Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10453
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dziurawymi drogami do normalności

Poniedziałek, 29 marca 2010, 15:18
Aktualizacja: Wtorek, 30 marca 2010, 8:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dziurawymi drogami do normalności
Fot. TEJO
Jaki jest stan dróg w subregionie jeleniogórskim, wie każdy zmotoryzowany. Beznadziejny: to delikatne określenie. Nie jest jednak tak, że nie robi się nic, co udowodnili na dzisiejszej konferencji w starostwie jeleniogórskim przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Drogi są bardzo dziurawe po śnieżnej zimie i bardzo niekorzystnej pogodzie w marcu – mówił Roman Głowaczewski, p. o. dyrektor DSDiK, który przedstawił zgromadzonym przedstawicielom samorządów i firm drogowych obszerny raport z dokonań służby w ciągu ostatnich dwóch lat, a także przedstawił zamierzenia drogowców, zarówno w zakresie szos jak i linii kolejowej Szklarska Poręba – granica państwa.

R. Głowaczewski poprosił kierowców o cierpliwość. Już 1400 ton masy bitumicznej wlano w dziury, którymi niczym ser szwajcarski pokryte są drogi regionalne. To jednak wciąż mało. A i łatanie jest tylko prowizorką. Coraz większy ruch, coraz cięższe auta i ograniczony zakres inwestycji sprawiają, że stan nawierzchni pogarsza się z roku na rok. Nakładów wymagają także obiekty inżynieryjne.

Oczywiście: nie jest tak, że nie dzieje się nic. Kosztem milionów złotych wyremontowano niewielkie odcinki dróg w rozmaitych częściach byłego województwa jeleniogórskiego. Kierowcy korzystający z drogi ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa, odczuli zapewne poprawę na niemal 12-kilometrowym odcinku. To jednak tylko część robót. Fragment drogi do Rozdroża Izerskiego przypomina polny dukt pełen wybojów. Jak zapewnił Roman Głowaczewski, prace mają być kontynuowane przy pomocy środków ze współpracy z Czechami.

Inna ważna inwestycja przyszłości to budowa obejścia Mysłakowic i Kostrzycy na odcinku drogi wojewódzkiej Głębock – Kowary. Szacunkowy koszt to 90 milionów złotych. DSDiK planuje przeprowadzenie konsultacji społecznych z miejscową ludnością co do przebiegu traktu i jego ewentualnej uciążliwości dla mieszkańców i środowiska naturalnego.

Roman Głowaczewski mówił też o remoncie torowiska na odcinku Szklarska Poręba – granica państwa. Zapowiedzi było już wiele: niektóre anonsowały koniec prac nawet w listopadzie roku ubiegłego, a odjazd pierwszego pociągu – na marzec tego roku. Oczywiście: były to puste obietnice. Choć – jak zapewnił szef dolnośląskich drogowców – prace remontowe są już niemal na ukończeniu. Pozostaje tylko poprawić podłoże i wyprofilować tory z pomocą specjalnych wagonów. Tymczasem przekazanie odcinka do eksploatacji wcale nie oznacza automatycznego uruchomienia połączeń.

– To już sprawa przewoźników, którzy muszą się dogadać co do harmonogramu przejazdów. Potrzebna jest także infrastruktura dla pasażerów: perony i przystanki – podkreślił Roman Głowaczewski. Trudno więc sprecyzować, kiedy ruszy pierwszy pociąg turystyczny, tym bardziej nie sposób wskazać terminu uruchomienia pociągu dalekobieżnego, który połączyłby z Czechami większe miasta kraju i regionu. – Na remont czeka odcinek torowiska w okolicy Górzyca i dopiero po jego ukończeniu trasa będzie w pełni dostosowana do standardów – usłyszeliśmy. Według ostrożnych zapowiedzi skład turystyczny mógłby ruszyć w trasę w nadchodzące wakacje.

W spotkaniu w starostwie uczestniczył Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
453
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group