Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 3624
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Druga młodość gryfowskiej starówki

Piątek, 30 października 2009, 8:01
Aktualizacja: 8:01
Autor: Angela
REGION: Druga młodość gryfowskiej starówki
Fot. Angela
W najbliższych latach stare miasto w Gryfowie odzyska powoli dawny blask. Pierwszym krokiem będzie odnowienie fontanny i wymiana płytek lastrykowych na kostkę bazaltowo – granitową. – Remont starówki będzie realizowany krok po kroku, rok po roku – mówi burmistrz Olgierd Poniżnik.

Do końca tego tygodnia ma zostać przygotowana pełna dokumentacja rewitalizacji gryfowskiej starówki z kosztorysem. – Dużo chcielibyśmy zrobić, ale nasze możliwości w ramach pozyskania środków unijnych są niewielkie, bo dopiero w przyszłym roku małe miasta do 10 tys. mieszkańców będą mogły skorzystać z 30 mln złotych, jakie są przeznaczone na cały Dolny Śląsk, na wszystkie miasta – wyjaśnia Olgierd Poniżnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego.

– Nie możemy się też spodziewać jakiś wielkich pieniędzy. Zastrzyk 200 – 300 tysięcy złotych, na jakie możemy liczyć, to niewiele w stosunku do potrzeb.
Na rewitalizację całego rynku potrzebna jest szacunkowa kwota około 5 mln złotych, co dla gryfowskiego rocznego budżetu gminy kształtującego się w granicach 25 mln złotych, jest samodzielnie nie do udźwignięcia – dodaje samorządowiec.

Inwestycję trzeba więc rozłożyć na raty. – Zaczęliśmy od remontu ratusza, gdzie w minionym roku został przełożony dach, wymieniliśmy część okien, w tym roku wymienione zostały okna skrzynkowe w sali posiedzeń, w gabinecie burmistrza oraz na pierwszym piętrze, aktualnie okna wymieniane są też na parterze ratusza. Odnawiana jest również elewacja i iglica, elementy zegara – opowiada Poniźnik.

Jeśli pogoda dopisze, na mikołajki samorząd zamierza przekazać ratusz po remoncie w prezencie dla mieszkańców i przyjezdnych. Z czasem zmieni się też otoczenie ratusza i kamienice. – Mamy marzenia i plany, jeśli znajdą się pieniądze, z pewnością uda nam się je zrealizować – mówi optymistycznie burmistrz Gryfowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group