Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 9699
Zalogowanych: 101
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Edukacyjne 90–lecie Polskiego Związku Łowieckiego

Sobota, 11 maja 2013, 7:41
Aktualizacja: 9:09
Autor: Mea
Region: Edukacyjne 90–lecie Polskiego Związku Łowieckiego
Fot. Mea
Z okazji 90–lecia Polskiego Związku Łowieckiego i w ramach akcji „Lasy Państwowe” około 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sokołowcu przyjechało wczoraj (10.05.) do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Jeleniówka” Koła Łowieckiego „Jeleń” w Chromcu, by poznać leśne zwierzęta oraz tajniki przyrody. – Uczymy co zrobić, by pokochać przyrodę i by ta przyroda pokochała nas – powiedział Stanisław Gmyrek z Nadleśnictwa Szklarska Poręba oraz łowczy w Kole Łowieckim „Jeleń”.

- Niestety czasami dzieci nie wiedzą jakie zwierzęta żyją w polskich lasach, dlatego staramy się poszerzać ich wiedzę na temat najbliższego otoczenia. Uczulamy też, by spotkanych wiosną młodych zwierząt, np. koźlaków, nie zabierać do domu, bo na pewno w okolicy jest ich matka, a często ludzie zabierają je myśląc błędnie, że się zgubiły – dodał Stanisław Gmyrek.

Młodzi ekolodzy podczas spaceru edukacyjnego mieli okazję zobaczyć las w wiosennej szacie. Były zajęcia i zabawy np. układanie przyrodniczych puzzli.

– Zwierzęta leśne są bardzo interesujące, np. jeleń ma wielkie i piękne poroże, widziałem też głowę dzika. W domu oglądam dużo filmów przyrodniczych. Fajnie, że tym razem mogliśmy przyjechać do lasu i na żywo zobaczyć różne rośliny i zwierzęta - opowiadał Krzysztof, uczeń SP w Sokołowcu.

Dzieci dowiedziały się też na czym polega praca leśniczego. – Leśniczy chroni lasy przed osobami, które np. wyrzucają w nim butelki. Gdybym ja zobaczył taką śmiecącą osobę, zwróciłbym jej uwagę i pokazał gdzie jest kosz – mówił Emil z tej samej szkoły.

- Bardzo lubię przyrodę, bo jest spokojna, zielona i są w niej fajne zwierzęta. Kiedyś na wycieczce widziałem lisa i małego jelonka. Warto uczyć się rozpoznawania różnych roślin i zwierząt, bo później, jak będę jeździć na wycieczki, już będę potrafił je nazwać – zaznaczył Dominik, również uczeń SP w Sokołowcu.

Dzieci dowiedziały się jeszcze wiele innych ciekawostek, np. że słowo jelonek używane jest potocznie, jako zdrobniała nazwa młodego jelenia, jednak w słownictwie łowieckim takie określenie nie istnieje. Mówi się jedynie młody jeleń byk. Natomiast jelonek to nazwa owada. Leśnicy pokazali również dzieciom, jak na wiosnę budzi się przyroda do życia.

- Zaprezentowaliśmy, jak kwitnie modrzew czy świerk i skąd się bierze szyszka, jak pięknie śpiewają poszczególne ptaki oraz jak wygląda młody buk, z którego później wyrasta potężne drzewo. Opowiadamy też o zachowaniach ekologicznych np. że nie wolno śmiecić w lasach, czy też krzyczeć, bo wtedy straszy się zwierzęta. Lepiej przytulić się do drzewa i czerpać z niego energię - mówiła Marcelina Pussak z Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Na koniec odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
712
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group