Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 14404
Zalogowanych: 31
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnieżka: Dyski do remontu

Poniedziałek, 14 października 2019, 6:25
Aktualizacja: Środa, 16 października 2019, 10:18
Autor: WAC
Śnieżka: Dyski do remontu
Fot. WAC
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.

Właściciel obiektu - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozpoczął przygotowania do jego renowacji. We wrześniu wyczyszczono obiekt ze zbędnych rzeczy, które wywieziono ciężarówkami, zabezpieczono nieszczelności i rozstawiono urządzenia zabezpieczające najbardziej newralgiczne miejsca przed wilgocią. Do końca roku poczynione zostaną kroki uruchamiające proces projektowy. Następnym etapem będzie wyłonienie wykonawcy remontu. Równocześnie prowadzone są rozmowy na temat zagospodarowania dolnego dysku budynku, w którym działała w przeszłości restauracja.

Plany mamy ambitne i chcemy je szybko zrealizować - mówi Przemysław Ligenza, dyrektor IMGW. - Dużo mówiło się na temat Śnieżki, ale teraz postawiliśmy jasny cel - ma ona być wizytówką Instytutu oraz być miejscem, gdzie turyści będą mogli odpocząć, skorzystać z udogodnień oraz poznać historię IMGW.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce to jedna z dwóch takich placówek w Polsce. Druga znajduje się w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Charakterystyczny budynek dzisiejszego obserwatorium, składający się z trzech połączonych dysków, powstał w 1974 r. Pomiary meteorologiczne na najwyższym szczycie Karkonoszy prowadzone są nieprzerwanie od niemal 140 lat. W marcu 2009 r., w budynku obserwatorium na Śnieżce doszło do katastrofy budowlanej. Dysk górny zawalił się i oparł na środkowym. Wówczas remont budynku obserwatorium trwał dwa lata, a konstrukcja górnego dysku została tak wzmocniona, aby wytrzymać kilka razy większe obciążenia.

Twoja reakcja na artykuł?

51
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
734
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
 
Aktualności
Trwa oczekiwanie na wyniki w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group