Czytających: 10631

Puchar Świata: Dwoje Polaków na podium klasyfikacji generalnej PŚ

Czwartek, 17 lipca 2014, 23:25
Aktualizacja: 23:31
Reprezentanci Polski, zawodnicy Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki odnieśli wielki sukces plasując się na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ICF we freestyle’u kajakowym.

Zofia Tuła w finałowych zawodach Pucharu Świata w Sort zajęła czwarte miejsce i tym samym obroniła pozycję wiceliderki w kategorii K1SK i jako pierwsza polska zawodniczka w historii zajęła drugą lokatę w klasyfikacji generalnej. Zaraz po niej w finale K1SM (mężczyzn) również czwarte miejsce wywalczył Tomasz Czaplicki. Pozwoliło mu to obronić trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Już po raz drugi w swojej karierze Tomek stanął na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata we freestyle’u kajakowym w kategorii K1SM. W 2012 roku ostatecznie sklasyfikowano go na drugim miejscu.

Rezultaty zawodników Karkonoskiego Klubu Kajakowego mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby startowali na odpowiednich do tej kategorii kajakach, tzw. kajakach squirtowych. Pomimo braków sprzętowych Zofia Tuła, Tomasz Czaplicki (oboje z KKK Jelenia Góra) i Bartosz Czauderna (KKK Kraków) zdobyli łącznie cztery medale podczas tegorocznej edycji Pucharu Świata w kategorii K1SK i K1SM.

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki zajęli też bardzo dobre, wysokie pozycje w rywalizacji K1K i K1M. Podczas zawodów finałowych Zosia awansowała do ścisłego finału K1K i zajęła w nim ostatecznie piąte miejsce. Pozwoliło jej to wraz z wynikami z Millau (Puchar Świata nr 1) i Salt (Puchar Świata nr 2) zająć piąte miejsce w klasyfikacji generalnej K1K.

Tomasz ostatecznie zajął ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej K1M, a w zawodach finałowych w Sort otarł się o ścisły finał zajmując siódme miejsce.

Był to bardzo udany Puchar Świata dla naszych kajakarzy. Zarówno Zosia, jak i Tomek odnotowali dużą poprawę wyników w poszczególnych zawodach w porównaniu do poprzedniej edycji Pucharu z 2012 roku.

Nasi kajakarze rozpoczynają właśnie przygotowania do mistrzostw Europy, które odbędą się pod koniec sierpnia w Bratysławie (Słowacja). Zmagania we freestyle’u kajakowym i innych odmianach kajakarstwa tradycyjnie zagoszczą w Jeleniej Górze między 5 a 7 września. W tym roku poza freestyle’m kajakowym na rzece Bóbr zagości po raz pierwszy w Polsce „8 ball” i „Creek Race”.