Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3759
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Duma czy wstyd?

Wtorek, 17 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 19 kwietnia 2007, 13:32
Autor: Angela
Jelenia Góra: Duma czy wstyd?
Fot. Archiwum
Publikacja wybitnej pilotki III Rzeszy Niemieckiej, jednocześnie jeleniogórzanki Hannie Reitsch.

Wątpliwość mają ci, którzy do ręki biorą książkę Hanny Reitsch „Latanie – moje życie” po raz pierwszy przetłumaczoną w Polsce i to w Jeleniej Górze przez Agnieszkę Kossowską i wydaną przez Janusza Jaremena.

Poniedziałkowe spotkanie w jednej z jeleniogórskich księgarń zorganizowane z okazji wydania tej pozycji zgromadziło wielu gości. Był, miedzy innymi, Ivo Łaborewicz, szef kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego, Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego, tłumaczka Agnieszka Kossowska, wydawca Janusz Jaremen.

Na początek podziękowano wszystkim, którzy przyczynili się do ukazania się książki na rynku. Nie zabrakło także pytań, czy wydawca nie obawia się, że pozycja przyniesie negatywny oddźwięk.
– Nie, ponieważ nie skupiono się w niej na polityce, jaką realizowała w czasie wojny autorka, opisująca swoje przeżycia związane z lotnictwem – powiedział na spotkaniu Janusz Jaremen. Poza tym nie do mnie należy rozliczanie jej z tego, co w czasie wojny robiła poza szkoleniami, jakie prowadziła w Jeleniej Górze. To pozostawiam czytelnikom. Dla mnie najważniejsze w tej książki były przesłanki dotyczące samej Jeleniej Góry w czasie, kiedy opisuje ją autorka – dodał.

Taką wartość książki dla Jeleniej Góry potwierdził również autor przedmowy Ivo Łaborewicz.
– Niewiele z lat trzydziestych i czterdziestych pozostało z dokumentacji Jeleniej Góry – mówi. – Większość z dokumentów z tamtych lat zaginęła. Ta książka jest więc uzupełnieniem tej dokumentacji. Być może nie jest ona tak szczegółowa i dokładna jakbyśmy sobie tego życzyli, niemniej stanowi ważną wartość.

Wydawca kilkakrotnie podkreślał, że Reitsch była wielką pilotką i niezwykłą kobietą. Co do tej niezwykłości wielu jednak miało wątpliwości. Na fakt, że uznana została ona niegdyś za honorową obywatelkę Jeleniej Góry padło z tłumu zdanie „Podobnie jak Hitler”.

Z dystansem podszedł do książki Jacek Musiał.
– Dla lotników opisy zawarte w książce, które dotyczą latania dla naszych lotników mogą być ciekawe, co do pozostałej treści proponowałbym zostawić to czytelnikom – powiedział.
Trudno więc dyskutować nad tym, jak odebrana zostanie ta książka. Za radą wydawcy warto wziąć ją do ręki i samemu przekonać się co tak naprawdę w sobie kryje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
223
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group