Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 6109
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Dzień Niepodległości pod Szrenicą

Sobota, 12 listopada 2016, 8:43
Aktualizacja: Niedziela, 13 listopada 2016, 8:32
Autor: Robert Czepielewski
Szklarska Poręba: Dzień Niepodległości pod Szrenicą
Fot. Robert Czepielewski
Koncertem pieśni legionowych w kościele pw. Bożego Ciała rozpoczęły się obchody Dnia Niepodległości w Szklarskiej Porębie. Wczoraj (11.11) o godz. 10.00 w tym samym kościele odbyła się msza święta koncelebrowana za Ojczyznę. Następnie o godzinie 12.00 na skwerze Jana Pawła II odbyła się główna uroczystość, w której wzięli udział mieszkańcy Szklarskiej Poręby, władze gminy, instytucje miejskie oraz zaproszeni goście.

Po laudacji wygłoszonej przez burmistrza miasta Mirosława Grafa, w programie artystycznym wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 oraz z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne.

Po części artystycznej uczestnicy święta złożyli kwiaty pod pomnikiem na skwerze Jana Pawła. - Chciałbym podziękować wszystkim za obecność tutaj i w kościele. Większość mieszkańców Szklarskiej Poręby rozumie, co to znaczy patriotyzm. Dowodem tak duża liczba uczestniczących w obchodach dzisiejszego święta – powiedział burmistrz Szklarskiej Poręby.

W uroczystości wzięła udział także kilkuosobowa grupa z Szamotuł, która od kilkudziesięciu lat bierze udział w obchodach na terenie całego kraju. W tym roku przybyli do Szklarskiej Poręby. – Od 25 lat wyruszamy w Polskę, by zobaczyć jak obchodzone jest to święto - mówi Jan Pomorski z Szamotuł. -Byliśmy między innymi w Białowieży, Roztoczu i wielu innych miejscowościach. Fantastycznym pomysłem w Szklarskiej Porębie było zaproszenie dzieci. Ich występ naprawdę stworzył niesamowite wrażenie. Jedyne czego mi brakowało, to mało flag w mieście – dodał.

Z kolei Mateusz Nadolny, także członek grupy z Szamotuł, zaznaczył że w małych społecznościach takich jak w Szklarskiej Porębie przebieg uroczystości przebiega spokojnie bez żadnych zakłóceń tak jak w dużych miastach.

Gościem wczorajszego Święta Niepodległości był także Henryk Dąbrowski z Chicago. - Jestem pod wrażeniem uroczystości w Szklarskiej Porębie. W Stanach Zjednoczonych w środowisku polonijnym obchodzimy Święto Niepodległości w bardzo ograniczonym zakresie. Najczęściej świętujemy uczestnicząc przeważnie w okolicznościowej mszy. Nie ma spotkań czy też wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych – opowiadał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group