Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3269
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dokąd ma zmierzać Jelenia Góra? O tym była debata

Czwartek, 13 czerwca 2013, 7:16
Aktualizacja: Piątek, 14 czerwca 2013, 7:28
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dokąd ma zmierzać Jelenia Góra? O tym była debata
Fot. Mea
– Chcemy by w Jeleniej Górze żyło nam się coraz lepiej – mówił Andrzej Dobrowolski, prezes zarządu Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego o celu wczorajszego (12.06.) spotkania w jeleniogórskim oddziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Temat to „Rozwój gospodarczy i społeczny regionu jeleniogórskiego – szanse, problemy, priorytety”.

- W ramach zadań statutowych naszej fundacji postanowiliśmy spotkać się z samorządowcami, ludźmi biznesu i organizacjami pozarządowymi, by porozmawiać o przyszłości Jeleniej Góry. Wypracowane wnioski przekażemy wojewodzie oraz parlamentarzystom – stwierdził Andrzej Dobrowolski.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła mówił o tworzeniu silnej aglomeracji jeleniogórskiej, złożonej z ponad 20 gmin z byłego województwa jeleniogórskiego, której utworzenie ma służyć większym możliwościom pozyskiwania dotacji unijnych. – Jednym z problemów naszego miasta jest wyludnianie się centrum, przez budowę dużych sklepów na obrzeżach miast. Nie chcemy kolejnych banków, czy telefonii komórkowych, a trzeba np. przenieść do centrum Urząd Skarbowy, bo do takich instytucji przyjeżdża dużo osób. Również chcemy organizować więcej imprez na Placu Ratuszowym, by generować ruch np. w restauracjach – podkreślał prezydent Jeleniej Góry.

Ważną sprawą dla rozwoju jest poprawa komunikacji z miastem. - Przed dwoma tygodniami rząd ogłosił przetarg na budowę drogi S3, która ma ułatwić dotarcie do Kotliny Jeleniogórskiej. Chcemy też zrobić objazd Maciejowej i Bolkowa, by do Wrocławia jechało się szybciej. Również do Zgorzelca trzeba wykonać objazdy. Dzięki remontom ulic i budowie łącznika ul. Spółdzielczej z Lubańską rozwija się jeleniogórska strefa przemysłowa. Modernizowane będą też trasy kolejowe i lotnisko w Jeleniej Górze. Urząd Marszałkowski właśnie zaproponował nam fundusze na utworzenie dokumentacji m.in. utwardzenia pasa startowego – dodał.

Kolejnym problemem jest wyludnianie się miasta, przez przeprowadzanie się bogatych jeleniogórzan do małych gmin, gdzie zostawiają podatki. Dlatego planowana jest sprzedaż działek i zagospodarowanie terenu na obiekty mieszkalne i usługowe na odcinku ul. Widok – Malinnik – Wolności – Graniczna (obok MPGK). Jest to rejon w starym podziale administracyjnym między Cieplicami, a Jelenią Górą, którego zagospodarowanie planowano już w latach 70’.

Na szanse równego rozwoju wszystkich osiedli Jeleniej Góry zwracał uwagę przedstawiciel Górzyńca. - Budowa dróg i komunikacja powinny być na pierwszym miejscu. Ważny jest też rozwój turystyki, a co za tym idzie rynku pracy. By to osiągnąć potrzebna jest prężna współpraca wszystkich zaproszonych tu gości, czyli władz miasta i powiatu, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, które mają oryginalne pomysły – zaznaczył Robert Obaz ze Stowarzyszenia Goduszyn.

Na spotkanie przybyli również przedstawiciele służby zdrowia. – Opieka zdrowotna to złożony proces, miasto samo nie jest w stanie unieść wyzwania, jakim są współczesne standardy w służbie zdrowia. W szpitalu, który służy jeleniogórzanom partycypuje urząd wojewódzki. Opieka ambulatoryjna, specjalistyczna, która funkcjonuje w mieście głównie w systemie przedsiębiorstw prywatnych, wspomaga szpital. Natomiast struktura organizacji medycznej jest zamknięta i ciężko jest zbudować nową, z powodu braku pieniędzy na służbę zdrowia. Potrzebne są zmiany, ale muszą wyjść z poziomu Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u – powiedział Stanisław Woźniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Organizatorzy spotkania to: Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Rada Powiatowa SLD oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
902
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group