dorota Goetz, Jan Hawryliszyn, który reprezentował wykonawcę budowy skweru czyli firmę: FreeKids s.c. A. Gąsiorek, Z. Andruszewski, prezes zarządu OSP Szklarska Poręba Marcin Wylegała oraz Maciej Wokan — artysta rzeźbiarz, autor płaskorzeźby Ducha Gór usadowionej przy wejściu na skwer.

Skwer został wykonany przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie. Wartość inwestycji to 289 508,61 zł, z czego dofinansowanie to 199 999 zł.

Skwer składa się z 22 urządzeń do zabawy i rekreacji oraz ćwiczeń fizycznych – informuje Arkadiusz Lipin z
referatu promocji miasta Szklarska Poręba. - Rewitalizacja skweru polegała na wymianie nawierzchni, wytyczeniu ścieżek, nasadzeniach roślin, aranżacji przestrzeni posadowieniu urządzeń składających się na plac zabaw i siłownię plenerową oraz ich opisania w postaci dyskretnie zamieszczonych tabliczek z kodami QR. Ich wczytanie do smartfonów pokazuje opisy atrakcji turystycznych i ciekawostek historycznych Szklarskiej Poręby, skojarzonych z urządzeniami. Stanowią one swoisty przewodnik po Szklarskiej Porębie skumulowany na placu zabaw. Skojarzenie np. karuzeli z kotłami eworsyjnymi w rzece Kamiennej, albo huśtawki ze skoczniami narciarskimi istniejącymi dawniej w mieście, itd. jest unikalnym rozwiązaniem w myśl zasady: bawić ucząc — uczyć bawiąc. Ciekawostki kryjące się pod kodami QR mogą być również formą zajęcia czasu rodzicom, których pociechy się bawią. To nowoczesny sposób przekazywania wiedzy, który w Szklarskiej Porębie będzie rozwijany. Na wkrótce ukończonych nowych skalnych ławkach, pojawią się podobne rozwiązania poszerzonej rzeczywistości.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 4-10-2020 9:38
Będzie edukował jak zrobić śmietnisko i s.. w przestrzeni publicznej podobnie jak czyni to skwer JPII.
~Zuzka 4-10-2020 10:13
Skwery to nasza specjalność. Mamy już skwer Jana Pawła II,wstydzę się tego miejsca ogromnie. Nazwa powinna zobowiązywać a tam s..,wszystko zarośniete,mury się walą. Ale lada dzień spędzą tam dzieci bo będzie 11 listopada i trzeba kwiaty położyć pod pomnikiem.
~ 4-10-2020 11:52
Nie jedno dziecko zrobi sobie krzywdę na tych kamieniach
~Ted 4-10-2020 16:17
do: ~ (11:52)
Tak niech lepiej siedzi w domu z telefonem w rękach.
~Ona 4-10-2020 17:50
do: ~Ted (16:17)
To jest plac gdzie dzieci powinny być pod opieką dorosłych .
~Ona 4-10-2020 17:27
Porażka czym został wysypany ten kawałek skwerku gdzie wmontowano nowe elementy . Miały zostać krzewy i drzewa a takim stanie jak były a tu z dwóch rododendronów został jeden a drugi gdzieś pewnie w czyimś ogrodzie cieszy oko . Czy to jakiś piasek z kamieniami czy co .. nie wiem jedno pewne że dziecko miało kupę kamyczków w butach a ja buty tak ubrudzone że wstyd abym przeszła że skwerku przez miasto do domu . Teraz okazuje się że będzie jeszcze rozbudowany plac bo ma powstać fonntana a co z tymi zielonymi drzewkami i krzaczkami ? Kiedyś też ktoś tam posadził czy mają podzielić los rododendrona

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group