Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7231
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dzięki cystersom Cieplice perełką

Niedziela, 6 września 2009, 7:41
Aktualizacja: 11:44
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dzięki cystersom Cieplice perełką
Dzięki projektowi Muzeum Przyrodnicze przeprowadzi się z ciasnego Pawilonu Norweskiego do przestronnej, ale dziś jeszcze zaniedbanej, siedziby w centrum uzdrowiska. Na zdjęciu dyrektor placówki Stanisław Firszt.
Fot. TEJO
Jest szansa, że do końca roku Cieplice zostaną uznane za jedno z centrów cysterskiego szlaku. Do zaniedbanego zespołu pocysterskiego trafi Muzeum Przyrodnicze, a śladami dawnych zakonników tłumnie będą wędrowali turyści.

Aby tak się stało, miasto wnioskuje o pieniądze w funduszach unijnych. Na realizację południowo-zachodniego szlaku cysterskiego środki mają pochodzić z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Regionalny Program Operacyjny umożliwi sfinansowanie prac w zespole pocysterskim. Ten projekt pozytywnie przeszedł już weryfikację formalną. Obecnie czeka na kolejne etapy.

– Jest bardzo duża szansa, że miasto otrzyma środki na realizację tego naszego pomysłu, a realizacja południowo-zachodniego szlaku cysterskiego bardzo ładnie się z nim uzupełni – powiedział nam Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Wnioskowana kwota na realizację zespołu pocysterskiego to około 10 mln złotych. Pomoże to w wyremontowaniu i zaadaptowaniu na siedzibę Muzeum Przyrodniczego, punktu informacji turystycznej oraz Cieplickiego Centrum Kultury w zaniedbanych dziś obiektach cieplickiego klasztoru.

Projekt południowo – zachodniego szlaku cysterskiego natomiast zakłada powstanie w Cieplicach dwóch parkingów, infokiosków zlokalizowanych w różnych częściach kurortu. Powstaną sanitariaty. Będzie też stosowne oznakowanie drogowe. Szacowana wartość tego zadania to z kolei 3200 tys. zł.

– Mamy nadzieję, że w krótkim czasie te kilkanaście milionów złotych zostanie tam zainwestowane, przy 85 procentach finansowania zewnętrznego – mówi Zbigniew Szereniuk. By otrzymać 85 procent dofinansowania, miasto musi znaleźć operatora do zarządzania parkingami i infokioskami itd. Wówczas Jelenia Góra nie musiałaby ponosić kosztów utrzymania tych obiektów. Nie może bowiem wprowadzić opłat za te usługi ponieważ wówczas kwalifikowałoby się to jako tzw. pomoc publiczna i miastu przysługiwałoby nie 85, ale 40 procent dofinansowania.

– Trzeba również pokreślić, że projekt południowo-zachodniego szlaku cysterskiego jest to o tyle trudny, że miasto realizuje go w formie partnerstwa z innymi gminami i województwami, w których dziejach pojawił się zakon cystersów. W sumie to 17podmiotów. Liderem projektu jest co prawda województwo dolnośląskie, jeśli jednak jeden z partnerów się wyłamie i nie spełni wymaganych warunków, cały projekt legnie w gruzach.

Jak mówi Zbigniew Szereniuk, według optymistycznego założenia, że tak się nie stanie, obydwa projekty powinny być rozstrzygnięte i umowy podpisane do końca bieżącego roku, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
659
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group