Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 6445
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Droższe dzieci

Wtorek, 4 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 września 2007, 11:01
Autor: Daria
Jelenia Góra: Droższe dzieci
Fot. Daria
Miasto zapłaci tylko za pięć godzin przedszkolnej opieki. Resztę wyciąga z kieszeni rodziców.

Od poniedziałku (1 września) zostały wprowadzone w przedszkolach publicznych w Jeleniej Górze nowe zasady odpłatności. Rodzice, którzy przyprowadzili tam swoje dzieci, na początku roku szkolnego nie kryją zaskoczenia.

I muszą głębiej sięgnąć do portfela, aby zapewnić swoim pociechom przedszkolną opiekę po godz. 13. Powinni też zaopatrzyć się w kalkulator, bo nowy system opłat jest dość skomplikowany.
Miasto zapłaci tylko za pięć godzin pobytu najmłodszych jeleniogórzan. Za wyżywienie i pozostały czas rodzice dołożą z własnej kieszeni. – Bezpłatne przedszkola to iluzja – mówią.

Radni zdecydowali, że rodzice będą podpisywać umowy cywilno-prawne na świadczone przez przedszkola usługi. Wprowadzone przepisy różnicują zasady odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu.

Pobyt dziecka w zakresie realizacji tak zwanej podstawy programowej do pięciu godzin jest bezpłatny. W jeleniogórskich przedszkolach jest to czas liczony od 8.00 do 13.00. Każda godzina pobytu liczona ponad programowe 5 godzin jest naliczana oddzielnie.

I tak za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzice zapłacą po 2 zł za każda godzinę, następne godziny to kwota 0,50 za godzinę. Skomplikowany na pozór system odpłatności ma usystematyzować zasady uczęszczania dzieci do przedszkola.

Następną pozycją w odpłatności za przedszkole są opłaty za wyżywienie. Ustalane będą one na poziomie kosztów zakupu produktów spożywczych. W przedszkolach na terenie miasta kwota ta waha się w granicach 3,60 – 3,80 za każdy dzień pobytu dziecka w przedszkolu. Do tego dochodzi koszt przygotowania posiłku, który jeleniogórski samorząd ustalił na stałym poziomie 1,60 zł za każdy dzień pobytu dziecka w przedszkolu.

Przykładowa opłata za przedszkole za dziecko, które do przedszkola będzie uczęszczało w godz. 7.00 - do 15.00 będzie wynosiła 217,80. Do tej kwoty trzeba będzie jeszcze doliczyć opłatę na rzecz Rady Rodziców, która ustalają Rady Rodziców działające w palcówkach.

Stosowne umowy przedszkola z rodzicami będą podpisywały już na początku września. W nich rodzice określą ilość i godziny, w jakich będą ich pociechy przebywać w przedszkolu.

Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu liczone według nowych zasad powinny być szczególnie korzystne dla tych rodziców, których dzieci przebywają w przedszkolu nie dłużej niż 8 godzin.

Przedszkolna konkurencja już zaciera ręce. Tam za opiekę też trzeba zapłacić, ale ceny są często niewiele tylko wyższe od tych proponowanych przez przedszkola samorządowe. I nie ma skomplikowanych rachunków. Opieka nad dziećmi często zapewniona jest, bez dodatkowych opłat, nawet do godz. 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group