Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7307
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dzieła Mistrzyni w małej galerii

Środa, 9 kwietnia 2008, 19:09
Aktualizacja: 19:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dzieła Mistrzyni w małej galerii
Fot. TEJO
Obrazy i rysunki Urszuli Broll można od środy oglądać w Małej Galerii Obrazów przy placu Ratuszowym. Wernisaż zaszczyciła swoją obecnością sama Artystka.

To godne podkreślenia, bo Urszula Broll jest osobą niezwykle skromną i unika rozgłosu. Zgodziła się jednak przyjąć zaproszenie Beaty Czystołowskiej, gospodyni Małej Galerii Obrazów, oraz Janiny Hobgarskiej, dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych.

- Urszula jest artystką niepokorną. Miały z nią kłopot władze poprzedniego systemu – mówiła J. Hobgarska nakreślając sylwetkę bohaterki wydarzenia. Malarka pochodzi ze Śląska. Maluje od wczesnych lat 50-tych. Była związana ze środowiskiem artystycznym Stalingogrodu (tak do 1956 roku nazywały się Katowice). 25 lat temu przyjechała w Karkonosze i osiedliła się w Przesiece.

- Ludzie nawet nie wiedzą, że mamy w regionie kogoś tak wielkiego – cytowała Janina Hobgarska jednego z komentatorów Jelonki. O samych swoich dziełach – mandalach, pejzażach i rysunkach, które zgromadzono w Małej Galerii Obrazów, Urszula Broll nie chciała mówić. – Sztuki nie należy tłumaczyć, ją się chłonie, jak muzykę – podkreśliła. Dodała jednak, że jej twórcza praca pozwoliła jej na poznanie reguł geometrii, które były bardzo przydatne zwłaszcza przy tworzeniu mandali.

Artystka jest przedstawicielką kubizmu w sztuce polskiej. Z grupą Oneioron, z którą działała w latach 60-tych ubiegłego wieku była współtwórczynią swoistej rewolucji w szarej i powtarzalnej ówczesnej rzeczywistości świata artystycznego.

W przytulnym wnętrzu MGO przy pl. Ratuszowym 52 można obejrzeć prace Urszuli Broll: wyciszone pejzaże karkonoskie, pełne szczegółów i zadziwiające widza rysunki, na których zawsze można odkryć nowe elementy, oraz wspomniane już mandale.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group