Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2863
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dolny Śląsk świętował w Jeleniej Górze!

Niedziela, 16 października 2016, 11:02
Aktualizacja: Wtorek, 18 października 2016, 8:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dolny Śląsk świętował w Jeleniej Górze!
Fot. Przemek Kaczałko
VII Święto Województwa Dolnośląskiego odbyło się w Jeleniej Górze. Wczoraj (15.10) w sali koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej podczas uroczystej sesji Sejmiku wręczono tytuły, odznaczenia i medale za działania na rzecz Dolnego Śląska.

Sesję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego prowadził przewodniczący Paweł Wróblewski, który z pomocą marszałka Cezarego Przybylskiego wręczał wyróżnienia znakomitym gościom. Podczas uroczystości przyznano tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO dwóm profesorom: Janowi Miodkowi i Krzysztofowi Szwagrzykowi. Z kolei Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia odebrali: Izabela Skrybant – Dziewiątkowska (znana z Tercetu Egzotycznego) oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” wyróżniono: sopranistkę Jolantę Żmurko–Kurzak, wojewódzkiego konserwatora zabytków Barbarę Nowak–Obelindę, kierownika Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu dra Grzegorza Grajewskiego, a także Leszka Leśko (burmistrza Olszyny Lubańskiej) oraz radnego, prezesa Stowarzyszenia Greków „Delta” w Polsce, założyciela zespołu „Orfeusz” - Nikolaosa Rusketosa. Następnie przyszedł czas na Srebrną Odznakę, która trafiła do prezesa Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - Kazimierza Kopaniarza, a za szczególne osiągnięcia dla regionu Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego odebrali: Ewa Michnik, Bogdan Fijałkowski i Aureliusz Mikłaszewski.

Wyróżnieni są dowodem na ogromną tradycję w dziedzinie kultury. - Myślę, że to nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Kultura Dolnego Śląska na tle innych województw ma wiele sukcesów. To jest związane z historią naszego regionu, to pokłosie naszego dziedzictwa wielu narodów, grup etnicznych, a także bogactwa zabytków kultury materialnej – powiedział Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa. - Jako Dolnoślązacy jesteśmy bardzo tolerancyjni, otwarci na wiele kultur, poglądów. To jest istotą nas, zamieszkałych na terenie Dolnego Śląska – stwierdził Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Wśród wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska był doskonale znany językoznawca prof. Jan Miodek, który przyznał, że to jeden z najpiękniejszych dni jego życia. - Zawsze mówię, że się te dwa Śląski w moim żywocie pięknie dopełniają – na Górnym urodziłem się, na Dolnym jestem już 53 lata – mówił prof. Miodek. - Jak długo będę żył, tak długo będę powtarzał ludziom, że Śląsk zaczął się tu! To jest primarny Śląsk – stąd od Ślęży i Ślężan rozeszła się na duży obszar nazwa Śląsk – podkreślił Honorowy Obywatel Dolnego Śląska.

Na jeleniogórskim Rynku przez kilka godzin można było podziwiać i nabyć produkty regionalne, nie zabrakło też konkursów z nagrodami oraz występów artystycznych, w tym koncertu Me, Myself And I oraz pokazów akrobatycznych Teatru Ocelot.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group