Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 4155
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dom Siedmiu Marzeń otwarty!

Piątek, 6 czerwca 2014, 7:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 czerwca 2014, 16:01
Autor: Angela
Jelenia Góra: Dom Siedmiu Marzeń otwarty!
Fot. Angela
Ośrodek wsparcia aktywności lokalnej i organizacji pozarządowych w Jeleniej Górze nazwany Domem Siedmiu Marzeń został oficjalnie otwarty 5. czerwca. Uroczyste przecięcie wstęgi przez prezydenta Marcina Zawiłę w drzwiach byłej Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Okrzei rozpoczęło również dwudniowe forum organizacji pozarządowych, na które zaplanowano warsztaty, prelekcje i dyskusje o trzecim sektorze.

Dom Siedmiu Marzeń ma być miejscem wyjątkowym, bo wspierającym inicjatywy społeczne, realizowane przez organizacje pozarządowe, ale nie tylko.

– Powstanie takiego centrum jest bardzo ważne, bo każda z organizacji pozarządowych chciała mieć swoje biuro. My takich biur nie mieliśmy. Teraz jest już miejsce, gdzie ci ludzie będą mogli skorzystać z pomieszczeń, komputerów czy porad, jak wypełnić wnioski o dofinansowanie, co było sporym problemem, przez który wiele z tych wniosków odpadało. Do tego dochodzą działania teatralne, aktywizacja seniorów i młodych ludzi. W założeniu jest również stworzenie domu dziennego pobytu dla osób starszych. To ciekawy pomysł, bo jest taka potrzeba i będzie to dobre uzupełnienie oferty domu dla seniorów przy ul. Kilińskiego. Umowa jest taka, że organizacje pozarządowe będą gospodarzem tego budynku i będą go utrzymywały – mówił prezydent M. Zawiła.

I już wiele w tym obiekcie zrobiono, a wszystkie pieniądze przeznaczone na częściową modernizację tego obiektu pochodzą właśnie od organizacji pozarządowych.

- Od dawna szukaliśmy takiego miejsca, które byłoby w centrum miasta i spełniało kilka funkcji – mówił Bogusław Gałka, prezes Towarzystwa św. Brata Alberta i jeden z organizatorów otwarcia Domu Siedmiu Marzeń. – Udało się. Po wielu przetargach ten obiekt nie znalazł nabywcy i teraz jest w naszych rękach. Jestem szczęśliwy, że w końcu będziemy mogli powiedzieć, że drzwi przy ul. Okrzei są otwarte dla wszystkich. Swoje miejsce znajdą tu ci, którzy chcą skorzystać z pomocy w zakresie różnej działalności organizacji pozarządowych, ale również zwykli obywatele, którzy potrzebują doradztwa prawnego czy organizacyjnego oraz zainteresowania własną osobą: pasjami i działalnością typu: sztuka, muzyka, teatr. Takie przedsięwzięcia już tutaj trwają więc wszystkich mieszkańców zapraszam. W najbliższej przyszłości powstanie tu również inkubator przedsiębiorczości, inkubator organizacji pozarządowych, centrum wspierania rodziny czyli „żłobek”, „przedszkole” dla seniorów, którzy w domu często wegetują, a tutaj będziemy próbowali ich uaktywnić i pobudzić do aktywności. Seniorzy to ogromny skarb i we wszystkich krajach, gdzie oni aktywnie funkcjonują w przestrzeni publicznej, żyje się dużo lepiej. Oni mają bowiem ogromne doświadczenie, wiedzę i mądrość życiową, z której warto korzystać – dodał prezes B. Gałka.

Podczas Forum uczestnicy poruszali kwestie: ,,zmiany pokoleniowej’’ w organizacjach, liderstwa, rozwoju zawodowego czy czerpania z tradycji i historii w kontekście rozwoju organizacji.
Drugi dzień (6.05) dedykowany był członkom Rad Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) z Dolnego Śląska.

Gospodarzami wydarzeń w ramach Forum Inicjatyw Pozarządowych są: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Jeleniogórska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Jeleniej Góry oraz Biskup Diecezji Legnickiej.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszu EOG.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group