Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5655
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dwa dni w Bukowcu z historią i sztuką

Wtorek, 10 maja 2016, 7:57
Aktualizacja: 8:04
Autor: S–J
Region: Dwa dni w Bukowcu z historią i sztuką
Nieśwież
Fot. Jolanta Stopka
Ciekawie zapowiada się najbliższy weekend w pałacu w Bukowcu organizowany przez Związek Gmin Karkonoskich. W piątek, 13 maja o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Jolanty Stopki pod tytułem "Twierdze i pałace Rzeczpospolitej".

Autorka stworzyła imponującą i unikalną fotograficzną dokumentację prezentującą to, co przetrwało z twierdz, zamków, rezydencji i pałaców wzniesionych przez narody Rzeczypospolitej Obojga Narodów a znajdujące się dzisiaj na Litwie, Ukrainie, Białorusi. Prowokuje i inspiruje do przemyśleń o dzisiejszym tu i teraz. Stawia pytanie, co dalej z tą wielowiekowa spuścizną.

Wystawa była prezentowane na Ukrainie w Łucku, Tarnopolu, Żytomierzu i Lwowie podczas Polsko Ukraińskiego Wędrującego Festiwalu Filmowego Bo! i wzbudziła duże zainteresowanie. Była nawet „zaaresztowana na kilka dni”... Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ młodego zespołu wokalnego prezentującego biały śpiew archaiczny z repertuarem kresowym. Ciekawie zapowiada się również „żywy obrazek dworski” przygotowany specjalnie na tę okoliczność według pomysłu projektancki mody Urszuli Jonkisz.

Natomiast 14 maja, w sobotę o godz. 11.00 rozpocznie się sesja popularno-naukowa pt „Rozmowy o historii – drogi na zachód”. Zaproszenie przyjęli i z referatami wystąpią m.in. z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich oddziału Jeleniogórskiego, który w tym roku obchodzi 27 lecie istnienia. Z Wielkiej Brytanii specjalnie do Bukowca przyjedzie potomek zacnego rodu Linde z okolic Kołomyi Wojciech Linde Apanowicz. Historię rodziny sięgającej XIV wieku na tle burzliwej epoki przedstawi także Maurycy Kisielnicki z Jeleniej Góry. Prelekcjom towarzyszyć będzie pokaz zdjęć. A na zakończenie pokaz filmu dokumentalnego „Przedwcześnie ścięta róża” w reżyserii studentki Koledzy Kultury i Sztuki z Żytomierza Julii Ogińskiej. Film piękną kresową polszczyzną opowiada o zmarłym w XIX stuleciu polskim kompozytorze Juliuszu Zarębskim.

Dla pasjonatów historii w pałacu Bukowiec zostanie wyłożona „półka z literaturą kresową”. Będą to książki wydane staraniem TMLiKPW zmarłego niedawno Krzysztofa Bulzackiego oraz książkowe wspomnienia Anny Linde Apanowicz „Tam, gdzie nie kwitną czeremchy”. Dla wielbicieli pióra zmarłego niedawno Andrzeja Kępińskiego prezentowana będzie jego ostatnia książka „Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group