Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 18576
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dokąd ma zmierzać Jelenia Góra? O tym była debata

Czwartek, 13 czerwca 2013, 7:16
Aktualizacja: Piątek, 14 czerwca 2013, 7:28
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dokąd ma zmierzać Jelenia Góra? O tym była debata
Fot. Mea
– Chcemy by w Jeleniej Górze żyło nam się coraz lepiej – mówił Andrzej Dobrowolski, prezes zarządu Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego o celu wczorajszego (12.06.) spotkania w jeleniogórskim oddziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Temat to „Rozwój gospodarczy i społeczny regionu jeleniogórskiego – szanse, problemy, priorytety”.

- W ramach zadań statutowych naszej fundacji postanowiliśmy spotkać się z samorządowcami, ludźmi biznesu i organizacjami pozarządowymi, by porozmawiać o przyszłości Jeleniej Góry. Wypracowane wnioski przekażemy wojewodzie oraz parlamentarzystom – stwierdził Andrzej Dobrowolski.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła mówił o tworzeniu silnej aglomeracji jeleniogórskiej, złożonej z ponad 20 gmin z byłego województwa jeleniogórskiego, której utworzenie ma służyć większym możliwościom pozyskiwania dotacji unijnych. – Jednym z problemów naszego miasta jest wyludnianie się centrum, przez budowę dużych sklepów na obrzeżach miast. Nie chcemy kolejnych banków, czy telefonii komórkowych, a trzeba np. przenieść do centrum Urząd Skarbowy, bo do takich instytucji przyjeżdża dużo osób. Również chcemy organizować więcej imprez na Placu Ratuszowym, by generować ruch np. w restauracjach – podkreślał prezydent Jeleniej Góry.

Ważną sprawą dla rozwoju jest poprawa komunikacji z miastem. - Przed dwoma tygodniami rząd ogłosił przetarg na budowę drogi S3, która ma ułatwić dotarcie do Kotliny Jeleniogórskiej. Chcemy też zrobić objazd Maciejowej i Bolkowa, by do Wrocławia jechało się szybciej. Również do Zgorzelca trzeba wykonać objazdy. Dzięki remontom ulic i budowie łącznika ul. Spółdzielczej z Lubańską rozwija się jeleniogórska strefa przemysłowa. Modernizowane będą też trasy kolejowe i lotnisko w Jeleniej Górze. Urząd Marszałkowski właśnie zaproponował nam fundusze na utworzenie dokumentacji m.in. utwardzenia pasa startowego – dodał.

Kolejnym problemem jest wyludnianie się miasta, przez przeprowadzanie się bogatych jeleniogórzan do małych gmin, gdzie zostawiają podatki. Dlatego planowana jest sprzedaż działek i zagospodarowanie terenu na obiekty mieszkalne i usługowe na odcinku ul. Widok – Malinnik – Wolności – Graniczna (obok MPGK). Jest to rejon w starym podziale administracyjnym między Cieplicami, a Jelenią Górą, którego zagospodarowanie planowano już w latach 70’.

Na szanse równego rozwoju wszystkich osiedli Jeleniej Góry zwracał uwagę przedstawiciel Górzyńca. - Budowa dróg i komunikacja powinny być na pierwszym miejscu. Ważny jest też rozwój turystyki, a co za tym idzie rynku pracy. By to osiągnąć potrzebna jest prężna współpraca wszystkich zaproszonych tu gości, czyli władz miasta i powiatu, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, które mają oryginalne pomysły – zaznaczył Robert Obaz ze Stowarzyszenia Goduszyn.

Na spotkanie przybyli również przedstawiciele służby zdrowia. – Opieka zdrowotna to złożony proces, miasto samo nie jest w stanie unieść wyzwania, jakim są współczesne standardy w służbie zdrowia. W szpitalu, który służy jeleniogórzanom partycypuje urząd wojewódzki. Opieka ambulatoryjna, specjalistyczna, która funkcjonuje w mieście głównie w systemie przedsiębiorstw prywatnych, wspomaga szpital. Natomiast struktura organizacji medycznej jest zamknięta i ciężko jest zbudować nową, z powodu braku pieniędzy na służbę zdrowia. Potrzebne są zmiany, ale muszą wyjść z poziomu Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u – powiedział Stanisław Woźniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Organizatorzy spotkania to: Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Rada Powiatowa SLD oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
577
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group