Piątek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2205
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Drogie czasy dla palaczy

Czwartek, 3 grudnia 2009, 8:00
Aktualizacja: 8:01
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Drogie czasy dla palaczy
Fot. ,......
Od pierwszego stycznia 2010 roku ceny papierosów wzrosną o około 5,19 procent czyli średnio o 33 grosze za ich paczkę. Wzrost cen wynika z konieczności dostosowania krajowej akcyzy papierosów do minimalnej wysokości obowiązującej w Unii Europejskiej oraz ze zmiany kursu złotego w stosunku do euro.

Wyższe ceny papierosów są już przesądzone. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie rządowej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Akcyza na papierosy wzrośnie do 273,88 zł/1000 szt., tj. o 5,19 procent. To oznacza, że średnia detaliczna cena papierosów wzrośnie o ok. 33 gr. za 20 szt. czyli paczkę. Jakie ma to przynieść efekty? Zdrowsze społeczeństwo i więcej pieniędzy dla państwa. Szacuje się, że dzięki podwyżce do budżetu państwa wpłynie dodatkowe około 530 mln zł.

Niezadowolenia nie kryją sami palacze, którzy zapowiedzieli, że z papierosów nie zrezygnują, co najwyżej zmienią je na tańsze lub ograniczą inne wydatki.
– Ten kto pali, i tak kupi papierosy, niezależnie od tego czy będą one kosztowały te 30 groszy więcej czy mniej – mówi Damian Rolski z Jeleniej Góry. – Palę od kilkunastu lat, nie rzucę palenia dlatego, że wzrosną ceny. Ci, którzy wpadli w ten nałóg wiedzą, że palenia nie da się rzucić z dnia na dzień, więc nie wierzę w to, że dzięki podwyżce społeczeństwo będzie zdrowsze – dodaje Ewelina Ksawery.

– Dostosowuje się akcyzę do poziomu UE, a nikt nie pomyśli o tym by dostosować
nasze pensje do ich poziomu – mówią oburzeni jeleniogórzanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group