Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2054
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Droższe dzieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 września 2007, 11:01
Autor: Daria
Fot. Daria
Miasto zapłaci tylko za pięć godzin przedszkolnej opieki. Resztę wyciąga z kieszeni rodziców.

Od poniedziałku (1 września) zostały wprowadzone w przedszkolach publicznych w Jeleniej Górze nowe zasady odpłatności. Rodzice, którzy przyprowadzili tam swoje dzieci, na początku roku szkolnego nie kryją zaskoczenia.

I muszą głębiej sięgnąć do portfela, aby zapewnić swoim pociechom przedszkolną opiekę po godz. 13. Powinni też zaopatrzyć się w kalkulator, bo nowy system opłat jest dość skomplikowany.
Miasto zapłaci tylko za pięć godzin pobytu najmłodszych jeleniogórzan. Za wyżywienie i pozostały czas rodzice dołożą z własnej kieszeni. – Bezpłatne przedszkola to iluzja – mówią.

Radni zdecydowali, że rodzice będą podpisywać umowy cywilno-prawne na świadczone przez przedszkola usługi. Wprowadzone przepisy różnicują zasady odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu.

Pobyt dziecka w zakresie realizacji tak zwanej podstawy programowej do pięciu godzin jest bezpłatny. W jeleniogórskich przedszkolach jest to czas liczony od 8.00 do 13.00. Każda godzina pobytu liczona ponad programowe 5 godzin jest naliczana oddzielnie.

I tak za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzice zapłacą po 2 zł za każda godzinę, następne godziny to kwota 0,50 za godzinę. Skomplikowany na pozór system odpłatności ma usystematyzować zasady uczęszczania dzieci do przedszkola.

Następną pozycją w odpłatności za przedszkole są opłaty za wyżywienie. Ustalane będą one na poziomie kosztów zakupu produktów spożywczych. W przedszkolach na terenie miasta kwota ta waha się w granicach 3,60 – 3,80 za każdy dzień pobytu dziecka w przedszkolu. Do tego dochodzi koszt przygotowania posiłku, który jeleniogórski samorząd ustalił na stałym poziomie 1,60 zł za każdy dzień pobytu dziecka w przedszkolu.

Przykładowa opłata za przedszkole za dziecko, które do przedszkola będzie uczęszczało w godz. 7.00 - do 15.00 będzie wynosiła 217,80. Do tej kwoty trzeba będzie jeszcze doliczyć opłatę na rzecz Rady Rodziców, która ustalają Rady Rodziców działające w palcówkach.

Stosowne umowy przedszkola z rodzicami będą podpisywały już na początku września. W nich rodzice określą ilość i godziny, w jakich będą ich pociechy przebywać w przedszkolu.

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu liczone według nowych zasad powinny być szczególnie korzystne dla tych rodziców, których dzieci przebywają w przedszkolu nie dłużej niż 8 godzin.

Przedszkolna konkurencja już zaciera ręce. Tam za opiekę też trzeba zapłacić, ale ceny są często niewiele tylko wyższe od tych proponowanych przez przedszkola samorządowe. I nie ma skomplikowanych rachunków. Opieka nad dziećmi często zapewniona jest, bez dodatkowych opłat, nawet do godz. 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Miły 4-09-2007 12:14
Ten kto to wymuślił albo nie ma dzieci albo jest kompletnym ... mówiąc delikatnie dyletantem!! Przecież to skandal. Czy przedszkola funkcjonują same dla siebie i te zasady są przyjęte żeby administracji przedszkolnej zrobić dobrze, czy placówki te są powołane po to aby ułatwić rodzicom życie w tej coraz bardziej chorej rzeczywistości??!! Czy drodzy Radni chociaż przez chwilę zastanowili się w jakich godzinach przyszło pracować większości rodziców, chyba NIE. Pomijam fakt, że zaproponowana forma rozliczania pobytu dziecka w przedszkolu będzie o wiele droższa od dotychczas obowiązujących zasad. Chyba że ktoś zdecyduje się na oddanie dziecka w godzinach bezpłatnych tj. od 8 do 13. I jeszcze te umowy cywilno–prawne...Absurd kompletny!! Szukając bata dyscyplinującego na rodziców (czytaj: dodatkowych pieniędzy) Radni postanowili oddać wielką przysługę prywatnym placówką, w których nikt nie narzuca z zegarkiem w ręku godzin pobytu dziecka od...do... Bo jeżeli mam płacić tyle samo to chyba oddam swoją pocieche do prywatnego przedszkola w proteście bezmiarowi bezmyślności naszych lokalnych politykierów!!!!
~tubylec z dzieckiem przedszkolnym 4-09-2007 13:27
Te nowe zasady są "jak lokata" – bez sensu. Myslę, ze Radni nawet dokładnie nie przeczytali uchwały, którą podjęli.Przecież Radni tej uchwały nie przygotowywali. Dostali zapewne gotowca od "mądrych główek" z wydziału oświaty. Tego knota mozna zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, bo po pierwsze: jest mało zrozumiały, totez będzie różna interpretacja w różnych przedszkolach, po drugie różnicuje opłaty za różne godziny pobytu dziecka w przedszkolu. Wady tej uchwały mozna wyliczac bez końca. Pan Szereniuk – nowy v–ce prezydent JG powinien niezwłocznie zająć się zmianą tego babola aby nie narażać na śmieszność Rady Miasta i pozostałych włodarzy. Absurdem sa wprowadzone umowy. Oferta przedsdzkola jest dostępna, a rodzice akceptują warunki składając zgłoszenie dziecka do przedszkola. W tym momencie, w swietle prawa jest zawarta umowa cywilnoprawna, a jej warunki zawieraja się w standardowej karcie zgłoszeniowej. Nadmiar formalizmu prowadzi do bałaganu. Współczuje personelowi przedszkoli a zwłaszcza Paniom dyrektorkom, które będa musiały zapewne prowadzić szczegółowe karty pobytu dzieci w przedszkolach a księgowość będzie dodawać różne kwoty za różne godziny. Życzę wytrwałości. Rodzice nie pomstujmy na przedszkola. Te peretensje do dyrektorek są nieuzasadnione.To nie tam wymyślono nowe zasady. Ruszajmy na autorów tego bubla, którzy zapewne przygotowywali projekt w oooooooooogromnym upale i cos om sie przegrzało.
~do Miły 4-09-2007 13:29
Przecież radni nie pracują jak każdy z nas po 12–14 godzin dziennie, tylko od 8 do 13 zatem odpowiedź sama się nasunęła. Darmozjady
~Monika 4-09-2007 13:41
To jest szczyt bezszczelności. Dlaczego my tak dużo musimy płacić za przedszkola a w innych miastach Polskich płaci się o połowę mniej za przedszkole a w Naszym takie stawki od czego to zależy, może ktoś to wytłumaczy. A po wyborach zrobili sobie poklask bo wprowadzili zasadę, że każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu był nieodpłatny i odliczany od całości ale za dużo im z kieszeni zaczeło uciekac i wycofali się z tego. Kiedy zaczniecie robic coś dla społeczeństwa a nie dla siebie OSZUŚCI!!!
~Mama Przedszkolaka 4-09-2007 17:52
To jakaś paranoja...Jeśli pracuję od 7 do 15 i dziecko odprowadzam do przedszkola o 6.55 i odbieram o 15.10,bo przedszkole jest zaraz koło miejsca pracy to zapłacić muszę za dodatkowe 2 godziny dziecka w przedszkolu,bo liczy się pełna godzina zegarowa...Banda idiotów...albo bezdzietnych..
~zdziwiona 4-09-2007 19:41
Przedszkole to instytucja dla dzieci .Rodzic miał poczucie bezpieczeństwa,że może po pracy coś jeszce załatwić nie angazując w to dziecko np lekarza czy zakupy i spokojnie go odebrać a teraz z wywalonym jęzorem z pracy po dziecko , bo ma limit czasowy paranoja .
~mamaitata 4-09-2007 20:12
Dzis byłam na zebraniu rodziców i te przepisy mnie i męża conajmniej zaskoczyły. najbardziej fakt, że deklarując godziny dziecka, musisz pamiętać o tym, że nie możesz sie spóźnić po dziecko, bo choćby 5 minut, płacisz karę – dosłownie!!! 18 zł z groszmi, jak za godzine dla nauczyciela. Radni chcą najwyraźniej zdyscyplinować rodziców aby odbierali dzieci na czas. Dlaczego za to maja płacić wszyscy? Kto pracuje w godzinach 8–13? Paranoja. Mam wrażenie, że jest coraz gorzej, co jeszcze wymyslą? Jedno z przedszkoli niepubkicznych, czyli prywatne pobiera opłate za dziecko 250zł i jeszcze zarabiają!!! Muszą sie sami utrzymać,dziecko może być dowolną ilość godzin a czynne jest tak samo jak przedszkola miejskie. My za taką przyjemność płacimy około 300! Nie wspomnę, że dziecko nie przynosi tak zwanej wyprawki, bo wszystko jest. natomiast my, mamy kupić bloki, farby, kredki, kleje i co ciekawe PAPIER TOALETOWY 8 ROLEK ORAZ MYDŁA. No kurde!
~mama przedszkolaka 4-09-2007 21:25
uchwała jest faktycznie co najmniej nie na poziomie ludzi myślących ale jak tak dobrze policzyć to po zebraniu z dyrektorem przedszkola i po wyjaśnieniach wcale więcej nie płacę mając dziecko na 11 godzin z wszystkimi zajęciami i atrakcjami dodatkowymi łącznie z komitetem płacić będę 261,50 a do tej pory płaciłam 240 to tylko 21,50 więcej i to tylko dlatego że wzrosła stawka żywienia o 20 gr i 5 zł komitet .Jak się zapisuje dziecko należy też sprawdzać gdzie jest najtaniej no i oczywiście to wszystko tak jak w życiu zależy jak kto rządzi .W moim przedszkolu widocznie dyrektorka jest dobrym ekonomistom .Dziękuję a Uchwała to fakt BUBEL
~maja 4-09-2007 21:45
spoko spoko nie jest tak cudownie w przedszkolach niepublicznych nie wiem czy wszyscy wiedzą że te przedszkola od miasta dostają dotację na dziecko w wysokości 240 zł plus 250 to jedno dziecko w niepublicznym kosztuje 490 zł i też w innych płaci się więcej np w BAJCE za dodatkowe godziny też się płaci .ale mamy prawo i sprawiedliwość.Radzę z pytaniami do bardzo mądrej pani z Oświaty pani Zając ma nazwisko –odpowie –
~ewela 4-09-2007 22:11
jeśli ktoś ma dwójkę dzieci w wieku przedszkolnym to lepiej mu sie opłaca posiedzieć z nimi w domu i korzystać z zasiłku dla bezrobotnych niż iść do pracy w godz od 7–15 bo z zasiłku zostanie wiecej niz z wypłaty...
~rodzic 4-09-2007 23:19
Przeczytałem uchwałę Rady Miasta w sprawie opłat za przedszkola (podaję link http://www.jelenia–gora.bip.info.pl/dokument.php?iddok=7741&idmp=3267&r=r ) W samej uchwale nie ma wielu informacji, a jedynie odesłanie do umowy, której niestety nie udało mi się odnaleźć. Mnie najbardziej interesuje w jaki sposób będzie rozliczana bonifikata za dni, w których dziecko nie jest obecne w przedszkolu (patrz jest chore i zabrałem je żeby nie zarażało innych i samo się szybko wyleczyło) W poprzednim sezonie zdażały się mojemu dziecku częste choroby, a za przedszkole płaciłem (za wyjątkiem jednego miesiąca w którym dziecko nie było w przedszkolu ani jednego dnia). Uważam, że jeżeli już Miasto chce rodziców rozliczać z godzin pobytu naszych dzieci w przedszkolu to tym bardziej powinno rozliczać z dni. Może wydane zostaną karty ewidencji czasu pobytu dzieci w przedszkolu :) Nieracjonalne jest w każdym razie pobieranie opłaty od rodzica którego pupil choruje i nie uczestniczy w zajęciach przez np. 10 dni, a nie pobieranie opłaty od rodzica, którego dziecko uczestniczy w zajęciach, ale tylko 5 godzin dziennie. Jeżeli ktoś wie gdzie znaleźć wzór umowy to proszę o informację.
~niekomunista 5-09-2007 2:12
Utrzymywanie przedszkoli (w odróżnieniu od szkół) nie jest obowiązkiem gminy. Posiadanie dzieci jest prawem każdego, natomiast za tym prawem idzie również obowiązek jego wychowania. Dalej pokutuje w wielu homo sovieticus. SOCJALIZM SIĘ SKOŃCZYŁ. Nie wszystko się należy za darmo. Za wiele rzeczy trzeba płacić, czy to się komuś podoba czy nie. Dlaczego ktoś, kto nie ma dzieci ma współfinansować kogoś kto dzieci posiada? Miasto od nikogo pieniędzy nie wyciąga. Jeszcze daje – finansując pierwsze pięć godzin. A wcale nie musi. Jak przedszkole to taki biznes, to proszę zakładać a nie narzekać. Przy okazji dostaniecie dotację na swoje dziecko. Powodzenia.
~Do niekomunisty 7-09-2007 10:06
Ty człowieku albo nie masz dzieci, albo zarabiasz kupę kasy. Dla osub zarabiających średnio 800–900 zł miesięcznie takie dodatkowe wydatki są nie do zniesienia.Na jedno dziecko a co dopiero jak ktoś ma więcej pociech.Jak tak ma wyglądać polityka pro rodzinna to się nie dziwię, że społeczeństwo sie starzeje. LUDZIE POMYŚLCIE LOGICZNIE!!!!!!!!
~niekomunista 7-09-2007 12:29
do "do niekomunisty" Tak się składa, że "kupy kasy" nie zarabiam a dziecko w przedszkolu akurat mam. Dziecko jest Twoje a nie Państwa czy samorządu. Jeżeli zdecydowałeś się je mieć, to nie tylko powinieneś, ale masz obowiązek, żeby je utrzymać i wychować. A nie zrzucać obowiązki na kogoś innego. Nie wiedziałeś, że dziecko kosztuje? Ale nie dziwię się, że zarabiasz 800 zł. Widać, że zarówno przedszkole jak i szkoła niewiele Ci dały – "osób" pisze się przez "ó" a nie "u", "prorodzinna" pisze się razem a nie osobno. Nikt nikomu nie zabrania zarabiać dużo. Trzeba tylko najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę a później ciężko pracować.
~Miły 7-09-2007 15:28
DO NIEKOMUNISTY!! Po komentarzu można odnieść wrażenie, że "NIEKOMUNISTA" to osoba uczona, ale wszystko jej się pomieszało!! Pozwolę sobie zauważyć, że jednym z wielu zadań własnych gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkanców w zakresie m.in.edukacji publicznej!! Odsyłam więc NIEKOMUNISTE do słownika języka polskiego: Edukacja oznacza wychowanie jako kształcenie człowieka, przede wszystkim dziecka do osiągnięcia dorosłości. Obejmuje aspekty intelektualny, psychologiczny, mo...lny. Mając to na uwadze bez wątpienia przedszkola mają kształtować dzieci ww. zakresie, uczyć i wychowywać zarazem!! Oczywiście posiadanie dzieci jest prawem każdego człowieka, ale jeżeli ktoś deprecjonuje znaczenie przedszkoli to niech trzyma swoje pociechy w domu i wychowuje wg własnych zasad. Bo moim zdaniem przedszkole lepiej przygotowuje dziecko do życia w społeczeństwie niż chowane w czterech ścianach bez kontaktu z innymi dziećmi!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group