Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9860
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dwóch światłych ludzi doby reformacji z Jeleniej Góry

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 8:01
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Dwóch światłych ludzi doby reformacji z Jeleniej Góry
Jelenia Góra, kościół św. Erazma i Pankracego/fot. Wikipedia
Fot. Archiwum S. Firszta/fot. Internet
Na początku XVI wieku za sprawą, m.in. augustianina Marcina Lutra, na terenach Europy Środkowej pojawiły się ruchy związane z reformą Kościoła Katolickiego. Wśród wielu osób, które zafascynowały się tą nową falą płynącą z Zachodu znaleźli się też mieszkańcy Jeleniej Góry. Część z nich aktywnie włączyła się w ten modny wówczas ruch reformatorski.

Należeli do niego m.in. Stanislaus Saur i Pankracy Klemm. Stanislaus Saur urodził się ok. 1469 roku w Lwówku Śląskim. Jako siedemnastolatek w 1486 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które ukończył w 1490 roku i otrzymał tytuł bakałarza. W 1492 roku został wydalony z tego miasta za udział w miejskich rozruchach. W 1496 roku pojawił się we Wrocławiu gdzie otrzymał stanowisko notariusza w kancelarii biskupa wrocławskiego Hansa Rohta, przez którego został mianowany w 1504 roku kanonikiem w kolegiacie św. Krzyża we Wrocławiu. Po śmierci biskupa, w 1507 roku wyjechał na studia do Wiednia, z których powrócił rok później do Wrocławia. Dzięki wsparciu nowego biskupa Hansa Turzo (absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego) w imieniu starosty Śląska, Franciscus Ruprecht mianował go (jako ostatniego w ten sposób) na proboszcza kościoła św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Saur, choć sam bardzo rzadko przebywał w tym mieście, bo zarządzał poprzez wikariusza Walentego Winklera, udało mu się wyremontować walącą się już plebanię. W 1523 roku, przyjął z rąk hrabiego Ulryka I Schaffgotscha, jako dar dla kościoła, wspaniały ornat wyszywany perłami (Schaffgotsche przeszli na protestantyzm w 1526 roku).

Z powodu ciągłego pobytu we Wrocławiu, Rada Miasta Jeleniej Góry, która w większości sprzyjała ewangelikom, usunęła go w 1524 roku z funkcji proboszcza i na to miejsce powołała pierwszego pastora, który przybył ze Złotoryi, Georga Langnickela. Saur zmarł we Wrocławiu.

Pankracy Klemm urodził się ok. 1476 roku w Jeleniej Górze. Imię, jak wielu chłopców urodzonych w tym mieście, otrzymał za jednym z patronów kościoła farnego – św. Pankracego. Jako młodzieniec wstąpił do dominikanów. Wyjechał do Gdańska, gdzie w 1478 roku został kantorem w kościele św. Jana. Na początku XVI wieku wyjechał na pogłębienie studiów do Niemiec. Tam zapoznał się z nowymi prądami reformatorskimi płynącymi z Wittembergii. Po wystąpieniu Marcina Lutra powrócił do Gdańska, gdzie od 1525 roku był kaznodzieją w kościele św. Jana. Za głoszenie nowych myśli reformatorskich biskup kujawski Mikołaj Drzewicki, chciał go wydalić z diecezji, ale Rada Miasta Gdańska stanęła w jego obronie i dlatego pozostał na swoim stanowisku. Dodatkowo powierzono mu stanowisko kaznodziei w kościele Mariackim, którego proboszczem był Jan Dantyszek. W związku z tym, że proboszcz był często na wyjazdach, Klemm otwarcie zaczął głosić nauki Lutra. Proces reformacji chciał zatrzymać w Gdańsku kolejny biskup kujawski, Karnkowski, a nawet sam król Zygmunt I Stary. Ale wobec oporu Rady Miejskiej, którą w większości opanowali ewangelicy, Klemm pozostał na swoim stanowisku. W 1536 roku Rada przy kościele Mariackim ustanowiła urząd pastora, który objął Pankracy Klemm.

W 1539 roku jadąc do Wittembergii Klemm zatrzymał się na krótko w Jeleniej Górze i spotkał się z grupą miejscowych ewangelików. Następnie ruszył dalej na spotkanie z Marcinem Lutrem. Kiedy po roku pojawił się w Gdańsku, kolejny biskup kujawski Mikołaj Dzierżgowski, przeciwnik luteranizmu, próbował wpłynąć na Radę Gdańska, aby usunęła Klemma ze stanowiska, ale ta stanęła za nim murem. Pankracy Klemm zmarł 21 września 1546 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

26
87%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
560
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group