Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5952
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Edukacja z wielką klasą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 maja 2009, 15:35
Aktualizacja: Sobota, 26 września 2009, 19:41
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Świetnie przygotowana do danego zawodu młodzież oraz dzieci i nastolatki korzystające z interaktywnych możliwości kształcenia przez nauczycieli szkolonych w Izraelu. Tak będzie wyglądała przyszłość oświaty w mieście i ościennych powiatach.

O planach, na których realizację są pieniądze, mówili dziś podczas konferencji prasowej samorządowcy oraz dyrektor filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. – Pracujemy nad programem przywracania szkolnictwa zawodowego, które przez ostatnie lata zostało poważnie zaniedbane – powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Piotr Borys. – Dogadaliśmy się z 27 starostwami w całym województwie, dzięki czemu w poszczególnych ośrodkach, za ponad 200 milionów złotych powstaną nowoczesne centra kształcenia zawodowego – dodał.

Dwa z nich będą działały w Jeleniej Górze: jedno przy Zespole Szkół Technicznych Mechanik, drugie – przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 im. Staszica, popularnej „Handlówce”. Na ich realizację miasto dostanie ponad trzy miliony sto tysięcy złotych. Centra będą bardzo nowocześnie wyposażone. Zostanie także wyremontowana bursa szkolna przy ulicy Kilińskiego. – Kształcić się będą tutaj nie tylko jeleniogórzanie, lecz także młodzież z powiatów ościennych, w tym z jaworskiego – zapowiada wicemarszałek Borys. – Celem programu jest nauczenie młodzieży fachu jeszcze w szkole, a nie – jak to ostatnio bywa – dopiero w miejscu pracy – dodał.

Ogromną szansą dla edukacji młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów będzie Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej, które niebawem zostanie otwarte w filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. – Z różnych niewykorzystanych projektów unijnych zostało sporo pieniędzy. Bardzo się ucieszyłem, kiedy urząd marszałkowski wskazał, że takie centrum powstanie właśnie tu – opowiada Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii DODN.

Prace przeprowadzono w ekspresowym tempie, aby nie stracić przyznanych środków. W ciągu zaledwie dwóch tygodni na parterze budynku przy ul. 1 Maja 43 powstała otwarta przestrzeń o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych. Niebawem zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy i audiowizualny oraz specjalne meble. – Stworzymy tu kręgi dotyczące różnych dziedzin, na przykład multidziecko, multisztuka, multimuzyka i inne – mówi Z. Korzeniewski. – Zaprosimy też do współpracy odpowiednie instytucje: Zdrojowy Teatr Animacji, Filharmonię Dolnośląską i Kolegium Karkonoskie – planuje dyrektor.

Aby wiedzieć, jak szkolić dzieci i młodzież w takim multicentrum, grupa pięciu pedagogów wyjedzie niebawem do Izraela, aby tam dokształcić się właśnie w tym zakresie. Przewiduje to polsko-niemiecki program, w ramach którego finansowane będzie Transgraniczne Centrum Edukacji Interaktywnej. Międzynarodowa konferencja wprowadzająca w temat odbędzie się już w najbliższy poniedziałek w Filharmonii Dolnośląskiej i Książnicy Karkonoskiej. Potrwa dwa dni. Zygmunt Korzeniewski zapewnia, że centrum będzie gotowe na dzień dziecka, a może nawet i wcześniej.

Jelenia Góra dostanie też trzy miliony złotych dotacji na remont i adaptację Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Kruszwickiej. – Zostanie zainstalowana tam winda, przeprowadzone zostaną rozmaite prace modernizacyjne, które z tej placówki uczynią instytucję wzorcową – zapowiada zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Wierzący pedagog 6-05-2009 15:49
Suuuuperowy pomysł!!! Ja też tem chcę być!
~asassello 6-05-2009 16:04
Nareszcie duże inwestycje w oświatę i naukę! tak 3mać i iść za ciosem, czyli dalszy rozwój i modernizacja bazy edukacyjnej, remonty szkół, etaty dla nauczycieli!
~Nie go kijem, to go pałą;-) 6-05-2009 16:16
Kiedyś po wskazówki jeździło się do Moskwy, dziś do Izraela...
Cień 6-05-2009 18:00
Już ja widzę te nowoczesne komputery, pewnie tylko z faktury będzie to tak wyglądało, a pod maską blaszanej skrzynki, najtańsze podzespoły. Już gdzieś się z tym spotkałem.
~galla 6-05-2009 20:34
co to juz musimy uczyc sie od zydow j czy to tylko wycieczka krajiznawcza
_Dag 6-05-2009 20:49
Wszystko ładnie brzmi, tylko, że pewnie w praktyce będzie to co zwykle :P
~mim 6-05-2009 22:36
No i prosze- Polak potrafi ,jeśli kilku mądrych decydentów nie przeszkadza, a nawet wspiera dobre lokalne pomysły. Ja się z tego cieszę ,choć na edukację w tym wydaniu dla mnie nieco za późno. Jak widać na zdjęciu "platformersi" to zgrana drużyna i potrafią grać zespołowo, co wychodzi na dobre - nie tylko młodym.
~natan 6-05-2009 23:06
jasne! to wszystko pic! to wszystko kłamstwa! kompy będą latać na win32! a od żydów to się nie ma co uczyć, nie! to przecież same gupki! wam ktoś płaci za zawodowe próby podcinania skrzydeł?
~wierzący 6-05-2009 23:25
A ja wierzę że jak "Korzonek" się za coś weźmie to zrobi to jak najlepiej. Ten człowiek tym żyje to jest jego żywioł.
~Nauczyciel 7-05-2009 5:47
Byłem z młodzieżą w we wrocławskim multicentrum przy Powstańców Śląskich,wrażenia niesamowite, zajęcia więcej niż ciekawe. Reakcja młodzieży niespotykana. Nie chcieli wyjść z zajęć. Jeżeli jeleniogórskie MC będzie podobne, a musi być takie, bowiem licencja nie pozwala na odstępstwa, to tylko pogratulować jej twórcom.Cieszę się, można i w Jeleniej Górze!!
~Balba 7-05-2009 8:46
Nic, tylko się cieszyć!!! Zapowiada się coś fantastycznego.Gratulacje dla twórców pomysłu.!!!!!! Patrzeć jak inni nam pozazdroszczą inni. Myślę, że to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.
~czechna 7-05-2009 8:55
takim jak ~natan, to już nic nie pomoże. Na nienawiść rasową i wypłaszczenie kory mózgowej -nie ma lakarstwa. Niestety!!! :(
~ago 7-05-2009 11:32
do Natan - Żydzi to nie są "gupki", jak piszesz, ten naród bardzo dba o wykształcenie własnych dzieci, pod tym względem to my powinniśmy z nich brać z nich przykład.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group