Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4246
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Edukacyjny skwer

Niedziela, 4 października 2020, 8:06
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Edukacyjny skwer
Fot. UM Szklarska Poręba/Arkadiusz Lipin
Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szklarskiej Porębie były głównymi bohaterami otwarcia nowego Skweru Ducha Gór, który znajduje się na rogu ulic 1 Maja i Turystycznej w Szklarskiej Porębie.

Poza maluchami, wśród gości uroczystości, która odbyła się kilka dni temu, byli: burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, prezes zarządu LGD Partnerstwo Ducha Gór Dorota Goetz, Jan Hawryliszyn, który reprezentował wykonawcę budowy skweru czyli firmę: FreeKids s.c. A. Gąsiorek, Z. Andruszewski, prezes zarządu OSP Szklarska Poręba Marcin Wylegała oraz Maciej Wokan — artysta rzeźbiarz, autor płaskorzeźby Ducha Gór usadowionej przy wejściu na skwer.

Skwer został wykonany przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie. Wartość inwestycji to 289 508,61 zł, z czego dofinansowanie to 199 999 zł.

Skwer składa się z 22 urządzeń do zabawy i rekreacji oraz ćwiczeń fizycznych – informuje Arkadiusz Lipin z
referatu promocji miasta Szklarska Poręba. - Rewitalizacja skweru polegała na wymianie nawierzchni, wytyczeniu ścieżek, nasadzeniach roślin, aranżacji przestrzeni posadowieniu urządzeń składających się na plac zabaw i siłownię plenerową oraz ich opisania w postaci dyskretnie zamieszczonych tabliczek z kodami QR. Ich wczytanie do smartfonów pokazuje opisy atrakcji turystycznych i ciekawostek historycznych Szklarskiej Poręby, skojarzonych z urządzeniami. Stanowią one swoisty przewodnik po Szklarskiej Porębie skumulowany na placu zabaw. Skojarzenie np. karuzeli z kotłami eworsyjnymi w rzece Kamiennej, albo huśtawki ze skoczniami narciarskimi istniejącymi dawniej w mieście, itd. jest unikalnym rozwiązaniem w myśl zasady: bawić ucząc — uczyć bawiąc. Ciekawostki kryjące się pod kodami QR mogą być również formą zajęcia czasu rodzicom, których pociechy się bawią. To nowoczesny sposób przekazywania wiedzy, który w Szklarskiej Porębie będzie rozwijany. Na wkrótce ukończonych nowych skalnych ławkach, pojawią się podobne rozwiązania poszerzonej rzeczywistości.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
846
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
7%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group