Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6587
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dziewczęce wróżby

Środa, 30 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:41
Autor: agata
Jelenia Góra: Dziewczęce wróżby
Fot. Renata
Wedle popularnego kiedyś przysłowia - Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja - 29 listopada, czyli wigilia św. Andrzeja, zwana popularnie andrzejkami, od wieków była i jest dniem wróżb dziewczęcych dotyczących miłości i małżeństwa. Jest więc w pewnym sensie świętem matrymonialnym.

Pierwsze wzmianki o andrzejkowych wróżbach w Polsce pochodzą z 1557 roku. Marcin Bielski opisuje lanie wosku na wodę w jednej ze swych sztuk.
Zwyczaj wróżenia w Andrzejki pochodzi ze starożytnej Grecji, i jest bardzo rozpowszechniony w całej Europie. Nie tylko bowiem w Polsce, ale i także w Niemczech, Szwajcarii, na Słowacji, w Czechach, w Rosji, Rumunii, Węgrzech i oczywiście w krajach śródziemnomorskich, panny na wydaniu starają się różnymi sposobami poznać imię i wygląd przyszłego męża. Wróżby andrzejkowe łączą też w sobie znacznie starsze wierzenia, według których w tym okresie przybywają na ziemię duchy z zaświatów i można zapytać je, za
pośrednictwem wróżb, o najbliższą przyszłość. Wiele z nas będzie dzisiejszego wieczora (przy złotym trunku) bawić się w gronie przyjaciół, więc przypomnijmy sobie kilka wróżb, które można zastosować, po pierwsze: ku uciesze towarzystwa, a po drugie: oczywiście po to, aby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości.

Trzeba zapamiętać, kto nam się przyśni w noc św. Andrzeja.
A żeby w tę noc się przyśnił się nam ukochany, czy przyszły małżonek, trzeba koniecznie pod prześcieradło lub pod poduszkę włożyć jakąś część męskiej garderoby (kiedyś wkładano spodnie), a kołdrę przed samym spaniem dobrze przetrzepać. Niestety może zdarzyć się i tak, że nawiedzi nas zły duch. Aby temu przeciwdziałać należy natrzeć się przed snem czosnkiem lub połknąć jeden ząbek tuż przed samym snem. Tego przepisu lepiej nie stosować w towarzystwie, gdyż ukochany prędzej ucieknie.

W dawnych czasach w Polsce południowo-zachodniej palono przez całą noc tzw. ognie
św. Andrzeja czyli wielkie ogniska rozpalane w obejściach, a strzegące domostwa przed demonami. Ten sposób także trzeba jednak odłożyć do lamusa, bo zamiast demonów na pewno pojawi się straż pożarna.

Popularną wróżbą jest puszczanie na wodzie (w misce, w dużym garnku) dwóch malutkich świeczek, z których jedna symbolizuje wróżącego, druga tego, kogo się kocha. Świeczki płyną w łupinkach od orzecha włoskiego i jeśli podpłyną do siebie i spotkają, to zapowiada rychłe spełnienie miłości.

Najczęściej stosowanymi przez dziewczyny wróżbami, są: wróżenie z bucików i lanie roztopionego wosku na wodę. Wróżba z butów polega na zdjęciu trzewika z lewej nogi i rzucenie go przez ramię do tyłu. Jeśli but upadnie noskiem w stronę drzwi, właścicielka rychło wyjdzie za mąż. Bardziej znane i praktykowane jest także ustawianie butów jeden za drugim w kierunku drzwi. Czyj but pierwszy dotknie progu, ta dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż.

Na czym polega wróżenie za pomocą wosku, chyba nikomu nie trzeba opisywać.
Wosk koniecznie musimy przelewać przez dziurkę od starego klucza. Do wróżenia woskiem potrzebna jest przede wszystkim bujna wyobraźnia, bo czasem trudno w kształtach na ścianie, rzucanych przez woskowy odlew, dopatrzyć się czegokolwiek, a tym bardziej sylwetki narzeczonego. Zresztą wróżbę tę stosuje się nie tylko w tym celu - poznania ewentualnego męża, ale i po to, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. I tak: kiedy kształt na ścianie będzie przypominać pierścionek oznacza to, że czeka nas wielkie powodzenie u płci przeciwnej lub zaręczyny. Kiedy będzie to drzewo, oznaczać to będzie, że nasz przyszły ślubny będzie bardzo ważną osobą: lekarzem, prawnikiem lub nawet ministrem! Jeśli cień na ścianie będzie kształtu pióra to poślubimy pisarza albo dziennikarza, a jeśli
kwiatu, wtedy trafi nam się mąż bardzo przystojny, ale wyjątkowo głupi. Gorzej już
być nie może?

To dopiero początek. Złą wróżbą będzie także dziecko, kot, pies. Wtedy czeka nas
staropanieństwo. Sowa i dom zapowiadają na naszej drodze jakieś niebezpieczeństwo.
Za to takie kształty cienia na ścianie, jak: anioł, serce, pieniądz, moneta, orzeł, czy gwiazda są jak najbardziej pożądanymi, bo przepowiadają kolejno: szczęście, wielką miłość, majątek, spełnienie celu do jakiego dążymy i bogactwo.

W dawnych czasach wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie i mogły w nich
uczestniczyć wyłącznie dziewczęta na wydaniu. Żadna mężatka, żaden chłopiec czy
mężczyzna nie mieli prawa brać udziału we wróżeniu. Młodzi mężczyźni wróżyli sobie kiedyś w "Katarzynki" przypadające 24 listopada. Obecnie odbiega się od tradycji i andrzejki stały się świętem, na którym wróżą sobie wszyscy, wszystkim i wszystko, a co najważniejsze - przepowiednie traktowane są ze śmiechem i z przymrużeniem oka.

W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka tajemnicy skrywającej przyszłość. Spotkanie w ten magiczny wieczór w większym gronie przyjaciół spowoduje, że zabawa będzie znacznie bardziej interesująca, kiedy jednak będziesz musiała spędzić ten wieczór samotnie nie załamuj się istnieje bowiem wiele wróżb do których nie
potrzebujesz towarzystwa.
Możesz np. wybrać się na spacer, a wracając do domu, policzyć latarnie. Jeśli liczba
jest parzysta, ślub niedaleki. Możesz też , mijając je, powtarzać w myślach: kawaler, rozwodnik, wdowiec i znów kawaler...... Na kogo wypadnie przy ostatniej latarni , ten będzie twój.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group