Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4650
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Działo się w Jagniątkowie

Sobota, 14 sierpnia 2021, 6:00
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Działo się w Jagniątkowie
Fot. Archiwum K. Tęczy
Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze – Jagniątkowie zorganizowało Dzień Otwartych Drzwi. Miało to związek ze 120 rocznicą wprowadzenia się pisarza do willi Łąkowy Kamień. Tym razem na chętnych czekali pracownicy muzeum, którzy oprowadzali grupy w sposób odbiegający od zwykle przyjętego. Ci, którzy skorzystali z takiego zwiedzania, mogli spojrzeć na to miejsce inaczej niż do tej pory.

Pierwszym elementem „Otwartych Drzwi” było otwarcie wystawy „Jan Kasprowicz – od Kujaw do Tatr”. Zanim jednak to nastąpiło, przybyły do Jagniątkowa dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Marcin Wożniak przybliżył sylwetkę Jana Kasprowicza. Okazało się, że ten niezwykle uzdolniony człowiek nie miał lekkiego życia. Dzięki jednak swojej ciężkiej pracy i odrobinie szczęścia w życiu osiągnął pozycję, jaka wydawałoby się była dla dziecka z rodziny chłopskiej w tamtych czasach niemożliwa do osiągniecia. Ten prosty chłopiec został profesorem na Uniwersytecie Lwowskim. Na otwartej wystawie mogliśmy zobaczyć wiele jego prac, zwłaszcza tłumaczeń poczytnych pozycji, które to zapewniły mu życie na odpowiednim poziomie.

Możemy zadać sobie pytanie: dlaczego w Muzeum Gerharta Hauptmanna zorganizowano wystawę poświęconą Janowi Kasprowiczowi? Otóż, jak się okazuje, był to trzeci z poetów, który tłumaczył dzieła noblisty. Oprócz niego tłumaczami dzieł mieszkańca Jagniątkowa byli Maria Konopnicka i Leopold Staff.

Drugim, jakże zaskakującym elementem „Otwartych Drzwi” był wykład Dominika Marcinkowskiego z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych pt. „Olimpiada za drutami”, w którym przedstawił życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945. Któż z nas wiedział, że w obozach jenieckich organizowano zawody sportowe? A jak się okazuje organizowano tam także konkurencje w ramach nielegalnych olimpiad.

Trzecim elementem spotkania było otwarcie wystawy „Noblista pod lupą. Gerhart Hauptmann na znakach pocztowych świata”. Było to wyjątkowe przedstawienie dotyczące upamiętnienia noblisty. W otwarciu wystawy oprócz dyrektora Muzeum Janusza Skowrońskiego, który opowiedział o pracach jakie muzeum musiało wykonać by doprowadzić do powstania takiej wystawy uczestniczył dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich, który dziękując za możliwość współpracy przy organizacji wystawy przekazał specjalnie wydaną publikację. Jest to kolejny Zeszyt Historyczny wydrukowany w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy działającej w Związku Gmin Karkonoskich. Zeszyt ten jest także katalogiem do wspomnianej wystawy. Krzysztof Tęcza prowadzący Pracownię przedstawił założenia jakie przyświecały przy tworzeniu Zeszytów Historycznych.

W ramach oprawy artystycznej otwarcie tej wystawy było poprzedzone występem zespołu folklorystycznego z Lubania „Echo Bukowiny”.

Na zakończenie części wykładowej Marcin Wawrzyńczak, przedstawiciel wydawnictwa „Wielka Izera”, zaprezentował wydane do tej pory pozycje, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie ludzi mieszkających w Górach Izerskich oraz jak wyglądały w tamtych czasach wędrówki górskie. Jestem pewien, że każdy kto przybył w tym dniu do Jagniątkowa znalazł coś co go zainteresowało, a przy okazji dowiedział się czegoś nowego o naszym regionie i ludziach z nim związanych.

Twoja reakcja na artykuł?

18
82%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group