Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 6179
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Dworzec oficjalnie otwarty

Czwartek, 25 marca 2021, 9:08
Aktualizacja: 9:08
Autor: Przemek Kaczałko
Szklarska Poręba: Dworzec oficjalnie otwarty
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (24.03) odbyło się oficjalne otwarcie budynku dworca Szklarska Poręba Górna. Inwestycja PKP S.A. całkowicie odmieniła wizerunek zabytkowego obiektu, a wkrótce część pomieszczeń zagospodarują dzierżawcy, w tym samorząd miasta pod Szrenicą.

Obiekt został wybudowany w 1902 roku, a następnie rozbudowany, zyskując obecny kształt w 1919 roku. Renowacji poddano elewacje wszystkich obiektów tworzących kompleks wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą podkreśla nowa iluminacja. Szczególnie okazale prezentuje się elewacja budynku głównego. W dolnej jej części oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę charakterystyczną dla stylu górskiego w tym rejonie. Pomiędzy tymi dwoma częściami wykonano jasny, ryflowany tynk. Historyczne piękno odzyskały również parterowe części dworca. Na wschodniej konserwację przeszła drewniana okładzina. Z kolei na zachodniej renowacji poddano elewację w stylu muru pruskiego. Warto zwrócić uwagę na ciekawą stolarkę okienną i drzwiową. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji - informuje Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji PKP S.A.

Przebudowa dworca objęła również jego wnętrze, które zyskało nową aranżacje i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. Znajdziemy w niej przestronny, kolebkowo sklepiony hol – poczekalnię, z ostrołukowymi oknami znajdującym się w części północnej i południowej, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową – symbol transportu szynowego. W holu podróżni znajdą ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety - dodał przedstawiciel spółki.

Ponadto, część pomieszczeń na parterze zagospodaruje gmina Szklarska Poręba, która chce uatrakcyjnić ofertę Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, o czym więcej napiszemy w osobnym artykule.

PKP prowadzi obecnie największy w swojej historii program modernizacji dworców. Do 2023 roku oddamy blisko 200 nowych lub zmodernizowanych obiektów. Dolny Śląsk jest szczególnie bogaty pod względem sieci linii kolejowych, co wynika z historii tego regionu, więc liczba obiektów jest szczególnie dużo. Do 2023 roku na Dolnym Śląsku oddamy 19 nowych obiektów - w tym roku to już czwarty dworzec, który oddajemy do użytku - powiedział Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. - Dworzec w Szklarskiej Porębie jest obiektem zabytkowym i wszelkie prace były uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków - dodał przedstawiciel spółki kolejowej, który jednocześnie dziękował samorządowi Szklarskiej Poręby za współpracę, a wykonawcy za fachowe wykonanie. W części hosteowej znajdą się 22 miejsca noclegowe - spółka poszukuje zainteresowanego jej prowadzeniem.

W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej sprawiła, że budynek stał się też bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku od wewnątrz, a także montaż w nim stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Olbrzymią metamorfozę przeszło otoczenie dworca, W sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowano wiatę, w której części zamontowano stojaki rowerowe. Co istotne, w czasie przebudowy dworca swoją inwestycję związaną z przebudową ulicy oraz ciągów pieszych prowadzących do dworca realizowała również gmina. W ramach nowej aranżacji placu przed dworcem powstaje również punkt widokowy.

Przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Wartość zakończonej inwestycji to 22,5 mln złotych brutto. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt przebudowy dworca w Szklarskiej Porębie Górnej opracowała pracowania architektoniczna An Archi Group sp. z o.o., a wykonawcą prac budowlanych była firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o .o., którą znamy m.in. z remontu jeleniogórskiego Ratusza czy Teatru Norwida w Jeleniej Górze.

W uroczystym otwarciu obiektu oprócz inwestora (PKP S.A), wykonawcy (Castellum) oraz miasta Szklarskiej Poręby, wzięli udział przedstawiciele Rady Powiatu Karkonoskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

60
83%
Cieszy
3
4%
Hahaha
1
1%
Nudzi
4
6%
Smuci
0
0%
Złości
4
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
643
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group