Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6171
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk świętował w Jeleniej Górze!

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 października 2016, 11:02
Aktualizacja: Wtorek, 18 października 2016, 8:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
VII Święto Województwa Dolnośląskiego odbyło się w Jeleniej Górze. Wczoraj (15.10) w sali koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej podczas uroczystej sesji Sejmiku wręczono tytuły, odznaczenia i medale za działania na rzecz Dolnego Śląska.

Sesję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego prowadził przewodniczący Paweł Wróblewski, który z pomocą marszałka Cezarego Przybylskiego wręczał wyróżnienia znakomitym gościom. Podczas uroczystości przyznano tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO dwóm profesorom: Janowi Miodkowi i Krzysztofowi Szwagrzykowi. Z kolei Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia odebrali: Izabela Skrybant – Dziewiątkowska (znana z Tercetu Egzotycznego) oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” wyróżniono: sopranistkę Jolantę Żmurko–Kurzak, wojewódzkiego konserwatora zabytków Barbarę Nowak–Obelindę, kierownika Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu dra Grzegorza Grajewskiego, a także Leszka Leśko (burmistrza Olszyny Lubańskiej) oraz radnego, prezesa Stowarzyszenia Greków „Delta” w Polsce, założyciela zespołu „Orfeusz” - Nikolaosa Rusketosa. Następnie przyszedł czas na Srebrną Odznakę, która trafiła do prezesa Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - Kazimierza Kopaniarza, a za szczególne osiągnięcia dla regionu Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego odebrali: Ewa Michnik, Bogdan Fijałkowski i Aureliusz Mikłaszewski.

Wyróżnieni są dowodem na ogromną tradycję w dziedzinie kultury. - Myślę, że to nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Kultura Dolnego Śląska na tle innych województw ma wiele sukcesów. To jest związane z historią naszego regionu, to pokłosie naszego dziedzictwa wielu narodów, grup etnicznych, a także bogactwa zabytków kultury materialnej – powiedział Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa. - Jako Dolnoślązacy jesteśmy bardzo tolerancyjni, otwarci na wiele kultur, poglądów. To jest istotą nas, zamieszkałych na terenie Dolnego Śląska – stwierdził Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Wśród wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska był doskonale znany językoznawca prof. Jan Miodek, który przyznał, że to jeden z najpiękniejszych dni jego życia. - Zawsze mówię, że się te dwa Śląski w moim żywocie pięknie dopełniają – na Górnym urodziłem się, na Dolnym jestem już 53 lata – mówił prof. Miodek. - Jak długo będę żył, tak długo będę powtarzał ludziom, że Śląsk zaczął się tu! To jest primarny Śląsk – stąd od Ślęży i Ślężan rozeszła się na duży obszar nazwa Śląsk – podkreślił Honorowy Obywatel Dolnego Śląska.

Na jeleniogórskim Rynku przez kilka godzin można było podziwiać i nabyć produkty regionalne, nie zabrakło też konkursów z nagrodami oraz występów artystycznych, w tym koncertu Me, Myself And I oraz pokazów akrobatycznych Teatru Ocelot.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 16-10-2016 11:12
hoholi taniec na grobie województwa Jeleniogórskiego, to może jeszcze będziemy tak uroczyście świętować atak Niemiec na Polskę w 1939 ?
~różńica 16-10-2016 11:27
Miedzy szefami miast Wałbrzych i Legnicy jak miedzy piramidami a jamnikiem.
~kokospoko 16-10-2016 12:34
Nygusy świętują a ja nie mogę wyjść na spacer z dzieckiem bo tak śmierdzi w uzdrowisku cieplice i nic sie nie robi w tej sprawie.
~Bezdomny 16-10-2016 13:13
Jedyna dodatnia wartość tej imprezy to nogi Pań ze zdjęcia nr 6.
Jaku Krent 16-10-2016 14:01
..hmmm ...medale, tytuły i odznaczenia ! ...jakie to poruszające ! :)
~ 16-10-2016 14:14
takie jest podejscie UMWD do naszego miasta jak impreza ktora wlasnie zorganizowano na Placu Ratuszowym .Nie zaproszono zadnych artystow z Jeleniej Gory a mamy pare niezlych kabaretow, teatrow czy tez zespolow muzycznych .Pojawil sie za to zespol z Wroclawia i teatr tanca z Legnicy.Prowadzacym byl facet ktory robil to chyba po raz pierwszy i zeby sie przypodobac urzednikom z Wroclawia srednio na minute jakies 50 razy wymienia Dolny Slask .Skromnosc stoisk na ktorych sprzedawano kielbase no i oczywiscie ceramike przeciesz marszalek jest z Boleslawca swiadczy o amatorszczyznie organizatorow.W fiharmonii odbyla sie sesja sejmiku gdzie wreczono roznym osobom medale z Jeleniej Gory nie dostal nikt .Za dwa lata wybory wybierzmy kogos kto bedzie skutecznie pilnowal naszych spraw.
~ 16-10-2016 14:26
A Prezydent Jeleniej Góry jak Ken Bone ;)
~Rico 16-10-2016 15:05
Ale zbudowaliśmy społeczeństwo , na zdjęciach poznaję tylko dwie osoby , prof. Miodka i obecnego prezydenta Jeleniej Góry .Widać ,że władze miasta i województwa daleko,daleko odpłynęły od swoich mieszkańców .
~ 16-10-2016 20:16
Dlaczego nic nie dostała Zofia Czernow za jej przeogromne zasługi???
~ 16-10-2016 20:47
oddajcie nam województwo JELENIOGÓRSKIE
~-- 16-10-2016 23:30
Jelenia Góra na stolice Polski.
~Gość 17-10-2016 8:34
Ta impreza to dno i wodorosty ,naszczęście mamy jedszcze tyle marketów że w takie święto to wole sklepy zwiedzać
~ 17-10-2016 14:49
Dolny Śląsku, fajnie się świętuje na trupie swojej ofiary?
~.. 24-10-2016 22:25
Wojęwództwo jeleniogórskie to se ne vrati.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group