Czwartek, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6317
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziś premiera „Dancingu w kwaterze Hitlera”

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 26 stycznia 2013, 9:26
Aktualizacja: Niedziela, 27 stycznia 2013, 11:02
Autor: Elster
Fot. Archiwum Teatru – J.S. Jaremen
W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida swoją premierę ma dzisiaj (26 stycznia) wieczorem monodram „Dancing w kwaterze Hitlera” pod opieką artystyczną Andrzeja Hrydzewicza. Spektakl w wykonaniu Roberta Dudzika powstał według książki Andrzeja Brychta pod tym samym tytułem.

Autor adaptacji i opracowania Robert Dudzik uważa, że tekst Andrzeja Brychta miał wpływ na jego życie i podejście do niego. Książka ta, która stała się przestrzenią działania, to w istocie szczególne dzieło literackie, zważywszy na jej treść - akcenty antyniemieckie oraz peerelowską krytykę ówczesnej bananowej młodzieży, do której należeli synowie i córki partyjnych kacyków i badylarzy.

Zanim proza Brychta została wprowadzona na kinowy ekran przez Jana Batorego w 1971 roku (film powstał w 1968 roku, premiera miała miejsce trzy lata potem, postać niemieckiego turysty zagrał natenczas Andrzej Łapicki, a w rolę Waldka wcielił się wtedy 22-letni debiutant Olgierd Łukaszewicz), była trzykrotnie adaptowana dla sceny polskiej przez Ryszarda Machowskiego w 1967 roku, najgłośniejsza bodaj stała się inscenizacja zrealizowana w ówczesnym kielecko-radomskim Teatrze im. Stefana Żeromskiego w reżyserii debiutanta Marka Wilewskiego.

Artystyczny dorobek Roberta Dudzika okazuje się prawdziwie imponujący. „Dancing w kwaterze Hitlera” jest 60. spektaklem (no, oczywiście nie wliczając wieczoru piosenek Wojciecha Młynarskiego „Bynajmniej ...” i powarsztatowego pokazu „Pociągów pod specjalnym nadzorem”), w którym zagrał. W tym roku mija równo dwadzieścia lat od jego scenicznego debiutu w roli Hajmona, syna Kreona i Eurydyki, narzeczonego tytułowej antycznej bohaterki, którą bardzo kocha w „Antygonie” Sofoklesa w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego w Teatrze Polskim w Szczecinie. W między czasie zmienił sceniczny adres na Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka w Zabrzu, zanim w 1997 roku po raz pierwszy wystąpił na deskach Teatru im. Norwida w musicalu „Dulska” według Gabrieli Zapolskiej w reżyserii samego Adama Hanuszkiewicza.

Rzeczywiście, Robert Dudzik przeobrażał się i wcielał w dziesiątki ról teatralnych w przedstawieniach wielu uznanych reżyserów: od Jana Machulskiego, wspomnianego Adama Hanuszkiewicza, Jana Szurmieja, Tomasza Koniny, Waldemara Krzystka, przez Piotra Łazarkiewicza, Aldonę Figurę, Krzysztofa Rekowskiego, Remigiusza Brzyka, Monikę Strzępkę, aż do Janusza Zaorskiego i Aliny Obidniak. A spośród wszystkich nazwisk, tytułów i twórczych przygód Dudzika z wolna wyłaniają się prawdziwe twarze, których siła polega bardziej na niejednoznaczności niż na pewnikach.

Andrzej Hrydzewicz ongiś na jeleniogórskich deskach Teatru im. Norwida grał postać niewidomego mędrca Tejrezjasza w „Antygonie” Sofoklesa w reż. Andrzeja Bubienia (1995). Hrydzewicz na tutejszej scenie także reżyserował trzy spektakle z udziałem m.in. Roberta Dudzika: „Zabawa” Sławomira Mrożka (1997) i „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry (1998) oraz monodram „Cisza, czyli żart filozoficzny” (2003) autorstwa – uwaga! – Roberta Dudzika. Teraz ci dwaj artyści spotkali się ponownie podczas realizacji „Dancingu w kwaterze Hitlera”.

Spektakl można obejrzeć 31 stycznia albo 3 lub 7 lutego o godz. 19.

Recenzję tego przedstawienia zamieścimy w najbliższy poniedziałek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~myśliciel 26-01-2013 18:03
Może by tak jeszcze prywatka u Gebelsa, party u Himlera i jeszcze zabawa u nazistów??!! Pytanie kto jest zafascynowany HITLERYZMEM ???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Reanimujecie pamięć? komu to służy ? kto ma w tym interes ??
~ 26-01-2013 21:41
Helga
~widz3 26-01-2013 22:51
to fakt, nazwisko tego z...za H>>>>R nie powinno by nigdy wymawiany i przypominane, szczególnie w teatrze i mediach. To nie przesada, lecz zdrowy rozsądek i szacunek do jego ofiar. Wstyd mi za Nasz teatr!
~Mietek 26-01-2013 23:36
Czy teatr jeleniogórski ciągle będzie wystawiał bezwartościowe, mierne sztuki?. Czekam bardzo długo na wartościowsze spektakle, klasykę i sztuki, które zainteresują szeroką publiczność. A może są to tylko retoryczne pytania?
~Fenrise 27-01-2013 3:46
Po pierwsze, Hitler jak i tytułowa kwatera pełni w tym spektaklu rolę tła dla innego dramatu o którym opowiada przedstawienie. Nie ma tutaj żadnego "zafascynowania" hitleryzmem, co można było stwierdzić po byle jakim zapoznaniu się z tytułem czego zapewne autor pierwszego komentarza nawet nie uczynił. Po drugie, sztuka dotyka często tematów niekoniecznie wesołych i miłych, a chowanie głowy w piasek i udawanie że mroczne karty Historii nigdy nie istniały zakrawa o hipokryzję i głupotę. Pamięć ofiar należy czcić, a o z...zach pamietać, aby nigdy więcej nie dopuścić do tego co uczynili. Zaś co komentarza użytkownika Mietek, krytyka nie poparta żadnym argumentem przestaje być krytyką ani nawet opinią, przypomina raczej przekomarzania dzieci na podwórku w stylu "jesteś głupi".
~ 27-01-2013 6:36
Propagacja ideii nazistowskich i wychwalanie nazwisk mordercow napewno nie chce tego odladac. Wstyd prokurator powinien sie tym zajac.
~do elster 27-01-2013 10:06
"Dancing w kwterze Hitlera", to opowiadanie, a nie powieść !
~ 27-01-2013 10:09
hitler był wrogiem Polski i potępiam go lecz napisał kilka mądrych rzeczy w "Mein kampf" które można potraktować jako łup wojenny
~jan 27-01-2013 11:53
Oj Mietek " Mietek" nie chę cie szukac żebyś wymienil przynajmniej jeden tytuł z 20 spektakli Teatru w ostatnich 2 lat , bilety są znacznie tańsze niż " Solo " głupie kabarety . Proponuję zatem " Brzydkie Kaczątko " znakomitego Teatru Animacji . Ale tam też nie znajdziesz klasyki , pozostaje Ci zatem tylko jakiś dobry serial albo mecz piłki nożnej
~lol 27-01-2013 13:11
Chwila, mówisz że to jest propagowanie nazizmu i namawianie do nienawiści, a swoim komentarzem co czynisz? Sam właśnie pokazujesz postawę o którą się kłócisz... Geniusz w swojej prostocie...
CН.W.D.P. 27-01-2013 13:39
LUDZIE, POPATRZCIE CO SIĘ DZIEJE ZAWSZE PO PIERWSZYM WRZEŚNIA NA Ka...lE TELEWIZJI National Geographic... TO JEST DOPIERO PRAWDZIWA ZAKRAWAJĄCA NA SKANDAL FASCYNACJA HITLERYZMEM, NAZIZMEM, OBOZAMI KONCENTRACYJNYMI, MORDOWANIEM ŻYDÓW... WY SIĘ DO TEATRU I JAKIEJŚ KIEPSKIEJ SZTUCZKI DOCZEPILIŚCIE... NO ALE JELENIOGÓRZANIE TO BIEDNY NARODEK, NIE STAĆ ZAPEWNE NIKOGO NA OPŁACENIE ABONAMENTU TELEWIZJI KABLOWEJ BĄDŹ SAT, A TYLKO TAK MOŻNA OGLĄDAĆ National Geographic... DLA BIEDAKÓW POZOSTAJE DARMOWA JELONKA.COM...
~Odsprzedam! 27-01-2013 14:07
Odsprzedam 2 wejściówki na premierę w cenie 10zł zamiast 19zł za bilet,odsyłam zainteresowanych na maila kubatho07@interia.pl
~Odsprzedam! 27-01-2013 14:17
Odsprzedam 2 wejściówki na premierę w cenie 10zł zamiast 19zł za bilet,odsyłam zainteresowanych na maila kubatho07@interia.pl
~A--tam 27-01-2013 16:52
Wystawiam spektakl w piwnicy pt: Mengele i jego fobie . Zaczynam sterylizować narzędzia w autoklawie do zabiegów innowacyjno- doświadczalnych ortopedycznych i innych , wszczepiania bajpasów- prowadzonych z zastosowaniem masek gazowych jako znieczulenie miejscowe, stosowanie związków rtęci jako płynów ustrojowych dla Homo -Sapiens / będzie rekonstrukcja zabiegów / , a , w sposób '' brutalny '' zostały przerwane przez działania wyzwoleńcze .Skoro tak podziwiamy temat rocznika 1939-1945. Tłem będzie MAIN KAMPF. Odsyłam na you tube relacja p. Dariusza Kwietnia ciekawe relacje ze zdarzeń owego okresu choć by z terenów Dolnego Śląska gdzie dokonywano doświadczeń .Historia dowodzi że Niemcy to zawsze niebezpieczeństwo dla innych narodów nawet w w kulturze. Amen!!!
~A-tam 27-01-2013 17:01
Już jest początek III -ej światowej rasy aryjskiej !!!!!!!!!! Wezwanie Dr. Ratha do mieszkańców Niemiec, Europy i całego świata, Berlin - YOU TUBE - Może by wreszcie tak zmądrzeć zwolennicy niemiec ????????Jeżeli już niemieckie autorytety doszły do takich wniosków!!!!
~mare 27-01-2013 18:01
Do wszystkich ..., którzy wymądrzają się na tym nieszczęsnym forum : najpierw trzeba zobaczyć, aby móc coś powiedzieć na ten temat. Nikt z wyżej wymądrzających się nie był na spektaklu a głupoty wypisuje. Spektakl był świetnie zagrany, od dawna w Norwidzie nie było równie dobrego spektaklu zarówno pod względem wykonania jak i treści. A poza tym -czy nikt nie słyszał o kwaterze hitlera w Kętrzynie ?!
~Do chwdp 28-01-2013 7:14
Piszesz " dla biedaków pozostaje darmowa Jelonka" Jakoś się tak składa, że Ciebie na tej Jelonce zawsze najwięcej...
~widznowy 28-01-2013 13:09
Najpierw zajrzeć choćby do wiki... a potem pisać. A wszystkich ... zapraszam na ten spektakl,który jest dokładnie przeciwieństwem tego co piszą biedne ... Momentami zabawny a chwilami wręcz wstrząsający tekst,który poparty wyśmienitą grą Dudzika sprawia, że się nie czuje realnego miejsca ani czasu. Świetna reżyseria. Wciąga... Gratulacje!!
~widznowy 28-01-2013 13:26
Najpierw zajrzeć choćby do wiki... a potem pisać. A wszystkich ... zapraszam na ten spektakl,który jest dokładnie przeciwieństwem tego co piszą biedne ... Momentami zabawny a chwilami wręcz wstrząsający tekst,który poparty wyśmienitą grą Dudzika sprawia, że się nie czuje realnego miejsca ani czasu. Świetna reżyseria. Wciąga... Gratulacje!!
~ 28-01-2013 16:17
Poczytaj a potem pisz!!!!! : sztuka ta jest ANTYNIEMIECKA. Nie sugeruj sie tytulem. Ludzie, gdzie wy zyjecie, co wy czytacie.....Wielką popularność przyniosły Brychtowi przede wszystkim Dancing w kwaterze Hitlera i Raport z Monachium. W pierwszej z tych książek, w opowiadaniu tytułowym do głosu dochodzą akcenty antyniemieckie i krytyka tzw. bananowej młodzieży.SZTUKA JEST NA WSKROS ANTYNIEMIECKA, a glupole sugeruja sie tytulem...jakie to zalosne, gdy czyta sie tylko komiksy....
~ 28-01-2013 16:25
Szkoda, ze nie znajac noweli wypowiadacie sie na temat spektaklu. Podejrzewam, ze teksty Hlaski, Mrozka i wreszcie Brychta sa wam bardzo obce. A szkoda.Teksty Brychta sa na wskros antyniemieckie i antywojenne. Poczytajcie- pogadamy. Glupkowate uwagi na temat spektaklu zostawcie dla siebie, bo sie osmieszacie. Pierwszy czytelnik nazywa sie...myslicielem. Hmmm....szkoda slow. Wypowiedz jak golab o parapet. Byle cos napisac, nagadac, naklikac w komputer. Taki jest poziom tu na Jelonce. Nie wiedza, a pisza, az sie kurzy. Byleby napisac.
~widznowy 28-01-2013 16:33
Najpierw zajrzeć choćby do wiki... a potem pisać. A wszystkich ... zapraszam na ten spektakl,który jest dokładnie przeciwieństwem tego co piszą biedne ... Momentami zabawny a chwilami wręcz wstrząsający tekst,który poparty wyśmienitą grą Dudzika sprawia, że się nie czuje realnego miejsca ani czasu. Świetna reżyseria. Wciąga... Gratulacje!!
~ 28-01-2013 17:07
28-01-2013 14:14 | ~ | *.dynamic.chello.pl (89.70.*.*) Człowieku, widziałeś ten tytuł? widziałeś? to ty nie piernicz głupot tylko się historii poucz trochę. Poczytaj kto to był hitler, bo widze ze z wiedzą to nie tęgo
~ 28-01-2013 17:11
Taki poziom reprezentuja czytelnicy Jelonki. Przeczytali jedno slowo: hitler. Reszta im niepotrzebna, by sie na lamach jelonki "historycznie" wypowiedziec. Nowela Brychta jest antyniemiecka, jak i tez poglady tego autora.Przeczytaj "Raport z Monachium", to moze zrozumiesz. I nie czepiaj sie slowa Monachium, ze niby "opiewanie Niemiec". Ludzie, zacznijcie czytac i ogladac cos innego, niz M jak Milosc, bo przepadniecie....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group